artwork

Ekipler arası uyum önceliğimiz oldu

3 sene önce

0

Ajans kültürü, fiziksel bir ortama bağlı kalmadan; çalışan her bir bireyi güven ve şeffaflık ilkesi başta olmak üzere ortak değerler çevresinde birleştirerek, başarıya imza atabilmektir.

Biz pandemi süresince yenilikçi kültürümüzü koruyarak dijital dönüşüme de yer verdik.

Birlikte çalışmak, üretken olmak için ofise ihtiyacımız olmadığını pandemi süresince çok net gördük. Evet bir ofisimiz var ancak ofise gitmek bir zorunluluk değil, tercih bizler için. Bu durum çalışma kültürünü de doğrudan etkileyen bir faktör.

Birkaç yıl öncesine kadar ne ajans ne de çalışanlar tarafından düşünülmesi pek mümkün olmayan, uzaktan çalışma sistemine Tazefikir İletişim Grubu olarak 13 Mart 2020 itibarıyla geçiş yaptık. Sürecin en başında; yeni normalle ortaya çıkan tüm ihtiyaçları ve fırsatları analiz ettik.

Bu süreçte iş yerimizin uzaktan çalışma sistemine hazır olması öncelikliydi. Çok hızlı bir şekilde gerekli alt yapıyı sağlayarak, ekiplerimizin evden çalışmasına olanak sağladık.

Uyumlanma yeteneği yüksek ekiplerle birlikte çalışıyor olmak her birimiz için avantaja döndü. Ekipler arası sinerjiyi, düzenli yaptığımız ajans toplantıları ile koruduk. Bu toplantılarda çalışanların birbirinden haberdar olması, deneyimlerini ve pandemi süresince fayda sağlayacaklarını düşündüğümüz öneriler paylaşılması hedeflendi. Haftalık önemli gelişmeleri tüm ajansa aktararak her çalışanın geniş ekipler bazında da birbirinden haberdar olmasını sağladık. Bu toplantılarda yeri geldi bayramlaştık, ajans çalışanlarının yer aldığı sürpriz filmlerle yeni yılın gelişini kutladık, happy hour’lar gerçekleştirdik. Online sistemde çalışanların verimliliğini artırmak üzere çalışan anketi yaptık ve gelen talepler doğrultusunda beklentileri karşıladık. Bunlar ücretli platfom üyeliği, internet desteği, toplantı sürelerinin optimize edilmesi gibi süreci dengelememize yardımcı olan detaylardı.

Ekiplerin sinerjilerini kaybetmemesi için ekipler arası uyumun sağlanması önceliğimizdi.

Evlerimiz, ofislerimiz oldu. İlk başta evofis dengesini oturtmak zor olsa da; evden çalışmanın yarattığı çok büyük bir konfor alanına kavuştuk. Sabah trafik derdi çekmeden bir oda mesafesinde günlük planlarımızı hayata geçirmek bunu yaparken aralarda sevdiklerimizle vakit geçirmemiz pozitif bir etki yarattı. Bir diğer önemli nokta ise çalışanların iş gelecekleri hakkında kaygılanması idi; biz bu kaygıyı sürecin en başında ortadan kaldırdık. Üreten hiç kimsenin işinden olmayacağı, güvenle herkesin hayatına devam edebileceği tamamen bilinmez ve öngörülemez bir ortamda iken garantilendi.

Bu noktada ajans kültürümüz devreye girdi, karşılıklı güven ve empati gerektiren bu süreçte herkes üzerine düşeni gerektiği şekilde yerine getirdi, bizlerin ise odaklandığı asıl nokta çalışanların ne kadar saat çalıştığından ziyade yaptıkları işin kalitesi ve sonucu oldu. Zaman ilerledikçe bu durum daha da yerli yerine oturdu. Tüm bunlar ekipçe sürece daha hızlı uyumlanmamızı ve fırsatlar için harekete geçmemize olanak sağladı.

Biz, pandemide büyüyen bir grup şirketiz üstelik bu büyüme tek bir boyutta değil; hem grup şirketlerimizin, hem markalarımızın, hem de çalışanlarımızın sayısı arttı.

Türkiye’nin farklı illerinden ekiplerimize katılanlar oldu, gençleri desteklemek ve alt yapıdan geliştirmek üzere stajyerlerimizin sayısı arttı. Günlük temposu yüksek ve ekip ruhu barındıran bir iş yaptığımız için, katılan her yeni aile üyemiz aramıza zorlanmadan adapte oldu. Fiziksel temasla tanışamadığımız yeni markalarımız oldu, bu fırsatlar global ölçektede büyümemize imkan sağladı.

600’ü aşkın yöneticiyle yapılan ‘’Work Reworked” araştırmasının sonuçlarına göre uzaktan çalışma sisteminin Türkiye’de kalıcı olacağı öngörülüyor. Uzaktan çalışmaya geçen şirketlerin %77’si, bu yeni çalışma modelinde daha üretken olduklarını belirtiyor. Türk iş dünyasının esnek çalışma modelini Avrupalı meslektaşlarına göre çok daha hızlı benimsediğini ortaya koyuyor. Bu sonuçlar Tazefikir İletişim Grubu içinde geçerli. Araştırma, hibrit çalışma modeliyle birlikte, inovasyonla şekillenen kurum kültürünün ve bunu önceliklendiren yeni nesil yöneticilik anlayışının da kalıcı olacağına işaret ediyor.

Hibrit modele geçiş ve dijital dönüşüm; yenilikçi ajansların en temel özelliği olacak.

Özlem Dural Başova

Healthnet Client Services Director, Tazefikir İletişim Grubu

 

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.