artwork

E-ticaretteki hareketlilik devam edecek

3 yıl önce

0

sahibinden.com Haziran ayında; 62,7 milyon kullanıcı, 509,6 milyon ziyaret sayısı ve 15,2 milyar sayfa gösterimi ile yeni bir rekora imza attı.

E-ticaret doğası gereği değişimlerden en hızlı etkilenen sektörlerin başında. Bu nedenle pandemi ve önlemler sürecinin sektöre yansıması da çok hızlı gerçekleşti. Evde kalmanın gereklerine uyduğumuz dönemde temel ihtiyaçlardan başlayarak neredeyse her alanda çevrimiçi alışverişte önemli bir artış trendi gözlendi. 2020’nin ilk altı ayındaki e-ticaret hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artış gösterdi. Bu dönemde pek çok şirket özellikle lojistik ve ödeme sistemleri teknolojilerine yeni yatırımlar yapmak durumunda kaldılar. Söz konusu eğilim platformumuza da yansıdı ve sahibinden.com Haziran ayında; 62,7 milyon kullanıcı, 509,6 milyon ziyaret sayısı ve 15,2 milyar sayfa gösterimi ile yeni bir rekora imza attı.

Yılın ikinci yarısında önlemlerin de izin verdiği doğrultuda talebin bir bölümü yüz yüze alışverişe kaysa da, çevrimiçi alışverişten memnun kalan tüketicilerin büyük bir bölümü e-ticaretin kalıcı kazanımı haline geldi. Pandemi bu listedeki gıda, süpermarket ve hijyenik ürün kategorilerindeki talepte ciddi bir yükselişe neden oldu. sahibinden.com’da da dönemsel eğilimleri yakından gözlemledik; yaz döneminde müstakil ev, karavan, şezlong ilanlarında büyük bir hareketlenme olurken, okulların uzaktan açıldığı sonbahar döneminde bilgisayar, tablet, yazıcı gibi teknolojik araçların bulunduğu kategoriye yoğun bir talep oldu. Ayrıca pandemi önlemlerinin devam etmesi nedeniyle bireysel taşıta olan ilginin yükseldiğini de görüyoruz.

Her ay Türkiye’nin yaklaşık yüzde sekseniyle buluşan bir ilan ve alışveriş platformuyuz. Alıcı ile satıcıyı hayalleriyle buluşturmak hedefiyle, şeffaf ve en üst seviyedeki kullanıcı deneyimi için 20 yıldır heyecanla çalışıyoruz. 2017’de kurulan Ar-Ge merkezimiz ve teknolojiye sürekli yapılan yatırımlar sayesinde kullanıcıların taleplerindeki değişimlere çok hızlı yanıt verebiliyoruz. Pandemi döneminde ev, vasıta ve diğer kategorilerde arayışların en güvenli şekilde gerçekleşmesi ve kurumsal üyelerimizin işlerini kesintisiz sürdürmeleri için «Görüntülü Arama ile Gezilebilir» özelliğini hayata geçirdik. Aynı dönemde videolu ilan özelliğimizin kullanım oranı da %100’e yakın arttı. Kurumsal kullanıcılarımız için bu dönemde işlerini kolaylaştırmak adına çeşitli kampanyalar düzenledik.

Bu dönem tüketicilerin alışveriş davranışlarını büyük oranda etkiledi. Fiziksel teması azaltmak, tüketicilerin ihtiyaçlarını online platformlar üzerinden karşılamaya yönlendirdi. Daha önce online platformlar üzerinden alışveriş yapmamış, bu teknolojileri hiç kullanmamış ve biraz da güvenlik gerekçesiyle tereddüt yaşayan büyük bir kesim, online teknolojileri daha aktif kullanmaya başladı.

Bunun bir getirisi olarak internetten ve temassız alışveriş arttı. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre 2020’nin ilk 9 aylık döneminde, temassız ödeme adedi geçen yılın 3,5 katına çıkarak 1,1 milyara ulaştı. İnternet üzerinden gerçekleşen kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içerisindeki payı ise yüzde 21 oldu.

Evde geçirilen zaman, ekmek yapma makinesi gibi birçok ürüne de ilgiyi arttırdı. sahibinden.com verileri; baskül, fitness & kondisyon aletleri, oyun konsolları, puzzle, masa ve kutu oyunları ile maketlere olan ilgi geçtiğimiz yıla göre daha fazla görüntülendiğini ortaya koyuyor.

Umut verici haberler sıklaşsa da büyük olasılıkla toplumsal yaşamda bir süre daha, belli kurallara bağlı olarak günlük işlerimizi sürdüreceğiz. Markaların teslimat ve iade süreçlerini hızlandırmasının yanı sıra güvenli ödeme yöntemlerinin daha yaygın benimsenmesi kullanıcıların online alışveriş deneyiminden memnuniyetlerini artırdı. Dolayısıyla, ilk kez e-ticareti deneyimleyen veya daha önce aktif kullanıcı olmasına rağmen bu dönemde yeni alanlarda da deneyimini zenginleştiren kullanıcılar sayesinde e-ticarete olan ilginin koruyacağını düşünüyorum. Ayrıca Z kuşağı diye de bildiğimiz dijital nesil, bilgisayar ve teknolojinin kontrolünde bir gelişim gösteriyor. Dolayısıyla yeni iş gücü de DNA’sında dijitalin yattığı bir iş hayatına hazırlanıyor.

Bu nedenle öngörümüz genç yoğun demografik yapımız, güvenli e-ticaret ortamının sunduğu avantajlar ve bireysel olarak gelişen teknolojilere olan merakımız gibi unsurlar sayesinde e-ticaretin orta ve uzun vadede hareketliliğini sürdüreceği yönünde.

Nazım Erdoğan
sahibinden.com CMO

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...