E-ticaretin durdurulamayan yükselişi

Dijitalin değerinin artması pek çok alana olan ilgiyi de beraberinde getirdi. Sosyal ağlar ve e-ticaret de bunların başında geliyor. Özellikle pandeminin de etkisiyle hayatında internetten alışveriş yapmamış bireyler bile çeşitli uygulamalarla, ödeme sistemleriyle ve web siteleriyle tanıştılar.

Aralık 2019’dan beri dünyanın içinde bulunduğu pandemi süreci hayatımızdaki pek çok alışkanlığı ve hatta hayatımızı değiştirdi. Artık evimizde daha çok vakit geçiriyor, sosyal hayatımızı sınırlıyor, yakınlarımızla görüşmekten kaçınmak zorunda kalıyoruz. Kapalı alanlarda koronavirüsün yayılmasının çok daha yoğun olduğu göz önünde bulundurulunca alışveriş alışkanlıklarımızın da etkilenmemesi mümkün değil. E-ticaretle tanışmış ama sınırlı alandaki ürünler için kullanmayı tercih edenlerin, pek çok ürün ve hizmeti artık internetten elde etmek istemesi, daha önce internetten hiç alışveriş yapmamış olanların ihtiyaçlarını en hijyenik ve risksiz bu şekilde karşılayabileceğini öğrenmesi e-ticaretteki büyümenin sırlarından sadece biri.

Dünya genelindeki rakamlara baktığımızda da bu büyümeyi net bir şekilde görebiliyoruz:

ABD Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı en son Digital Commerce 360 Analizi’ne göre, yılın ilk altı ayında tüketiciler 347,26 milyar dolar harcadı; oysa ki 2019’un aynı döneminde 266,84 milyar ABD doları harcanmıştı. Bu harcamaların online olarak yapılanları, 2020’nin ilk iki çeyreğinde toplam perakende satışlarının %18,6’sını temsil ediyor.

E-ticaret satışlarındaki artışın en büyük nedenlerinden biri kısıtlamalar ve karantina döneminde kapanan mağazalardı…

Digital Commerce Analizi’ne göre ikinci çeyrekte ABD’da harcanan her 5 doların 1 dolarını Nisan- Haziran döneminde web üzerinden verilen siparişler oluşturuyordu. E-ticaret penetrasyonu, 2019 Q2’de %14,7 iken, 2020 Q1’de %16,2’den Q2’de %20,8’e yükseldi.

ABD’yi temel alan bütün bu rakamlar e-ticaretteki büyüme ile ilgili ipucu vermekte yeterli olsa da bir de internetten alışveriş denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Amazon’a bakalım:

COVID-19 sırasında Amazon trafiği

Kuzey Amerika’nın en büyük çevrimiçi perakendecisi olan Amazon.com Inc., kısıtlamalardan sonra yeniden açılan mağazalara rağmen site trafiğinde artış yaşamaya devam etti.

Digital Commerce 360’ın web ölçüm firması SimilarWeb’in trafik veri analizine göre, Temmuz ayında site trafiği Şubat 2020’ye göre %28,1 arttı.

Amazon’un yıllık Small Business Impact raporuna göre, geçen yıl 100.000$ olan yıllık satış ortalaması bu yıl 160.000 $’a yükseldi.

Hatta Amazon Marketplace, Mart ayının ortasından bu yana “satış rekoru” kırdığını bildirdi. Şirket, Marketplace ürünlerinin Amazon’da satılan tüm birimlerin %50’sinden fazlasını oluşturduğunu söyledi.

Alışkanlıklarımız değişiyor

Dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıyayız, haliyle hayatlarımızın değişmesi de çok normal. Artık dijital, sadece Y ve Z kuşaklarının elinde değil; sahaya babyboomer’lar da girdi. Daha önce internetten alışveriş yapma konusunda son derece çekimser olan, güven konusunda sorunlar yaşayan pek çok kişi sağlık söz konusu olunca hayatında ilk defa internet alışverişini gerçekleştirdi, kredi kartını internet alışverişine açtı.

Sadece babyboomer’lar değil Z Kuşağı da özellikle gelecek dönemde satın alma kararı verecek kitle olacağı için markalar son dönemin sık konuşulan bu kuşağına da ulaşmak için çeşitli yollar denemeye başladılar. Hatta bu konuda tam da pandemi sürecinde TikTok ve Shopify’nin ortaklık duyurusu da oyunun kurallarının yeniden yazılacağının sinyallerini vermiş oldu.

Dünyadan haberlerin yanında peki ya Türkiye’de neler oldu? Pandemi e-ticareti nasIl etkiledi?

GroupM Türkiye’nin pandemi sürecinde yayınladığı araştırmalar, e-ticareti odağına alan isimlerden görüşler, dünyadan haberlerle yeni sayımızda e-ticaretin önlenemez yükselişi sayfalarımızda…

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.