artwork

E-ticaret büyümeye devam edecek

2 sene önce

0

Yeni normal ile birlikte, online alışveriş alışkanlığı kazanan kesim bunu sürdürecek. Yani banka işlemlerinden market alışverişine kadar her alanda belli bir denge kurulacak.

Pandemi döneminde birkaç sene içinde görmeyi beklediğimiz dijital farkındalık ve değişim, birkaç ay içinde gerçekleşti. Dolayısıyla bu eksende e-ticaret de olumlu yönde etkilendi.

Halen pek çok insan tüm ihtiyaçlarını olabildiğince online karşılamaya özen gösteriyor. Orta ve uzun vadede bu dijitalleşme ve online ticaret kültürünün yerleşeceğini öngörüyoruz. Uzun zamandır genç kitlenin zaten alışkın olduğu ve kullandığı bu dinamik, şu aşamada orta yaşlı ve hatta yaşlı kesime sirayet ediyor. Yeni normal ile birlikte, online alışveriş alışkanlığı kazanan kesim bunu sürdürecek. Yani banka işlemlerinden market alışverişine kadar her alanda belli bir denge kurulacak. İnternet alanında özellikle mobil olmak üzere ticaret çok daha fazla pazar payı alarak büyüyecek.

Panik alışverişi

İlk vaka açıklamasının ardından kullanıcılar panik alışverişine yöneldi. Neyi, ne kadar isteyeceğini bilemedi. Dolayısıyla bizim tarafta talebi tahmin etmek zorlaştı. Çıkan haberler, yapılan açıklamalar bizim için birer değişken haline gelmeye başladı. Kullanıcılar, stres varken temel gıda alışverişi yaparken, daha iyi hissettiğinde dondurma ya da çikolata sipariş etmeye başladı. Halen hem dış etkenleri gözlemleyerek hem de kullanıcılarımızın siparişlerinden elde ettiğimiz veriler ışığında bu süreci yönetmeye devam ediyoruz.

COVID-19 sürecinin en başından itibaren kullanıcılarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı için çok kritik olan ‘siparişi kapıya bırak’ ve ‘online bahşiş’ uygulamalarını hayata geçirdik, bu alanda sektöre de öncülük ettik.

Salgın öncesi dönemde bizde daha çok çikolata, dondurma, cips gibi atıştırmalık, keyfe keder ürünler tüketilirdi. Bu dönemde ise kullanıcılar Getir’i temel ihtiyaç malzemelerini tedarik etmek için kullandı. Biz de oradaki talebe karşılık vermek için hızlıca adapte olduk. Çalışan ve depo sayılarımızı, ayrıca filomuzu büyüttük. Daha çok kullanıcıya servis verebilmek için kapsama alanımızı Türkiye genelinde 10 şehre çıkardık. Sokağa çıkmayı en aza indirmek için ürün gamımızı tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde genişlettik. Et, tavuk, balık, taze yemek, gazete gibi ürünlerin satışına başladık. Başta meyve-sebze kategorisi olmak üzere birçok kategorinin kapsamını genişlettik. Haftalık yapılan alışverişi kolaylığa çeviren, binlerce çeşit ürünü market fiyatına sunan yeni hizmetimiz olan GetirBüyük depolarımızın sayılarını artırdık.

Pandemi döneminin başında ortaya çıkan dikkat çekici trendlerden biri, restoran ve kafelerin de kapanmasıyla herkesin evde yemek yapmaya başlaması oldu. Dolayısıyla mayadan una, temel gıda malzemelerinden meyve- sebzeye kadar pek çok ürünün satışları ciddi oranlarda arttı. Şu anda ise restoranların belli kısıtlamalar dahilinde hizmete devam etmesiyle birlikte ise eve siparişler GetirYemek’te sadece son iki ayda %50’den fazla artış gösterdi. Bu durumu şöyle okuyabiliriz: kullanıcılarımızın temkinli yaklaşımı devam etmekle birlikte, restoran siparişlerine daha sıcak bakmaya başladı. COVID-19 sürecinin zaman içinde daha iyi anlaşılması, resmi kaynakların korunma yöntemlerine ilişkin açıklamaları ve bu doğrultuda restoranların aldığı önlemlerin de etkisi var.

Serhat Karakaya
Getir Kurumsal İletişim Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.