Site icon Campaign Türkiye

Duygusallık değil, samimiyet kazanıyor

FCB Artgroup Türkiye CEO’su Ateş Çavdar, TOTAL ile üç yıldır devam eden birlikteliklerini ‘klasik bir ajans-marka ilişkisi’nden çok daha fazlası olarak tanımlıyor ve başarı getiren çalışmalarının detaylarından bahsediyor.

TOTAL’i güzel enerji veren bir marka olarak konumlandırmayı odağına almış ve tüm iletişimleriyle marka bilinirliğinde büyük katkı sağlamış olan FCB Artgroup Türkiye’nin CEO’su Ateş Çavdar, nasıl bir strateji izlediklerini ve neye önem verdiklerini aktarıyor.

Necla Eylül Durukan FCB Artgroup olarak birçok büyük marka ile çalışıyor, bilinirliklerine katkı sağlıyorsunuz. Bu anlamda yaptığınız başarılı çalışmalardan biri de TOTAL ile oldu. İş birliğiniz nasıl ve ne zaman başladı?

Ateş Çavdar 2018 yılında kazandığımız konkur ile başladı. Güzel tarafı konkurda sunduğumuz stratejinin hayata geçmesi oldu. Üstelik neredeyse 10 yıl kadar sessiz kalmış bir markaya tekrar ses verecektik. Tam sorunuzdaki gibi iş birliği halinde çalışmaya da devam ediyoruz. TOTAL ekibinin bir parçası olmaktan da gerçekten çok mutlu ve gururluyuz. Bu yönleriyle bizim için TOTAL, klasik bir ajans-marka birlikteliğinden daha öte diyebiliriz.

Necla Eylül Durukan TOTAL’in bilinirliğini yükseltmek adına gerçekleştirdiğiniz tüm çalışmalarda temel olarak yaklaşımınız neydi? Hepsinde ortak stratejiniz ne üzerine oldu?

Ateş Çavdar Akaryakıt kavramının sonlarına doğru gelirken biz de stratejimizi bu gerçeklik üzerine kurduk. Akaryakıt değil “enerji” dedik. Kendimizi herkesin hayat yolculuğunda, hayat koşuşturmasında güzel enerji veren bir marka olarak konumladık. Güzel enerjiyi de tüm iletişimlerimizin kalbinde tuttuk. Hatta çok nadir olur, bu konumlama şirketin ticari unvanına da ismini vermiş oldu. 

Necla Eylül Durukan Markanın sosyal sorumluluk tarafını güçlendiren ‘İki Elin Enerjisi Güzel’ kampanyası da oldukça dikkat çekiciydi, nasıl tepkiler aldınız? Kampanyanın dönüşleri tatmin edici miydi?

Ateş Çavdar Proje markamızın buluşuydu. Harika bir içgörüyü harika bir hizmete çevirmişlerdi. Biz de buradan yola çıkarak sosyal sorumluluk işlerinde alışılagelmiş tonun dışına çıktık. Duygusallığa oynayarak kalp kazanmaya çalışma sahteliğini reddettik de diyebiliriz aslında. Kampanyamızı işitme engelliler için yapılmış bir iş değil, işitme engellilerin yaptığı bir iş olarak tasarladık. Bu bakış açısı, bu samimiyet ise karşılığını fazlasıyla gördü.

 

 

 

 

 

 

Necla Eylül Durukan Enerjisi Güzel Takım gibi spora odaklanan kampanyaları gelecekte de görecek miyiz? 

Ateş Çavdar “Güzel Enerji” diyen bir marka için basketbol çok da doğru bir alandı. Onu elimizden geldiği kadar hatta özel günlerde bile iletişime taşıdık. Devamı gelecek mi sorusunu ise şimdilik yanıtsız bırakmalıyız.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version