artwork

“Dünyaya Açık Olanların Yanındayız”

2 sene önce

0

HSBC’nin, değişimi bir fırsat olarak gören ve hedeflerine ulaşmak için hiç vazgeçmeyenlere seslendiği kampanyanın ayrıntılarını HSBC Türkiye Pazarlama Grup Başkanı Ayşegül Şenalp’ten dinledik.

HSBC Türkiye Pazarlama Grup Başkanı Ayşegül Şenalp, nisan ayında yayınladıkları “Dünyaya Açık Olanlara Dünyamız Açık” kampanyasının ardındaki içgörüden, kampanyanın hedefinden ve müşterilerine sundukları ayrıcalıklardan bahsetti.

Necla Eylül Durukan HSBC olarak ‘Dünyaya Açık Olanlara Dünyamız Açık’ diyerek yeni bir iletişim kampanyasına imza attınız. Bu kampanya ile daha farklı bir yaklaşım benimsediğinizi görüyoruz. Çıkış noktanız ne oldu, nasıl bir strateji izlediniz? Brief aşamasından itibaren kampanyanın hikayesini sizden dinlemek isteriz.

Ayşegül Şenalp Hayatlarımız çok daha hızlı akıyor, daha yoğunuz, sorumluluklarımız daha fazla, koşullar değişiyor, belirsizlikler artıyor, daha hızlı karar vermemiz, uyum sağlamamız gereken çok sayıda durumla karşılaşıyoruz. Değişimin getirdiği belirsizlik, hepimizdeki kaygıyı artırıyor elbette. Ama bu kaygı durumu bizleri daha hızlı uyum sağlamaya, öğrenmeye ve ilerlemeye de teşvik ediyor. Markalar da değişen müşteri beklentilerine göre kendilerini dönüştürüyorlar. 

Konu bankacılık olduğunda kişisel birikimlerin yönetimi çok önemli, özellikle bizim müşteri profilimizde bir bankadan beklenen en öncelikli hizmetlerden birisi. Hayatın yüksek temposu içerisinde, hızla değişen piyasa koşullarında bulunduğunuz yeri bir HSBC Şubesine dönüştürerek dilediğiniz birikim işlemini mobilden yapmanız sadece birkaç dakikanızı alıyor. BKM verilerine göre son 1 yılda Türkiye’de internetten yapılan kartlı ödeme tutarı yüzde  59 arttı, yaşadığımız pandemi bu dönüşümü hızlandırdı. Biz de kredi kartlarımıza internet alışverişlerine indirim özelliğini sürekli bir özellik olarak ekledik. Sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında bireysel kullanım amaçlı elektrikli ve hibrit taşıtlar için avantajlı kredi faiz oranı sunduğumuz Doğa Dostu Taşıt Kredisi ile müşterilerimizin taşıt kredisi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çünkü iklim değişikliği ile mücadeleye sağlayabileceğimiz en büyük katkının müşterilerimizi karbonsuz hale gelmede desteklerken, hayal ve hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlamak olduğuna inanıyoruz.

Bunlar değişimle birlikte geliştirdiğimiz yeniliklerden sadece birkaçı. Değişim sürekli olduğu gibi, değişimle birlikte yenilikler de sürekli olacak. Bu nedenle, bu kampanyada farklı ortamlardaki fırsatlara ve yeni şeyler denemeye açık, hayatını ve işini böyle yaşayan, dünyaya açık olanların hep yanında olduğumuzu vurguluyoruz. 

Necla Eylül Durukan Kampanyada ‘dünyaya açık olanları’ hedefliyorsunuz. Bu kitle kimleri kapsıyor, biraz daha açabilir misiniz?

Ayşegül Şenalp Bir banka olarak bizim en büyük önceliğimiz müşterilerimizi yakından tanımak, değişen koşullarda müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını anlayarak, onlara en iyi ve doğru hizmeti sunmak. HSBC Grubu 2020 yılında 8 ülkede ‘Borderless Nation’ diye bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın amacı, farklı coğrafyalarda farklı kültürlerde yaşayan müşterilerimizin ortak özelliklerini ve bir markadan istediklerinin ne olduğunu derinden anlamaktı. Yapıldığı dönem sebebiyle araştırma, COVID-19 pandemisiyle birlikte değişen müşteri beklentilerini anlamamıza da çok yardımcı oldu. 

Dünyanın dört bir yanında, 150 yılı aşkın süredir hizmet veren bir marka olarak bizim gerek bireysel gerek kurumsal müşterilerimizin en belirleyici olan ortak noktası, ‘Uluslararası Bakış Açısı’dır. Bu bakış açısının 5 öne çıkan özelliği var: Adaptasyon Yeteneği, Amaca Sahip Olmak, Özgünlük, İnisiyatif Almak ve Aktif Olmak. İyimserliği karamsarlığa, dünyaya ve olasılıklara açık olmayı, içe kapalı bir dünya görüşüne tercih ediyorlar ve değişim zaman zaman zorlasa da değişimle gelecek fırsatlara ve ilerlemeye açıklar. Bu süreçlerde hayatlarındaki markalardan da esneklik, şeffaflık bekliyorlar. HSBC’nin bu bakış açısındaki kişiler ve şirketlerle paylaşmak istediği bir marka hikayesi, ayrıcalıklı bir hizmet anlayışı var. 

HSBC Türkiye olarak ‘Dünyamız Açık’ dediğimiz yeni iletişim kampanyamız ile dünyanın dört yanında hizmet veren bir banka olarak değişimi bir fırsat olarak görenlere, her zorlukta ilerlemeye inananlara, amaçlarına ulaşmak için hiç vazgeçmeyenlere sesleniyoruz. Müşterilerimizin değişen beklentileriyle uyumlu yeni ürün ve hizmetlerimizle onları yeni fırsatlara, farklı bakış açılarına, yeni iş modellerine açık olmaları için cesaretlendiriyoruz.

Necla Eylül Durukan Kampanya nasıl bir hedef barındırıyor? Tüketicide yaratmak istediğiniz etki nedir?

Ayşegül Şenalp Bankamızı ayrıştıran güçlü yönlerimizden olan uluslararası bilgi birikimi, ağımız ve deneyimimizle en çok değer katabileceğimiz müşterilerle ilişkilerimizi derinleştirmeye odaklanıyoruz. Bu kapsamda, hizmet verdiğimiz müşteri sayısını artırmayı ve daha fazla kişiyi ürün ve hizmetlerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.

Özellikle pandemi döneminde yaşanan zorluklar, hepimizi önümüzü görme anlamında zorladı ve doğal olarak kendimizi sıkışmış hissettik. Bu kampanyanın çıkış noktasında bu yaşadığımız zor sürecin daha iyiye dönüşmemiz ve ilerlememiz için hızlandırılmış bir fırsat olduğuna dair derin inancımız yatıyor. ’Dünyamız Açık’ diyerek zorlukların ufkumuzu sınırlayamacağına inanan; gelişmeye, değişime, ilerlemeye her zaman açık olan global bir marka olarak müşterilerimizi fırsatlarla buluşturmak ve hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirmeleri için onların hep yanında olduğumuzu vurguluyoruz.

Necla Eylül Durukan Kampanyanın farklı ayakları da var mı? Hangi mecralarda ne tür çalışmalar yapılıyor?

Ayşegül Şenalp Dünyaya Açık Olanlara Dünyamız Açık vaadimizin etrafında ördüğümüz iletişimimiz, bireyselde olduğu kadar kurumsal bankacılık alanında da, sürdürülebilirlik alanındaki projelerimizde de tüm yıl boyunca devrede olacak. Nisan ayı sonunda başlayacak ‘Nilay Örnek ile Yolculuk Nereye?’ adlı Podcast serimizde ise kendi alanlarında uzman, başarılı isimlerle sanat, felsefe, eğitim, teknoloji, sürdürülebilirlik gibi zamansız bir değere sahip olan konular hakkında konuşacağız. Herkesi bu keyifli yolculuğa eşlik etmeye bekleriz. 

Necla Eylül Durukan Kampanyada vurgu yaptığınız global yapınız ile müşterilerinize hangi olanakları sağlıyorsunuz?

Ayşegül Şenalp Birikim yönetimi alanındaki uzmanlığımız, küresel ağımız ve dünyanın her yerinde sunduğumuz ayrıcalıklı hizmetlerimizle müşterilerimize onların ihtiyaçlarıyla uyumlu bir dünya sunuyor, dünyanın her yerinde oluşan fırsatları yakalamalarına destek oluyoruz.  

Premier hizmetimizle hem yurt içinde hem de yurt dışında aileleriyle birlikte yararlanabilecekleri faydalara ulaşmalarını sağlıyoruz. Örneğin; dünyadaki tüm HSBC şubelerinde Premier müşterileri  öncelikli ve ayrıcalıklı hizmet alabiliyor, acil durumlarda dünyadaki tüm HSBC şubelerinden acil nakit çekim hizmetinden yararlanabiliyorlar.  Yurt dışındayken tüm bankaların ATM’lerinden komisyonsuz ve kur farkına uğramadan ücretsiz para çekebiliyorlar.  

Bu aralar pek seyahat edemesek de HSBC Premier Miles kredi kartımız ile  havalimanlarında otopark ve yurt dışında otel ve restoran indirimlerinden yararlanarak tüm seyahatlerini planlayabiliyor, bu sayede HSBC Premier’in tüm ayrıcalıklarını yurt dışında da deneyimleyebiliyorlar.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
MoneyPay: Migros’tan hayatı kolaylaştıran uygulama

Migros, perakende satış tecrübesini finans dünyasıyla buluşturduğu MoneyPay ile finans...