Site icon Campaign Türkiye

Dünya Kadar Sade ikinci sezonuyla kaldığı yerden sadeleşmeye devam ediyor

Yapı Kredi, sürdürülebilir bir dünya oluşturma üzerinde duran ve bir önceki sayımızda bizleri tanıştırdığı Dünya Kadar Sade serisinin ikinci sezonu hakkındaki detayları paylaşıyor.

Türkiye’nin lider kredi kartı Yapı Kredi World’ün aşırı tüketim olgusuna dikkat çekerek ‘sadeleşmek’ kavramı üzerinden farkındalık yaratma hedefiyle hayata geçirdiği “Dünya Kadar Sade” serisi, ikinci sezonuyla hız kesmeden devam ediyor. Belçim Bilgin’in moderatörlüğünde gerçekleşen ‘‘Dünya Kadar Sade’’, birinci sezonun ardından ikinci sezonunda yepyeni konuları, alanında uzman konuklar ile masaya yatırıyor ve izleyenlere daha iyi bir yaşam deneyimi için ipuçları sunuyor. “Dünya Kadar Sade”nin yeni sezonunda duygu, enerji, dikkat, tercih, ekran, disiplin ve sürdürülebilir alışkanlıklar konularına değinilerek, izleyicilerde sadeleşme konusunda farkındalık oluşturmak hedefleniyor. 

Dünya Kadar Sade’nin ikinci sezonunun “Duygu” isimli ilk bölümünde hayatın akışına yetişememe, anlık duygu değişimleri ve bu duygu durumlarının farkında olamama gibi konular ele alındı. Uzman Klinik Psikolog ve Yazar Beyhan Budak ile Menajer ve Koordinatör Pelin Bozkurt eşliğinde duyguların sadeleştirilmesi işlendi. 

‘‘Enerji’’ kavramına sadeleşme yaklaşımıyla değinildiği ikinci bölümde ise vücut-enerji dengesi, empati, sosyal medya linçleri gibi konular, sosyal medya içerik üreticisi Başak Kablan ile Doktor İrem Ergün’ün konukluğunda incelendi. 

Dikkat dağıtan iç ve dış uyaranlarla başa çıkmak konusunda sadeleşmenin öneminin konuşulduğu ‘‘Dikkat’’ bölümünde ise Belçim Bilgin’in konukları Gazeteci ve Yazar Hülya Meral ile Nöro Sağlık Beyin Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Kurucusu Uzman Doktor Kerem Dündar oldu. Bölümde kişinin, dış uyaranların kaynaklarını azaltmak için çevresini, iç uyaranlar için ise kendi zihnini sadeleştirmesinin önemi vurgulandı. 

Her alanda sınırsız seçeneğin sunulduğu bu dönemde, tercihlerin nasıl sadeleştirilebileceğinin incelendiği ‘‘Tercih’’ bölümünün konukları ise Senarist ve Yazar Doğu Yücel ile ‘influencer’ Emre Uzunboy oldu. Seçenekleri sadeleştirmek ve daha bilinçli tercihler yapabilmek konularının ele alındığı bölümde, ihtiyaç ve isteklere dürüstçe bakabilmek konularının üzerinde duruldu. 

Psikiyatri Uzmanı ve Danışman Hekim Kültekin Ögel ile Evin Tümay’ın konuk olduğu ‘‘Ekran’’ bölümünde, çağımızın en önemli sorunlarından ekranlara muhtaç olmak konusunda sohbet edildi. Alışkanlıklar, işleri kısa sürelere bölerek yapmanın oluşturduğu ödül ve özgürlük hissi ile emeksiz gelen başarıların doğurduğu başarısızlık hissi üzerine konuşulan ‘‘Disiplin’’ bölümünde konuklar, içerik üreticisi Barış Özcan ve Kutlukhan Peker oldu. Son yayınlanan ‘‘Dünya’’ bölümünde ise ihtiyacımızdan fazlasını kullanmamamız gerektiği ve doğadan ders almamız, ona iyi bakmamız hakkında konuşuldu. Sürdürülebilir bir dünya üzerinde durulan bölümün konukları Hale Acun Aydın ile Serdar Kılıç oldu.

Dünya Kadar Sade ile tüketim çılgınlığına ‘dur’ diyor

Ülkenin lider kredi kartı markası olan Yapı Kredi World, sorumlu bir davranışla tüketicileri daha fazla harcama yapmaya yönlendirmek yerine, Dünya Kadar Sade ile sadeleşme ve akıllı alışverişe davet ediyor. Sadece bugünü değil, yarınları da düşünerek tüketim olgusuna çok daha “akıllı” bir şekilde yaklaşılması gerektiğine inanan Yapı Kredi, “Akıllı alışveriş” kavramı üzerinden sürdürülebilirliğe taban tabana zıt olan tüketim çılgınlığının karşısında duruyor. Sorumlu bankacılık anlayışı doğrultusunda tüketicilerde farkındalık yaratmak adına alanında uzman konuklar, Dünya Kadar Sade video serisinde ağırlanıyor. Böylece zihinsel ve fiziksel her türlü tüketim alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmesi yönünde herkesin teşvik edilmesi hedefleniyor.

Dürtüsel tüketim sonucunda ortaya çıkan tüketim çılgınlığının ve yarattığı karmaşanın fazlalıklardan kurtularak ve sadeleşerek azalabileceğini anlatan Dünya Kadar Sade serisinde daha iyi bir yaşam deneyiminin de kapıları aralanıyor. “Dünya Kadar Sade”nin büyük beğeni toplayan ve her alanda sadeleşmenin öneminin vurgulandığı birinci sezonuna ve ikinci sezonun ait güncel bölümleri, Yapı Kredi World’ün dijital platformlarından (Instagram @YapiKrediWorld, Youtube @YapıKredi) takip edilebiliyor. Seri, önümüzdeki günlerde de yepyeni bölümleriyle izleyicilerle buluşmaya devam edecek. 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version