Dünya eskiye dönmeyecek…

Küresel bir firma olarak 200’ün üstünde ülke ve bölgede faaliyet gösteren PepsiCo her zaman çalışanlarının ve başta tüketiciler olmak üzere paydaşlarının sağlığına ve güvenliğine öncelik veren bir şirket olmuştur. Bu da bize olağanüstü gelişmeler karşısında hızlı refleks gösterme olanağı sağlıyor. COVID-19 ile ilgili gelişmeleri en başından beri dikkatle izliyor ve gerekli önlemleri alıyorduk. PepsiCo Türkiye olarak virüsünün ülkemizde ilk görüldüğü tarihten itibaren faaliyetlerimizi yeniden düzenledik ve tüm ekip arkadaşlarımızın sağlığını güvence altına alacak bir dizi önlemi hayata geçirdik. Öncelikle birçok departmanda uzaktan çalışma iş modeline geçtik ve operasyonlarımızın aksamadan devamlılığını sağladık. Yüz yüze gerçekleştirdiğimiz toplantıları dijital platformlara taşıdık.

Bu dönemin koşulları tüketiciyle daha farklı bir iletişim içinde olmamızı gerektiriyordu. Bu nedenle tüm markalarımızda iletişim stratejimizi güncelledik.

Bu dönemin koşulları tüketiciyle daha farklı bir iletişim içinde olmamızı gerektiriyordu. Bu nedenle tüm markalarımızda iletişim stratejimizi güncelledik. Pandemi ile birlikte altı gün içinde tüm Doritos, Lay’s, Ruffles, Cheetos ve Çerezza gibi PepsiCo’nun yiyecek kategorisi markalarının 6 aylık takvimini değiştirdik. UEFA Şampiyonlar Ligi’nin destekçisi olarak, İstanbul Atatürk Stadyumu’nda 30 Mayıs 2020’de oynanması planlanan final maçı için yaptığımız hazırlıkları ertelemek zorunda kaldık. Tüketicilerin yeni dönemdeki iç görülerini iletişim stratejimize yansıttık. Tüketici deneyimine odaklandık. Buradan edindiğimiz iç görülerden ve yaptığımız temel tespitlerden yola çıkarak hızlı bir şekilde aksiyon aldık. Örneğin bu tespitlerden biri pandemi süresince TV karşısında geçirilen zamanın %63 oranında arttığı yönündeydi. Buradan yola çıkarak özellikle tüm portföyümüzü destekleyen “Çıtır Çıtır Dizi, Çıtır Çıtır Film” adlı dizi/film izleme okazyonunu sahiplendiğimiz iletişimimizi başlattık. İkinci olarak evde yemek yapma oranının yüzde 36 arttığını tespit ettik. Bu iç görüyle tüm markalarımızı destekleyen “Yemeğe Çıtırtı Kat” sloganını benimsedik ve ürünlerimiz kullanılarak yapılan yemek tarifi kampanyamızın yayınına başladık. Bu dönemde yine tüketici deneyiminden beslenerek market siparişinin gelmesine daha günler olan bir Doritos severin son bir Doritos tanesiyle siparişini beklemesinin eğlenceli hikayesini anlatan “Son Doritos” kampanyasını yayınladık. Kampanyalarımıza tüketicilerden çok güzel geri bildirimler aldık.

Tüketicileri çok iyi dinleyerek onların istek, talep ve beklentilerine yönelik yeni kampanyalar düzenleyerek hareket ettiğimiz bu dönemde aldığımız bu aksiyonlar sayesinde de çok başarılı birkaç ay geçirdik. Hatta bir çok sektöre göre iş sonuçlarımızın daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Cips kategorisi pandemi suresince en çok büyüyen kategorilerden biri oldu. Örneğin 11 hafta boyunca süpermarket kanalında atıştırmalık kategorisine kıyasla daha fazla büyüdük. Bakkallardan oluşan geleneksel kanalda ise, tuzlu atıştırmalık kategorisinde son 11 yılın en yüksek pazar payına ulaştık.

COVID-19 sonrasında dünya eskiye dönmeyecek, yeni normale geçecek. Bu dönemde tüketicinin nabzını iyi tutan, dijital kanalları etkin kullanarak tüketicinin yeni davranış ve alışkanlıklarını fırsata çevirebilen şirketler rekabette öne geçecekler. PepsiCo da bu alanda önde koşan firmalar arasında olacak.

Osman Dilber
PepsiCo Türkiye Yiyecek Kategorisi Pazarlama Direktörü

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.