Doğru imajı çizebilen büyüyecek

Pandemi tüm dünyada toplumsal yaşam için bir kırılma noktası oldu. Koronavirüs, temassızlığı gerektirdi ve karantina uygulamalarıyla birlikte sosyal etkileşim ortadan kalkmış oldu. Dolayısıyla gündelik yaşam da bu süreçte giderek dijitalleşmeye başladı. Bu durum verilere de yansıdı; Deloitte raporuna göre dijital medya harcamaları, %54’lük bir oranla ilk kez geleneksel medya harcamalarını geride bıraktı. Dijital ortamdaki sosyal etkileşim miktarı arttı. Bu etkileşimin doğal olarak e-ticarete de olumlu anlamda büyük bir etkisi oldu. Verilerimize göre 2020 Efsane Cuma döneminde, 2019’a göre satışlarda %103’lük bir artış gerçekleşti. Tüm yıla baktığımızda ise sektör bazında işlem hacmi özelinde gündelik eşya mağazaları %230, kitap mağazaları %267’lik ciddi artışlar yakaladı.

Özellikle açıkhava medya yatırımlarında düşüş olmasıyla birlikte dijital içeriklerin, marka bilinirliğinin korunması için ne denli önemli olduğunun daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum. Bu bağlamda pandemi tıpkı e-ticaret için olduğu gibi, dijital platformların yükselişi için de tetikleyici oldu diyebilirim. Bugün birçok işletme satış odaklı kampanyaları sosyal medya üzerinden gerçekleştiriyor. Canlı yayınlarda sponsorluk ve marka entegrasyonu uygulamaları da artış gösterdi. Bu durum pandemi döneminde değişen tüketici davranışlarının bir yansıması. Dolayısıyla bu durum 2021’in sonuna kadar bu yoğunlukta devam edecektir. 

Dijital platformların yükselişinin pandemi ile sınırlı olacağını düşünmüyorum. Nitekim pandemi ile mücadelenin sonunda insanların eski hayatına dönmesi, pandeminin yarattığı değişim kadar hızlı olmayacaktır. Dijital platformlar, önümüzdeki dönemde de deyim yerindeyse markaların tutunacak dalı olmaya devam edecektir. Dijital medya, online alışverişin ticareti bambaşka boyuta taşıması gibi, medyayı da başka bir boyuta taşıyacak ve markaları yüceltecektir.

Dijitalde kaliteli içeriklerle doğru imaj çizebilen ve potansiyel müşterileri ile bağlantıda kalırken samimi bir tonda iletişim kurabilen, dijital medyadaki büyümeye paralel olarak büyüyebilecektir. Biz de iyzico olarak çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz.

Murat Büyükkucak

iyzico CMO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.