Divan demek, güven demek

İlk vakanın görülmesiyle pazarlama iletişimimizi 360 derece gözden geçirdik ve tüm aksiyon planlarımızı günlük olarak oluşturmaya başladık. Tabi ki tüm sektörler gibi bizim için de farklı bir süreç olduğu için gün gün ve bazı zamanlarda saat saat aksiyon planlarımızın üzerinden geçerek pazarlama iletişimimizi agile bir mantıkla oluşturduk.

Pandemi sürecinin daha en başında uzaktan çalışma sürecimizi kurguladık ve iş tanımı uzaktan çalışmaya uygun olan bütün çalışanlarımızı istisnasız bu çalışma modeline geçirdik. Ekiplerimize Microsoft Teams gibi gelişmiş online toplantı ve çalışma araçları sağladık. Ofise dönüş sürecimizde de dönüşümlü olarak uzaktan çalışma modeline devam edecek, birimlerimizde minimum sayıda çalışanımızın bulunmasını sağlayacağız.

Restoranlarımız, otellerimiz, pastanelerimiz ve ofislerimiz için Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan sektörel tedbirler ve yeni normalleri açık olan tüm birimlerimizde eksiksiz uyguladık. Tüm birimlerimiz düzenli dezenfekte ediliyor, çalışanlarımıza en fazla 3 saatte bir değiştirmek üzere maske temin ediliyor. Sosyal mesafeyle ilgili uyarılar bütün lokasyonlarımızda gerekli yerlere konuldu ve uygulanması hassasiyetle takip ediliyor. Koç Topluluğu’nun ve Divan’ın yüksek standartları doğrultusunda, en üst seviyede belirlenen bu tedbirlerle ilgili kapsamlı bir pandemi rehberi hazırlayarak tüm çalışanlarımıza ulaştırdık. Çalışanlarımız arasından tüm birimlerimizde bu tedbirlerin kusursuz uygulanmasına liderlik edecek 120’nin üzerinde sağlık elçisi belirledik. Nisan – Haziran döneminde kapalı olan birimlerimizin açılışından önce İSG ve İnsan Kaynakları ekiplerimiz hem misafirlerimiz hem de çalışanlarımız için belirlenen tedbirlerle ilgili kapsamlı denetimler yaptılar ve eğitimler verdiler. Bu denetimler ve eğitimler düzenli olarak devam ediyor.

Evde kalma döneminde dijital kanallar bizim için çok daha büyük bir önem arz etti. Veriye dayalı reklamcılık ile yatırım ve etkileşim getirisini takip ederek aksiyon aldık.

Turizmin tüm dünyada durma noktasına geldiği, otellerin hizmet veremediği bu dönemde ise 3 otelimizi tamamen sağlık çalışanlarına tahsis ederek hepimizin sağlığı için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarını ağırladık. 12 farklı hastaneden, 16.500 gecelemeyi otellerimizde gerçekleştirdik. Bu süreci aldığımız daimi tedbirler sayesinde sıfır bulaşla tamamladık. Tüm birimlerimizin kapalı olduğu pandemi döneminde e-ticaret kanalımız olan divanpastaneleri.com.tr’yi çok aktif olarak kullanarak birebir tüketilerle temas ettik. Bu dönemde genelde evde yeme-içmeye ağırlık veren tüketiciyi düşünerek, ürün gamımızı da hızlıca bu yöne evrilttik. E-ticaret sitemizden ekmek çeşitleri, sandviç çeşitleri, evde kolaylıkla yapılabilecek ekmek toz karışımları gibi ürünlerimizi divanpastaneleri.com.tr’den satmaya başladık. Özellikle hepimiz için çok değerli olan özel günleri de sahiplenerek Anneler Günü’nde siz evinizden çıkmayın, biz annenize en sevdiği hediyelerini götürelim diyerek sipariş sayımızı katladık. Restoranlarımızın ise kapalı olduğu bu dönemde, yine Divan lezzetlerini biz misafirlerimize ulaştırdık. Divan kalitesi ve hijyeni ile evlere servis operasyonumuzu başlatarak dijital kanallardan misafirlerimize bilgilendirmeler yaptık.

Araştırmalar, tüketicilerin onları “bilgilendiren” ve “eğiten” içeriğe yüksek değer verdiğini gösteriyor. Yüz yüze görüşmelerin sınırlandırıldığı dönemde, potansiyel müşterilerin ürününüz hakkında doğrudan bilgi edinmesini sağlayan dijital içerikler, her zamankinden daha önemli gelmiştir. İlgi çekici, görsel hikaye anlatımı ile hayata geçirilen içerikler tüm markalar için yararlı olacaktır. Evde kalma döneminde dijital kanallar bizim için çok daha büyük bir önem arz etti. Veriye dayalı reklamcılık ile yatırım ve etkileşim getirisini takip ederek aksiyon aldık. Böylece bütçe ve hatta potansiyel olarak hedef kitlelerde yapılacak değişikliklere izin verme esnekliğine sahip olduk.

Divan Grubu, pandemi dönemi sonrasında normalleşme sürecinde tüm birimlerinde alınan önlemleri “Divan Demek, Güven Demek” mottosu altında birleştirdi. Her birim için misafirlerin yol haritasının adım adım planlandığı bu çalışmada; ateş ölçümü, dezenfektan, QR kod menüler ve tek kullanımlık kişiye özel eşya tedariki gibi unsurların yanı sıra misafirlerin yapılan çalışmaları QR kod sistemi aracılığıyla izleme imkanı sağlandı. “Divan Demek, Güven Demek” projesiyle teknoloji sayesinde görüntülenebilen kaliteli ama hayatı zorlaştırmayan bir hijyen sistemi hayata geçirildi.

Akşın Güngör
Divan Grubu Pazarlama ve Kurumsal İletişim Grup Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.