“Discovery Türkler’den de yoğun ilgi görüyor”

"Discovery Türkler’den de yoğun ilgi görüyor”

Discovery Türkiye Ülke Genel Müdürü Andrei Grigorescu ile Türkiye pazarına yaptığı yatırımların boyutunu ve ilerideki planlarını konuştuk.

Discovery Türkiye Ülke Genel Müdürü Andrei Grigorescu, hedef kitleleriyle birebir örtüşen Türk izleyicilerden gördükleri ilgi ile ekonomik durgunluktan etkilenmediklerini belirtirken Amerika’da Amazon ile yaptıkları anlaşmanın detaylarından ve yeni programların iletişim stratejilerinden bahsetti.

Necla Eylül Durukan Türkiye pazarında güncel durumunuz nedir? Discovery’yi Türkiye pazarına daha çok yatırım yapmaya iten faktörlerden bahsedebilir misiniz?
Andrei Grigorescu 2001 yılında premium kanal portföyümüzün ücretli TV platformlarındaki yayınlarıyla Türkiye’deki yatırımlarımıza başladık. 2015’te ulusal kanalımız TLC’nin, ardından 2018’de ulusal kanalımız DMAX’in açılmasıyla birlikte Türkiye pazarına sürekli olarak yatırım yapmaktayız. Şu an Türkiye’de yayın yapan toplam 8 kanalımızla, ülkede faaliyet gösteren lider uluslararası medya şirketlerinden biriyiz. Geçen yıldan bu yana kanallarımız için yerli yapımlar üretmeye başladık ve Türkiye pazarına yaptığımız yatırımları daha da artırdık. Dijital portföyümüzü de sürekli genişletiyor ve Türkiye’deki web sitelerimizin, sosyal medya platformlarımızın gelişimi için daha fazla yatırım yapıyoruz. Televizyon ve eğlence bizim ana işimiz ve Türkiye bölgesindeki en önemli pazarımız. Önümde kesin rakamlar yok ama Türkiye, Avrupa’daki en genç nüfusa sahip ülke ve bu durumun, Türkiye için geçici ekonomik duraklamadan etkilenemeyecek kadar olağanüstü bir avantaj sağladığını düşünüyorum. Türk izleyici kitlesi, genç ve eğitimli. İçeriklerimizin hedef kitlesiyle mükemmel bir şekilde örtüşüyor.
Ayrıca Türkiye, insan kaynağı olarak grubumuza harika medya uzmanları sunuyor. Bu nedenle İstanbul’daki ofisimiz, 30’dan fazla Türk çalışanıyla bölgedeki en büyük ofislerden biri. Buradaki ekibimizin üyeleri sadece Türkiye’deki kanallarımızı değil, aynı zamanda Orta ve Doğu Avrupa, Akdeniz ve Orta Asya bölgesindeki diğer ülkeleri de destekliyor.

Necla Eylül Durukan TLC kanalını genel olarak Ağır Yaşamlar, Temizlik Avcıları ve Hayalimdeki Ev gibi programlar ile biliyoruz, Türkiye’de de takip ediyoruz. Yeni yayın döneminde yeni programlar ile karşılaşacak mıyız?
Andrei Grigorescu TLC geçtiğimiz 4 yıl içinde ulusal kanallar arasında gerçeğe dayalı eğlencenin adresi olarak Türkiye pazarında kendine sağlam bir yer edindi. Dünyanın dört bir yanından sıradan insanların, kalplerde yer eden sıra dışı hikayelerini ekrana taşıdık. Geçtiğimiz mart ayından itibaren Türkiye’den de gerçek yaşam hikayelerini anlatmaya başladık. İlk yerli yapımlarımız Bu Ben miyim ve Temizlik Avcıları çok ses getirdi ve olumlu tepkiler aldı. Temizlik Avcıları, dijitalde viral pazarlama çalışmalarıyla çok geniş kitlelere ulaştı ve her bölümü 4 milyon izlenmeye erişti. Yeni yayın dönemimizde bu başarımızı Bu Ben miyim ve Temizlik Avcıları’nın yeni sezonlarının yanı sıra daha fazla yerli yapıma yatırım yaparak devam ettiriyoruz.
Popüler suç araştırma programımız People Dergisi Araştırıyor’u yerelleştirmek için adli tıp ve kriminalistik alanlarında uluslararası üne sahip Prof. Dr. Sevil Atasoy ile birlikte çalıştık. Manşetlere konu olan cinayetleri ve soruşturmaları Prof. Dr. Sevil Atasoy’un uzman yorumlarıyla ekrana taşımak, suç araştırma kuşağımıza çok başarılı bir katkı sağladı. Bir diğer yeni yerli yapımımız Bırak Ben Yapayım’da sosyal medya fenomeni ve iç mimar Hakan Kütahya, insanların sevdikleri kişiler için kendi çabalarıyla evlerinin bir odasını yenilemelerine yardımcı oluyor. Ev yenileme ve emlak zaten TLC’de en çok izlenen program türlerindendi. Kasım ayında ilk bölümüyle ekrana gelen Bırak Ben Yapayım; kendin yap akımını ve insanların sahip olmak isteyeceği tasarım mobilyaları, bölüme konuk kişiler arasındaki ilişki dinamikleriyle birleştirerek izleyiciye çok özel bir içerik sunuyor.
Yerli yapımlara yatırım yapmaya uluslararası içeriklerimiz Gelinliğe Evet De ve Emlak Avcıları’nın yerel versiyonlarıyla devam edeceğiz ancak yerli prodüksiyonların yanı sıra emlak, yaşam tarzı ve suç araştırma türlerindeki eşsiz gerçeğe dayalı içerik portföyümüzden yeni programlar yayınlamaya da devam ediyoruz. Kraliyet Ailesi kuşağı ve Türkiye pazarına kazandırdığımız bir diğer tür olan Polonya dramaları, izleyiciyi TLC’ye çekecek yeni içeriklerimizden.

Necla Eylül Durukan Yeni programların iletişim stratejileri nasıl olacak?
Andrei Grigorescu Programlarımızın içerikleri ve anlattığımız hikayeler dünyanın her yerindeki izleyicinin bağ kurulabileceği kadar evrensel. Ancak yerli yapımlarla birlikte, TLC Türk izleyicisi için çok daha merak uyandırıcı ve çok daha bağ kurulabilir oldu. TLC, bu yeni programlarla birlikte daha da geniş izleyici kitlelerine ulaşıyor.
Bu nedenle yerli ekran yüzlerimizi ve içeriğimizi izleyicilerle tanıştıran 360 derece pazarlama iletişim kampanyası oluşturduk. İletişim kampanyamızda, “TLC Hayatın Kendisi” söylemimizi bir adım öteye taşıyarak, “TLC daha bizden, daha içimizden” dedik. Yerelleşme mesajımızı yaymak için Enis Arıkan gibi ünlü yerel yüzlerle de çalıştık. Temizlik Avcıları, temizlik denetimi yapmak için Enis Arıkan’ın evine gitti. OOH, TV, radyo, dijital ve radyo tanıtımlarını içeren klasik pazarlama yöntemlerine de başvuruyoruz ancak iletişimde esas başarıyı, izleyicilerimizle kurduğumuz samimi ilişkiye bağlıyoruz. TLC için temel iletişim stratejimiz, TV tanıtımlarımız ve sosyal medya hesaplarımıza bakılarak anlaşılabilir. Bu mecralarımızda izleyicimizle kurduğumuz diyalog, klasik bir kanal iletişiminden çok farklı. İzleyicilerimizin içeriğimize olan merakını ve ilgisini onlarla paylaşıyor, bu ortak dil üzerinden onlarla eğlenceli bir diyaloğa giriyoruz. Kraliyet ailesi dedikoduları, temizlik tüyoları, en unutulmaz Dr. Nowzaradan replikleri dahil olmak üzere izleyicimizle içeriklerimize dair konuşulmadık konu bırakmıyoruz.

Necla Eylül Durukan Spor müsabakalarını yayınlayan DMAX farklı türde bir içerik üretecek mi?
Andrei Grigorescu DMAX’in çıkış sloganı “Benim alanım, benim kanalım”dı. Bu söylemden yola çıkarak DMAX’te insanların merakını, ilgi alanlarını, tutkularını ve macera arzusunu ateşleyen içerikler yayınlıyoruz. Bu yüzden Bilgehan Demir ile Boks Gecesi, Yağlı Güreşler, Ninja Warrior, Dünyanın En Güçlü Adamı ve Espor müsabakalarını ekrana taşıyoruz. Bu ilgi alanlarındaki en iyi içeriği yayınlama konusunda iddialıyız. Ancak DMAX denince akla gelen tek içerik spor değil. DMAX kanalının açılmasından bu yana, izleyicilerimize çok çeşitli içerikler sunuyoruz. DMAX, Ağaç Evi Ustaları gibi hobi ve inşa alanındaki içerikleri, Nasıl Yapılır ve Nasıl Yapılmış gibi popüler programları ile ailecek izlenen bir kanal haline geldi. Ayrıca Bilinmeyene Yolculuk, Gümrük Kontrol, Vahşi Frank, Altın Peşinde ve Ed Stafford gibi belgesel ve hayatta kalma içerikleri DMAX ile ilk kez ulusal yayında yer buldu. Tüm bu eşsiz içerikleri önümüzdeki aylarda ve 2020’de kanalımızda yayınlamaya devam edeceğiz.

Necla Eylül Durukan DMAX ve TLC için izleyici daha çok ne tür içerikler tüketiyor, hangilerini tercih ediyor?
Andrei Grigorescu Fikrimühim tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçları, izleyicilere televizyonda eğlenceyle bağdaşan kanal sorulduğunda akla gelen ilk kanalın TLC olduğunu gösteriyor. TLC ayrıca Galatasaray Üniversitesi’nin En İyi Eğlence Kanalı Ödülü’nü ve Altın Örümcek’in En İyi Eğlence Web Sitesi Halkın Seçimi ödülünü iki yıldır üst üste kazanıyor. Sonuç olarak insanlar kanallarımıza eğlenmeye geliyorlar ve bize geldiklerinde sadece bizde izleyebilecekleri benzersiz içerikler bulacaklarını biliyorlar. DMAX ve TLC, çok farklı türlerde gerçeğe dayalı eğlence programları sunuyor. TLC’de en çok izlenen program türleri emlak, ev yenileme ve tasarım, yaşam tarzı, aile, düğün, sıra dışı hayatlar ve suç araştırma programları… Hayalimdeki Ev, Emlak Avcıları, Ufak Tefek Evler, Ağır Yaşamlar, Bu Ben Miyim, Temizlik Avcıları, Yiyecek Fabrikası, Pasta Savaşları, Kalabalık Aile, Gelinliğe Evet De, Kan Bağları ve Büyük İhanet en çok izlenen programlarımız. TLC, bu içeriklerle özellikle çok güçlü bir kadın izleyici kitlesini kendine çekiyor. TLC, belli başlı kadın hedef kitlelerinde en çok izlenen ve en çok zaman geçirilen 10 kanal arasında. Dr. Nowzaradan ve obezite hastalarını, Temizlik Avcıları’nı ve de emlak programlarını herkes biliyor ve bu tarz içerikler gündelik sohbetlerin bir parçası oldu. TLC, içerikleri ve karakterleriyle medyada ve popüler kültürde gündem yaratıyor.
DMAX’te en çok izlenen program türleri; hobi ve inşa, zorlu işler, seyahat ve yemek, gizem, hayatta kalma ve spor oldu. Bu türler hakkında bazı ilginç notlarım var. Kırkpınar ve Elmalı Yağlı Güreşleri, DMAX’in kendi izlenme rekorunu kırdı ve kadın izleyici kitlelerinde şaşırtıcı şekilde iyi performans göstererek 4 milyondan fazla insanı ekranı çekti. DMAX, bu yılki Elmalı Yağlı Güreşleri yayınıyla gündüz kuşağında en çok izlenen 3. kanal oldu. Ed Stafford, Türkiye’de en iyi tanınan ve sevilen uluslararası yüzümüz. Geçen yıl bu ilginin bir sonucu olarak İstanbul’da katıldığı bir marka konferansında etkinliğin tarihindeki en uzun soru-cevap oturumunu gerçekleştirdi. Bilgehan Demir ile Boks Gecesi, DMAX’e çok fazla erkek izleyici kitlesini çekiyor, ancak aynı zamanda Nasıl Yapılır, Hurda Avcıları ve Alaska Evleri gibi içeriklerimiz kadın-erkek eşit izleyici kitlesine sahip.

Necla Eylül Durukan Discovery, Amerika’da Amazon ile çok büyük bir anlaşmaya imza attı. Sizi e-ticaret alanına yönlendiren şey neydi? Bu iş birliğinin size ne gibi faydalar sağlamasını bekliyorsunuz?
Andrei Grigorescu Sektör, kurgu filmlere ve dizilere odaklanan OTT hizmetlerine yoğunlaştıkça Discovery, farklı bir strateji izleyerek, sahip olduğu içeriği, güvenilir markalarını, sıra dışı ekran yüzlerini ve teknoloji liderliğini kullanıp, yaşam tarzı, spor ve gerçeğe dayalı içerikler üzerinden yeni medya ekosistemleri oluşturuyor.
Discovery grubu, DMAX, TLC, Discovery ve Animal Planet gibi markalarıyla uzun süredir e-ticaret işinde ancak Amazon ile yaptığı yeni Food Network Kitchen ortaklığıyla işleri yeni bir seviyeye taşıdı.
80 binin üzerinde tarif, haftalık 25’ten fazla canlı yayın dersi, 700’den fazla yemek dersi, 3.000 eğitim videosu, yüzlerce şef ile şimdiye kadarki en kapsamlı yemek platformunu oluşturdu. Food Network Kitchen, geleceğin mutfaklarının kontrol merkezi olacak. Teknoloji insanların eğlenme ve egzersiz yapma şeklini değiştirdi. Food Network Kitchen ise insanların yemek yapmakla ve mutfakla etkileşimini değiştirecek. En üst düzeyde “izle ve yap” deneyimi sunan Food Network Kitchen, Amazon’un ses üzerinden veri iletme teknolojisi sayesinde, malzemelerin siparişi ve teslimini sağlayan anında uygulanabilir, entegre bir pişirme deneyimi ve kolaylık sunuyor.

Necla Eylül Durukan Bizleri başka yenilikler de bekliyor mu?
Andrei Grigorescu Mangodo ve Castoola ile yeni markaları olan Otwoo.tv’den yararlanmak üzere bir iş birliğine imza attık. Reklam verenlerimiz bundan sonra Türkiye’de Akıllı TV teknolojisine sahip 2 milyondan fazla haneye ulaşabilecek. Adreslenebilir TV teknolojisi ile belirli bir kitleyi hedefleyebilir ve etkileşime girebilirler. TLC ve DMAX reklamverenlere, kampanyalarında daha interaktif bir deneyim sunmalarını sağlayıp, kampanyalarının erişimleri hakkında daha detaylı veriler paylaşabiliyor.
Dijital alanda markalarımızı geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl içerisinde STEAM’de satılan online oyunlarımızı Türkiye pazarında güçlendirmek istiyoruz. Dijital pazarlama anlamında, ekran yüzlerimizin gif etiketleri, filtreler vb. her türlü yeni çıkan özellikten yararlanıyoruz. Dr. Nowzaradan GIF’imiz 6 milyonun üzerinde görüntülendi.

Bu yazı Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.