Dijitalde yatırımlarımıza devam edeceğiz

Tchibo Stratejik Planlama ve Pazarlama Departman Yöneticisi Ceyda Kaptan, yenilenen YouTube kanalını interaktif bir video ile duyuran Tchibo’nun dijital dünyadaki pazarlama stratejisini anlattı.

Sevimli ve kompakt yapısına rağmen içinde envai çeşit ürün barındıran Tchibo, dijitalleşen çağa ayak uydurarak geçtiğimiz günlerde YouTube kanalı üzerinde bir yenilenmeye gitti. Bu yenilenme hareketinin iletişimini ise ünlü tiyatrocu çift Engin ve Beyza Hepileri ile beraber yaptı ve ortaya samimi ve etkileşimli bir video çıktı. Geniş ürün gamıyla spordan kahveye, ev dekorasyonunda giyime kadar her ihtiyaca hitap eden Tchibo’nun bu dijital atılımı sonrasında yoluna nasıl devam edeceğini ve son kampanyadan aldığı geri dönüşleri Tchibo Stratejik Planlama ve Pazarlama Yöneticisi Ceyda Kaptan’a sorduk.

Seda Büktel Tchibo yakın dönemde dijital bir kanalını yenilemekle kalmayıp bunun tanıtımını da etkileşimli ve farklı bir yolla yaptı. Bu değişimin altında yatan sebep ve iç görü nedir?

Ceyda Kaptan Bildiğiniz gibi artık her şeyin dijitalleştiği bir çağda yaşıyoruz. Çağa ayak uyduran, gündemin hızını yakından takip eden markalar da haliyle dijital dünyaya daha fazla yatırım yapıyorlar. Biz Tchibo olarak, her hafta değişen temalarımızla ve sıra dışı mağazacılık anlayışımızla her zaman yenilikçi bir marka olduk. Tchibo’nun hem çok güçlü, hem de etkileşimi seven bir takipçi kitlesi var. Onlardan dijital ortamlarda da geribildirim almayı, onların fikirlerine değer verip isteklerini gerçekleştirmeyi çok önemsiyoruz. Bu doğrultuda, Tchibo’nun renkli dünyasını her yıl daha dijital ve daha fazla etkileşimli bir şekilde kurgulamayı hedefliyoruz. YouTube, özellikle gençler tarafından merakla takip edilen bir platform, Türkiye’de Google’dan sonraki en büyük arama motoru. Biz de Tchibo olarak, YouTube gibi büyük bir sosyal platformda da tüketicilerimizle buluşarak, dijital dünyadaki alanımızı genişletecek projelere daha çok yatırım yapmaya başladık. Yenilenen Tchibo YouTube kanalımızda, kahveden spora, sağlıklı yaşam ipuçlarından modaya birçok alanda takipçilerimizin ilgisini çekecek içerikler bulmak mümkün.

Seda Büktel Buradan hareketle Tchibo’nun 2017 yılı için pazarlama faaliyetlerinde ayrıştırıcı nokta ne olacak diyebilirsiniz? YouTube üzerinden başlattığınız bu etkileşimli iletişimi nasıl bir noktaya taşımayı hedefliyorsunuz?

Ceyda Kaptan YouTube, pazarlama iletişimimizin genişlemesine ve gençleşmesine olanak sağlıyor. YouTube kanalımızdaki videoları izleyenlere baktığımızda, kadın izleyenlerin %66’lık kesiminin 18-34 yaş aralığında, erkek izleyenlerin ise %71’lik kesiminin 25-44 yaş aralığında olduğunu görüyoruz. Bu sebeple içeriklerimizin daha dinamik ve daha dikkat çekici olmasına, videolarımızın esprili, informatif ve  en önemlisi izlemeye değer içerikte olmasına özen gösteriyoruz. YouTube’un sağladığı ek özellikleri en efektif şekilde kullanarak, tek bir tık ile izleyicileri www.tchibo.com.tr internet mağazamıza yönlendiriyor ve hızlı alışveriş keyfine davet ediyoruz.

Pazarlamayı daha dinamik yapan bu dijital platformlar, hepimizi heyecanlandıran ve iletişim stratejilerimizi, pazarlama kurallarını baştan yazmamızı sağlayan çok önemli iletişim mecraları. Tchibo olarak dijitalleşen dünyanın etkili bir oyuncusu olmaya her zaman devam edecek, müşterilerimizle etkileşimimizi her yıl bir üst noktaya taşıyacağız.

Seda Büktel Reklam filminde Hepileri çiftini tercih etme sebebiniz nedir ve bu konuda aldığınız geri dönüşler nasıl?

Ceyda Kaptan Engin ve Beyza Hepileri’nin uzun yıllardır sadık birer Tchibo sever ve kahve tutkunu olduğunu zaten biliyorduk. Onların gerçek hayatlarını yansıtacak işler yapmak, samimiyetlerini ekrana taşımak bizim için çok önemliydi. Videolarımızı çekerken birlikte çok güldük, çok eğlendik. O kadar rahat çekimler yaptık ki, kendilerinin doğallığı ve doğaçlama olarak vidolarımıza kattıkları içerikler çok beğenildi. Gençlerin de samimiyetlerine inandıkları için takip ettikleri Engin ve Beyza Hepileri ile yaptığımız çalışmayla, takipçilerimizden aldığımız olumlu dönüşler ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bizlere gösterdi.

Yenilenen YouTube kanalımızda çok geniş yelpazeli bir içeriğimiz var. Kahve tariflerinden spora, eğlenceli ürün videolarından sürpriz içerikli videolara kadar Tchibo dünyasını yansıtacak birçok farklı içeriği kanalımızda bulmanız mümkün. YouTube platformu üzerinden, bizi takip eden Tchibo severlerin beğenisini her zaman canlı ve dinamik tutmak için çalışmalarımız devam edecek.  Paylaşacağımız diğer video içeriklerimizin de Engin ve Beyza Hepileri’nin ilk videosu gibi çok sevileceğini umuyorum.

Seda Büktel Kampanya sürecinde kimlerle çalışıldı?

Ceyda Kaptan Yenilenen YouTube sayfamızın tüm stratejisini dijital reklam ajansımız YouthWorks’ün kreatif önderliğinde oluşturduk. İlk videomuzu kanal tanıtım videomuz için çektik ve çekimin arka tarafında büyük bir takım çalışması vardı. Bu videoyu hazırlarken ekiplerimiz detaylı ön hazırlıklar yaptı, bolca Tchibo kahvesi içti. Tanıtım videomuzun 12 saat süren çekimleri boyunca, prodüksiyon şirketi Profabrika’dan 40 kişi Engin ve Beyza Hepileri çiftine eşlik etti. Çiftimizin tiyatrocu olması, doğal oyunculuk yetenekleri çekimleri çok kolaylaştırdı ve daha da zenginleştirdi. Örneğin; Engin Hepileri’nin bir sahnede kendini koltuğa atıp sadece eliyle konuşmayı yönlendirmesi tamamen doğaçlama bir sahneydi.

Seda Büktel Tchibo müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunan bir marka ama hedefleriniz doğrultusunda öne çıkarmayı planladığınız ürünler oluyor mu? Bunlar için ayrı kampanyalar yürütüyor musunuz?

Ceyda Kaptan Bildiğiniz gibi her hafta değişen temalarımızla benzersiz bir iş modeline sahibiz. Ancak tabii ki diğerlerinden daha da öne çıkan ürün kategorilerimiz oluyor, örneğin spor kategorisi. Tchibo’da her ilgi alanına uygun kaliteli ve uygun fiyatlı spor ürünleri bulmanız mümkün. Zaten kanalımız için ikinci videomuzu da yine Engin ve Beyza ile birlikte spor kategorimiz için çektik. Yine YouTube izleyicilerinin çok keyifle izleyeceği eğlenceli bir video oldu.

Tchibo olarak bizim en büyük tutkumuz ise kahve. O yüzden yenilenen YouTube kanalımızda kahve ile ilgili içerikler, kahve sohbetleri, kahveli tarifler, Cafissimo kapsüllü kahve makinamız ile ilgili videolar ve farklı sürprizler hazırlamayı hedefliyoruz.

Takipçilerimiz tarafından da çok sevilen Engin ve Beyza Hepileri çifti ile çektiğimiz videolarımızın devamı gelecek. Ayrıca kanalımızda ağırlayacağımız farklı konuklarımız ve sürpriz kahve sohbetlerimizle, YouTube kanalımızda kahve severleri buluşturmaya devam edeceğiz. Daha önce de bahsettiğim gibi gençlerin de yakından takip ettiği dijital iletişim kanallarına yatırım yapmaya devam edeceğiz. Yeni videolarımızı Tchibo Türkiye YouTube kanalımıza abone olarak takip edebilirsiniz.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2017 sayısında yayımlanmıştır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.