artwork

Dijitalde boşa giden paralar

8 sene önce

0

Geçen ay, Apsalar’ın bir raporu geçti elimize. Rapora göre  Türkiye, Adfraud’da ilk beş ülke arasında yer alıyordu. Ayrıca Dünya Reklamverenler Federasyonu’na göre dijital medyaya harcanan her 3 dolardan 1’i Adfraud nedeniyle boşa gidiyor.

Tam da dijital medyanın tam gaz gittiği, reklamverenin ayırdığı payların giderek arttığı, programatik’ten “devrim” olarak bahsedildiği, Reklamverenler Derneği’nin her açıklamasında ölçümlemenin önemini vurguladığı bu dönemde bu rakamlar çok önemli bir gerçeği ortaya koyuyor. Giderek artan bir tehlike.

Dolayısıyla bu ay kapak konumuzda Adfraud’u (sahtecilik) inceledik. Türkiye’den ve globalden alınan önemli görüşlerle, markaların ve planlamacıların okuması gereken bir dosya diye düşünüyorum.

Kapak görselimiz BLAB’dan

Bir de yenilik yaptık. Bundan sonra kapağımızı her ay bir ajansa açıyoruz. Bu ay kapak görselimizi BLAB tasarladı. Emekleri ve yaratıcılıkları için teşekkürler.

Ödül tartışmasına devam

Geçen ay #NeSenleNeDeSensiz dedik, reklam ödülleri tartışmalarını sayfalarımıza taşıdık. Tartışmaların bu noktada kalmayacağını da belirttik. Kalmadı da; Campaign Roundtable’da reklamverenleri ve kreatifleri bir araya getirdik. Ödüllerin vazgeçilmez olduğu ve önemi tartışmasız herkes tarafından kabul ediliyor ama toplantının belki de en can alıcı konusu, ödül alan hayaletlerin yaratıcılığında işlerin günlük hayatımızda görülmemesi. İşte o nokta daha çok tartışma kaldıracak gibi görünüyor. Toplantının tüm detayları ilerleyen sayfalarımızda.

Keyifli okumalar.

Burçin Tarhan
Campaign Türkiye Yayın Yönetmeni
burcin@campaigntr.com

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2016 sayısında yayınlanmıştır.