artwork

Dijital yatırımlar gücünü artıracak

2 sene önce

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde tüketicilerin edindiği bazı alışkanlıkların kalıcı davranış değişikliklerine yol açacağı aşikar. Araştırma çıktıları da bu değişimi destekleyen bir tablo ortaya koyuyor.

Bu dönemde birçok firma da iş yapış biçimini dijitalleşme başlığı altında planlanandan çok daha erken ve hızlı şekilde dönüştürdü. 

Bu dönüşümde tüketicinin yeni beklentileri ve tercihleri önemli rol oynadı. Özellikle online alışverişte pandemi öncesine kadar daha az yer tutan atıştırmalık gibi kategorilerin hızla büyüdüğünü ve hemen hemen tüm ürün kategorileri için çevrim içi kanallarda ciddi bir talep ortaya çıktığını gördük. Zaman tasarrufu, güven, hijyen ve daha çeşitli ürün karşılaştırma gibi birçok faktör sebebiyle artan çevrim içi alışveriş hacminin pandemi sonrası dönemde de büyümeye devam edeceği öngörülüyor. 

Bu dönemde atıştırmalık gibi hızlı tüketim kategorileri, anlık ihtiyaca cevap veren hızlı teslimat kanallarının ortaya koyduğu iş modeli sayesinde e-ticaret, hacminde önemli bir sıçrama gerçekleştirdi. Bu iş modeli, tüketiciye çevrim içi atıştırmalık alışverişi konusunda beklediği deneyimi sağladı. Bu doğrultuda performans pazarlamasına yönelik yatırımlar artış kaydederken, önümüzdeki dönemde de bu ivmenin devam edeceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte tüm platformlarda içerik tüketimine karşı artan talepte video formatlarının hala en büyük yeri tuttuğu ve büyümeye devam ettiği görülüyor. Günümüzde artık televizyon cihazlarının da hızla artan bir ivmeyle birer dijital ekrana dönüşmesi ve bu dönüşüme paralel birçok platformun da hayatımıza girmesiyle tüketicinin içeriğe her an, hızlı ve kolay ulaşma talebi arttı. Bilgi veya eğlence, hangi amaçla olursa olsun bu kolaylığa olan talebin pandemi sonrasında da devam edeceğini öngörüyoruz. 

Ek olarak, son yıllarda tüketiciye yönelik kişiselleştirilmiş mesajlar verebilme, iletişimi bu doğrultuda veriden beslenerek kurgulama kabiliyetinin de en önemli rekabet avantajlarından biri olarak öne çıktığı bir dönemden geçiyoruz. Bu durum da aslında dijitale yönelik yatırımların artmaya devam edeceğinin önemli bir göstergesi.

Zeynep Dipçin Akdoğan

Eti Gıda Pazarlama Grup Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.