Dijital Hayata Açılan Kapı: Nesnelerin İnterneti

Teknoloji Zirvesi’nde “Yükselen Teknolojiler. Bugün. Şimdi” oturumlarında ele alınan ikinci konu başlığı ‘Dijital Hayata Açılan Kapı: Nesnelerin İnterneti‘ oldu.

Turkcell, Akıllı Ev ve İş Uygulamaları Direktörü Esat Sönmezer‘in moderatörlüğünü yaptığı panelin katılımcıları Farplas CEO’su Ömer BurhanoğluDoktar Tarım CEO’su Tanzer BilgenVestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt ve Huawei Kıdemli ICT Danışmanı Murat Çakmak oldu. Panelde öne çıkan başlıklar şöyle:

Turkcell, Akıllı Ev ve İş Uygulamaları Direktörü Esat Sönmezer:

“Turkcell olarak IOT ve Dijitalleşme ana iş eksenimizin başında yer alıyor. Nesnelerin de yarattığı bir yığın içerik var. Bunlar aslında nesnelerin insanlara gönderdiği duygular.”

Farplas CEO’su Ömer Burhanoğlu:

“Fiziksel olarak ulaşım birçok endüstrinin lokomotifi. Ulaşım, kimya, petrol ve cam gibi birçok sektörü peşinden sürüklüyor. Artık telekom sektörü de otomotivin peşinden sürüklediği sektörler arasında. Otomobilin akıllanmasından dolayı oluşan değer 3 trilyon doların üzerinde. Otomobil tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi bir evrim geçiyor. Otomobillerde aynı şekilde sadece insanları bir yerden bir yere taşıma görevinden çok artık herşeyi yapabilecek duruma geliyor.”

Doktar Tarım CEO’su Tanzer Bilgen: 

“Türkiye dünyanın en büyük 10 tarım ekonomisinden biri. Daha da iyi yerlere gelebilecek potansiyele sahip. Türkiye’nin önünde tarım ekonomisini büyütmek için bir şans var. Bunun için de IOT’yi kullanmaya ihtiyacımız var.”

Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt: 

“Nesnelerin interneti konusunda Türkiye olarak oldukça güçlü bir konumdayız. Yazılım anlamında her ne kadar elimiz kuvvetli olmasa da fiziksel üretim anlamında iddialıyız. IOT ile de üretici müşteriye ilk defa dokunmaya başladı.”

Huawei Kıdemli ICT Danışmanı Murat Çakmak: 

“Aslında neslerin interneti yeni bir kavram değil. Biz yıllardır nesleri kapalı devrelerle veya çeşitli yöntemlerle internete bağlıyoruz. Fakat şu an tartıştığımız anlamıyla “Nesnelerin İnterneti” kavramı yeni yeni büyük üreticilerin gündemine giriyor. Her ne kadar büyük isimlerin IOT üzerinden elde ettiği gelir %1-2 gibi oranlarla ifade edilse de bu rakamların büyüyeceği bir gerçek.”

Fener Oditoryumu’nda gerçekleştirilen oturumlar aradan sonra ‘Yarına Uzanan Zincir: Blockchain‘ paneliyle tamamlanacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.