Site icon Campaign Türkiye

Digital Turbine’dan etkileyici performans

Amplified Intelligence’ın yayınladığı Dikkat Ölçüm Raporu’na göre; Digital Turbine mobil video reklamları, rakiplerine kıyasla 10 kat daha fazla performans gösteriyor.

Bir reklamın başarısının en değerli ve önemli göstergesi olan çevrim içi kullanıcı dikkatinin araştırılması ve ölçümlenmesinde dünya lideri olarak görülen Amplified Intelligence şirketi, yapay zeka destekli öncü teknolojisi ve kullanımı kolay medya planlama platformu, markaların ve ajansların daha verimli, etkili ve başarılı reklam kampanyaları yürütmesine yardımcı olmaya devam ediyor. Aynı zamanda reklam dikkat metriklerini geliştirmesiyle The Drum Awards for Digital Industries 2022’de “Yapay Zeka Makine Öğreniminin En Etkili Kullanımı” ödülünü kazanan Amplified Intelligence, Digital Turbine iş birliğiyle gerçekleştirdiği Reklam Dikkat Araştırması ile ilgi çekici projeler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Mobil ekosistemi yenilikçi deneyimlerle birbirine bağlayan Digital Turbine, dünyanın tek gerçek çok kanallı kullanıcının dikkatini ölçümleyen Amplified Intelligence ile marka ve ajansların merakla beklediği, mobil oyun reklamlarının izleyici dikkatine etkisini vurgulayan son araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Kullanıcıların dikkatini çekmek, bir markanın kullanıcılara ulaşma ve onlarda yankı uyandırma becerisindeki en önemli faktörlerden biri. Digital Turbine’ın reklam deneyimi, kullanıcıların dikkatini artıran özelliklerle rakiplerinden ayrılarak reklamverenlere aralarından seçim yapabilecekleri birden çok deneyim sağlayan yaratıcılığı ve etkileşimi yüksek ürünler sunuyor. Bu ürünler ve reklam çözümleri, etkileşimli harekete geçirici mesajlar ile, dikkati artırıyor ve kullanıcıları reklam yolculuğu boyunca kazanılan dikkati harekete geçirmeye yönlendiriyor.

Haziran 2022’de iki haftalık bir örneklem çerçevesinde gerçekleştirilen araştırma, Digital Turbine video reklamlarının oluşturduğu dikkat düzeylerini incelemek için 7 farklı markayı test etti. Katılımcılara farklı kategorileri ve süreleri kapsayan bir dizi reklam sunuldu. 

Öte yandan Amplified Intelligence’ın dikkat ölçümüne yaklaşımı ise üç seviyeye odaklanıyor: Aktif dikkat, pasif dikkat ve dikkatsizlik.

Aktif dikkat, iş sonuçlarını yönlendirmede en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. Amplified Intelligence aynı zamanda STAS indeksi – Kısa Vadeli Reklam Gücü ile reklamlara gösterilen ilginin bir marka için yarattığı etkiyi ölçüyor. STAS’ı hesaplamak için bir kullanıcının sanal bir mağazaya göz atması ve devamında dikkat çalışmasının sonunda marka seçimi anketini tamamlaması gerekiyor. STAS karşılaştırması 100’e ayarlanıyor ve bunun üzerindeki her puan, “normal”den daha iyi reklam gücü olarak kabul ediliyor. Digital Turbine reklamları, yaratıcı çözümler ve etkileşimli ürün performansı sayesinde STAS’ta ortalama 160 puan aldı. Araştırma sonuçları ayrıca Digital Turbine reklamlarının, dikkat açısından rakiplerinden (ortalama olarak) 10 kat daha fazla performans gösterdiğini ortaya koydu. Ek olarak, izleyiciler, mobil web video reklamları için yalnızca 1,6 saniye ve sosyal medya video reklamları için 2,5 saniyeye kıyasla ortalama olarak toplam 22 saniye boyunca Digital Turbine  reklamlarına aktif olarak dikkat gösterdi.

Digital Turbine Satış Müdürü Mark Slade: “Bu araştırma, oyun içi mobil video reklamların etkileşimli ve eyleme geçirilebilir ürünlerle birleştiğinde nasıl pazar lideri haline geldiğini, dikkat çekici çözümler sunduğunu gösteriyor. Ayrıca, veriler bizlere mobil oyun ortamının sonuç verdiğini ve daha da büyük bir fırsat sağladığını gösteriyor – bu da onu marka farkındalığını artırmak için en uygun ortam haline getiriyor.” diyerek hem Digital Turbine’ın sektördeki farklılığını ve üstünlüğünü hem de araştırmanın önemini bir kez daha vurguluyor. 

Exit mobile version