artwork

Deneyimin tutarlı olması gerekiyor

2 yıl önce

0

Bizim için iyi müşteri deneyimi, bir kullanıcının web sitesiyle veya markayla etkileşimi, arama motorunda bir kelime öbeğini aramasıyla başlıyor. Bu noktada kullanıcının yaptığı arama ile sıralama alınan, kullanıcının karşısına çıkan, sayfanın eşleşmesi ve kullanıcıya gerçekten aradığı bilgiyi ürünü veya hizmeti sunması çok önemli. Özellikle “Nedir?” “Nasıl yapılır?” gibi pazarlama hunisinin ilk aşamasına denk tipte arama yapan kullanıcıları kazanmak ve onlara iyi deneyim sunmak uzun vadede müşterinin ilk bilgi kaynağı olmanıza yardımcı olacaktır.

GroupM SEO ekibi olarak markalarımızın kendi kullanıcılarına en iyi deneyimi sunabilmesi için çalışıyoruz. Bunu başarmak da ancak danışmanlığımız kapsamında müşterilerimizin online-offline tüm varlıklarını tüm KPI ve beklentilerini anladıktan sonra elimizdeki araç setlerinden en uygununu bularak bir terzi işi stratejiler belirleyerek mümkün olabiliyor. Markanın ruhunu özümsedikten sonra marka personasına uygun sayfalar ve içerikler oluşturduğunuzda iyi bir müşteri deneyimi kaçınılmaz oluyor. Tüm bunları yapabilmek için birçok veri kaynağından ve pazar analizinden yararlanıyor, web sitelerini yaşayan platformlar olarak ele alıyoruz. 

Müşteri sadakati için kullanıcı deneyiminin tutarlı olması gerekiyor. Kullanıcı marka sitesinde veya uygulamalarında temiz ve tutarlı bir deneyim yaşadığında, işine yarayan ürünü veya bilgiyi kolayca bulduğunda sizi gelecekte tekrar tercih etmesi çok muhtemel. Bu noktada markaların yaptığı her iletişimin, her kampanyanın web sitesine de bir yansıması olacağını ve dolayısıyla farklı kanallarda sürdürdüğü iletişimin, çizdiği imajın siteye de yansıması gerektiğinin farkında olması gerekiyor. 

Biz de bu holistik bakış açısıyla hem markalarımızın diğer pazarlama faaliyetlerinin siteye (dolayısıyla müşteri deneyimine) yansıdığından emin oluyor hem de pazar trendlerini takip ederek markalarımıza yol gösteriyoruz.

Teknik SEO Danışmanlığı, Growth SEO Danışmanlığı, Local SEO Danışmanlığı, Youtube SEO Danışmanlığı , ASO Danışmanlığı, SEO Odaklı İçerik Pazarlama Danışmanlığı gibi bir çok dijital danışmanlık hizmeti sunuyoruz. 

 

GroupM SEO ekibi olarak tüm güncellemeleri yakından takip ediyor ve var olan bilgi birikimimizle harmanlıyoruz. Burada deneyim ve yaşanan vakalar her zaman en önemli noktalardan oluyor. Tüm bunları kullanarak oluşturulan kurgular doğrultusunda çeşitli önerilerimizi müşterilerimizle paylaşıyoruz. Genelde kurgularımızın üzerinden ilerliyoruz ancak bazen farklı fikirler veya müşterilerin de belirli istekleri olabiliyor. Böyle durumlarda birlikte karşılıklı olarak beyin fırtınaları yapıyor ve ortak kararlar alarak ilerliyoruz. Geri bildirimler hiçbir zaman olumsuz olmuyor. Aksine nedenini anlamaya yönelik sorular gibi ya da hedef kitlesini çok iyi tanıyan müşterilerimizin bizlere farklı bakış açıları katması gibi de düşünebiliriz:

Sürekli değişen ve dinamik bir yapı içerisindeyiz, bu sebeple aslında en önemli konu kendini kullanıcı yerine koymak diyebiliriz. “Ben x bir ürünü veya hizmeti arıyor olsaydım ne görmek ne öğrenmek isterdim. Kullanıcıya sunduğum bilgiler yeterli ve ikna edici mi?” diye düşünerek site ve sayfa oluşturmaya başlamak oldukça önemli. Diğer taraftan A/B testler yapmak her zaman daha doğru karar vermekte bizlere yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak unutulmaması gereken bir nokta da web siteleri ve uygulamalarda yapılmasını istediğimiz teknik geliştirmeler için kaynak ve zaman ayrılması. Her ne kadar bazen pazarlama ekiplerine anlamsız gelse ve tüm geliştirmeler ilk aşamada tarama botları için yapılıyor gibi düşünülse de  gün sonunda tüm teknik çalışmalar kullanıcılar için yapılıyor. Bu sebeple düşünüldüğünden daha fazla önem verilmesi gereken bir konu olarak değerlendirebiliriz.

Aybüke Yerlikaya & Banu Bircan

GroupM SEO Managers

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 127. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...