artwork

Değişmekten korkmuyoruz

3 sene önce

0

Değişim hız kesmeden sürüyor. Belirsizlikler de azalmıyor, aksine artıyor. İçinde bulunduğumuz dönemde teknolojinin tetiklediği değişimin söz konusu olduğunu ama önümüzdeki dönemde bugünden bilmediğimiz başka dinamiklerin zorladığı değişim ihtiyacıyla karşılaşacağımızı söylemiştim. Bu sebeple de değişimden korkmayan, değişimi kucaklayan, daha çevik, daha yenilikçi, daha rekabetçi bir kültüre ihtiyacımız olduğunu defalarca vurguladım. Nitekim 2020 yılında yaşadıklarımız bunu açıkça gösterdi.

Pandemi sürecinde çalışma arkadaşlarımızın, iş ortaklarımızın, bayilerimizin, tedarikçilerimizin ve ailelerinin sağlığı birinci önceliğimizdi. Çok hızlı, dikkatli ve hassas davrandık. 11 Mart’taki pandemi ilanından önce seyahatleri yasakladık ve karantina tedbirlerini açıkladık. Uzaktan çalışma pratiğine hızla geçtik. İş yerlerinde çalışmaya devam eden arkadaşlarımız için gereken her türlü tedbiri derhal aldık. Küresel verileri takip ettik; gelişmeler ve bilimsel tavsiyeler ışığında bu tedbir setini güncelleyerek çalışmaya devam ettik. Aynı hassasiyetle, bu zor dönemde istihdamın korunmasını ve çalışma arkadaşlarımızın gelir kaybının önlenmesini de öncelik olarak kabul ettik. Zor zamanlarda arkadaşlarımızın ve ailelerinin kaygılarını azaltmaya, ihtiyaçlarına destek olmaya çalıştık. Her şeyden önce açık fikirlilikle dünyadaki gelişmeleri izliyoruz.

Değişmekten korkmuyoruz; kendimize güveniyoruz. Pandemi sürecinde de teknoloji alt yapımız sayesinde hızla uzaktan çalışmaya geçebildik. Hatta çağrı merkezlerimizde çalışan arkadaşlarımız evlerinden hizmet verdiler. Ayrıca dijital dönüşüm projelerinin sağladığı verimlilik kârlılıklarımıza olumlu yansıdı. Dijital dönüşümden en önemli beklentilerimizden biri, veriye dayalı karar verme disiplinini iş yapış kültürümüzün ayrılmaz parçası hâline getirmek… Öyle de yaptık. Gerek sağlığımızı korumak için gerekse piyasalardaki gelişimi anlamak için Ülkemizdeki ve dünyadaki verileri en iyi şekilde değerlendirdik, karar verdik ve hızla harekete geçtik. Çevik takımlarımız dinamikleri izleyerek ülkemizde değişen ihtiyaçlara hızla cevap verdiler. Yenilikçi projelerimize de cesaretle devam ettik.

Açık fikirlilikle dünyadaki gelişmeleri izliyoruz. Değişmekten korkmuyoruz; kendimize güveniyoruz! Pandemi sürecinde hayata geçirdiğimiz çalışmalar, ‘istersek yapabiliriz’ duygusunu pekiştirerek, zor zamanlarda bizlere de topluma da moral oldu, umut verdi. Pandemi sürecini başarıyla yönetebildiysek, bunda kararlılıkla uyguladığımız dönüşüm vizyonu ve bu vizyonu destekleyen dijital dönüşüm, inovasyon, kurum içi girişimcilik, sıfır bazlı bütçeleme ve çevik yönetim gibi çok önemli inisiyatiflerimizin büyük katkısı olduğuna inanıyorum.

Bu dönemde elde edilen tecrübelerimiz ışığında, geleceğin esnek çalışma modellerine yönelik çalışmalarımızı olgunlaştırarak devreye alıyoruz. Uzaktan çalışma modeli 35 bin ofis çalışanı arkadaşımız için kalıcı bir uygulama haline geliyor. Uzaktan/esnek çalışma, çalışanların yolda geçen zamanlarını ortadan kaldırıyor. Ofis alanı, personel servisi kapasitesi gibi ihtiyaçlar azalıyor. Hem çalışan tatminini hem de verimliliği artıracak büyük bir potansiyel var.

Levent Çakıroğlu

Koç Holding CEO’su

 

 

 

Kaynak: Koç Holding