artwork

“Değişimi yaratan ve içinde yaşayan bir nesil”

3 sene önce

0

Pandemi sürecini, Çin’de başladığı 2019 Aralık ayından beri takip ediyorduk. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü mart ayından itibaren de tüm sistemlerimizi evden / uzaktan çalışmaya göre hazırladık. Mynet ekipleri olarak pandemi öncesinde de uzaktan çalışmayı test etmiş ve başarılı sonuçlar almıştık. Böylece evden/uzaktan çalışma modelini Türkiye’de ilk uygulayan dijital medya şirketi olduk. Editör kadromuzu kalıcı olarak tamamen evden çalıştırma kararını aldık. Pandemi nedeniyle sadece editör ekiplerimiz değil; tüm teknoloji ekiplerimiz, uzaktan eğitim alanımız Vidobu ve de oyun stüdyolarımız yaklaşık 5 aydır uzaktan çalışıyor.

Teknoloji şirketi olarak bununla ilgili her türlü altyapımız hazırdı, bu nedenle hiç zorlanmadık. Medya ekiplerimiz, uzaktan eğitim ekiplerimiz ve oyun stüdyolarımızda ekiplerin ihtiyaçlarına göre hem ortak hem de farklı araçlar kullandığımız oldu. Bu sistemi de sorunsuz bir şekilde çalıştırdık, bu dönemde medya tarafımızda artan trafiklerin yanında onlarca şirkete uzaktan eğitim hizmeti sağladık ve de oyunlarımızı Amerika’da en üst sıralara yerleştirdik. İki ay önce editörlerin kalıcı olarak uzaktan çalışmasına olanak sağlayan donanım, yazılım ve insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirerek, lokasyon bağımsız uzaktan çalışma konseptini hayata geçirdik. Sektörümüzde internet çok önemli olduğu için yedek internet sağlayıcısına kadar tüm detayları düşündük. Bu süreçte farklı ülkeler ve şehirlerdeki internetleri de test etme imkanımız oldu.

İşlerimizin doğası gereği bilgisayara bağlı olduğumuz ve bilgisayarlarımızı da her yerde kullanabildiğimiz için normalleşme sürecinde de uzaktan çalışma sistemini koruduk. Diğer yandan da ofisimizin tüm yerleşim planını gözden geçirerek sosyal mesafe kuralına uygun şekilde düzenlemeler yaptık. Oturma düzeninden yeme-içme alanlarına kadar her noktayı ‘yeni normal’e uygun hale getirdik. Bu süreçte iki hafta boyunca küçük ekipler halinde ofiste çalıştık ardından tekrar evden çalışmaya döndük. Şu anda, pandeminin başladığı günlerdeki gibi çalışmaya devam ettiğimizi söyleyebilirim.

Pandemi dönemi herkese olduğu gibi bize de çok farklı öğrenimler ve deneyimler kazandırmakla birlikte, esnek ve çevik şirket olmaya yönelik çalışmalarımızın ne kadar isabetli olduğunu da gösterdi. Bu dönemden önemli fırsatlar çıkardık. Verimliliğimizde yukarı doğru bir çıkış eğrisi görüyoruz. Zamanla çok daha yukarıya çıkacağına inanıyorum. Çalışan mutluluğunu da sağladık. Dijital iletişim araçlarıyla uzaktan çalışanlarımızın her an yanındayız. İK departmanımız, kadromuza direkt dokunarak ya da farklı sürprizler yaparak, bu kaygılı dönemde yanlarında olduğumuzu gösteriyor. Onlar da kendilerini ofiste gibi hissettiklerini belirtiyorlar. Ayrıca çalışanlarımız sanal ortamda görüntülü olarak her daim birbirlerini görüyor ve kulaklıklarla devamlı iletişim halinde oluyorlar. Dolayısıyla aynı mekanda olamasa bile tüm kadromuzla birlikte canlı bir ofis ortamını yaratmış oluyoruz.

Dünyanın bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs pandemisi hakkındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve bilimsel olarak kanıtlanmış bilgileri, yine sorumlu yayıncılık yaklaşımıyla paylaşıyoruz. Türkiye’deki ilk vakanın açıklanmasıyla birlikte en güncel gelişmeleri ve verileri anlık şekilde vermeye başladık.

Türkiye’nin önde gelen dijital platformu olarak, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlere, bir sosyal farkındalık kampanyasıyla destek olduk. Bu dönemde toplum sağlığını korumak adına evde kalmak büyük önem taşıyordu. Biz de bunu teşvik etmek amacıyla #evdekaltürkiye kampanyasını başlattık. “Koronavirüse karşı kendini ve sevdiklerini korumak istiyorsan #evdekaltürkiye” çağrısıyla herkesi evde olduğunu hazırladığımız özel harita üzerinde bildirmeye davet ettik. Uygulamamız, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye genelinden yoğun ilgi gördü. 300 bini aşkın kişi evde kaldığını belirterek sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundu. Yine bu süreçte Mynet ziyaretçileri için evde bulundukları zamanı en güzel şekilde değerlendirmelerini sağlayacak etkinlik ve uygulamaları da bir araya getirdik.

Krizler son derece yıkıcı ve acı verici olmakla birlikte, aynı zamanda büyük bir ortak amacın, dayanışmanın, yaratıcılığın ve doğaçlamanın ortaya çıkışını da her zaman besliyor. Koronavirüs salgını günlük alışkanlıklardan iş yapma şekillerine kadar hayatın pek çok alanında köklü değişikliklere yol açtı. Temel değişimlerden biri de insanların dijital dünyayı daha fazla keşfetmesi ve klasik yöntemlerle iş yapmak yerine teknolojiden daha fazla faydalanmaya yönelmesi oldu.

Bizim sektörümüz mobil çalışmaya en uygun sektörlerden biri olduğu için uzaktan çalışma modeline geçişimiz kolay oldu ve yine bu nedenle de kalıcı hale getirdik. Oyun satışları yüzde 35 kadar arttı, online eğitim ise neredeyse iki katına yükseldi ve bu da normalleşti. Daha da normalleşmesini bekliyorum.

Blockchain lojistik en önemli hale geldiği için daha çok konuşulmaya başladı. Sağlık, tarım gibi sektörlerde teknolojik gelişmeler en çok konuşulanlardan oldu. Birçok startup da bu konuya eğilmeye başladı. Evde çalışma sebebiyle telekonferans çözümleri olmazsa olmaz oldu. Ben bu döneme ‘zorunlu deneme dönemi’ diyorum. Herkes kendince teknolojiye uyum sağladı. Bunların büyük bir kısmının kalıcı olabileceğine inanıyorum. Muhtemelen dengeleme sürecine gireceğiz. İlk başlardaki video konferans yoğunluğunun daha dengeli hale gelmesini bekliyorum. Ayrıca özellikle toplantı kültürünün daha verimli bir hale geleceğine inanıyorum.

Şu bir gerçek ki; koronavirüs ile hayatımıza giren bazı şeyler, sonrasında da bizimle kalacak. Bunların başında da uzaktan çalışma modeli geliyor. Yine e-ticaret büyümesini sürdürecek ve her alanda temassızlaşma yaygınlaşacak. Yıllar sonra bugünleri anlattığımızda hayatın bizi nereye sürüklediğine şaşıracağız. Gig ekonomisinin yaygınlaşmasından dijitalleşmenin gerçek anlamda uygulanmak zorunda kalışına, dijital oyunun artık hayat parçası olmasından eğitimin dijitalleşmesine çoğu hayatımızda kalacak. Biz de bu geçişe tanıklık etmenin yanı sıra değişimi yaratan ve içinde yaşayan bir nesil olarak bunları hatırlayacağız.

Bilgen Aldan
Mynet CEO’su

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.