Değişimi sahiplenen bir ekibiz

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olarak içinden geçtiğimiz bu dönemde müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için var gücümüzle çalışırken, ekip arkadaşlarımızın sağlığı ve güvenliği için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. COVID-19 ile ilgili haberleri virüs henüz ülkemize ulaşmadan takip ettik; seyahat kısıtlamaları, ofis ziyaretçi kabulü, ofislerimizde toplu halde bulunmayla ilgili yeni düzenlemelere gittik.

Tüm süreç boyunca Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımızın sunduğu bilgiler ışığında en üst düzey hijyen, sağlık ve güvenlik önlemlerini aldık. Ofis çalışanlarımız, sahadan yapılması zorunlu roller hariç evden çalışma düzenine geçtiler. Her gün sağlık anketimiz ile kendilerinin ve ailelerinin sağlık durumlarını takip ediyoruz. Yeni düzene dair çalışma ritüellerimizi hızla tanımladık. Var olan agile çalışma anlayışımızın büyük faydasını gördük. Uzaktan çalışmaya yönelik iletişim, iş yönetimi, bilgi yönetimi araçlarımızı devreye alarak, verimli bir çalışma düzenini hızlıca sağladık. Evden çalışan arkadaşlarımıza internet ve yemek yardımı sağladık.

Kesintisiz hizmet için var gücüyle sahada çalışmaya devam eden ekip arkadaşlarımızı da yakından takip ediyoruz. Sağlık ve hijyen konularında kendilerini düzenli olarak bilgilendiyoruz. Ayrıca aile bütçelerine ek ödeme ve hijyen, gıda ürünlerinden oluşan paketlerimizle destek oluyoruz.

Yaşanan süreç ile ilgili gelişmeler konusunda ekibimizi etkin bilgilendirmek en önemli önceliğimiz. Düzenli mail bilgilendirmeleri, 2 haftada bir yaptığımız Townhall’lerle etkin bilgi paylaşımına ve ekip ruhunun sürdürülmesini öncelik verdik. Haftalık iç iletişim aktivitelerimizi, Trendyol talk seanslarımızı, yoga, pilates gibi spor faaliyetlerimizi, işe alım, onboarding ve tüm eğitim faaliyetlerimizi de dijitale taşıdık.

Sahada çalışan ekip arkadaşlarımızın ve ailelerinin sağlık durumlarını günlük olarak sağlık ekibimizle takip ettik. Bireysel olarak alabilecekleri tedbirler konusunda düzenli olarak bilgilendirdik. Depolarımız, dağıtım kanallarımız, ofislerimiz ve servislerimizde üst seviye hijyen kontrollerini devreye aldık ve düzenli aralıklarla dezenfekte ettirdik. Çalışma alanlarımız ve ulaşım araçlarımızdaki yoğunluğu azalttık. Tüm operasyon lokasyonlarımızda sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak sıkı düzenlemelere gittik.

Ekip arkadaşlarımızın ateş ölçümünü her gün 2 kere gerçekleştiriyor, günlük maske ve eldiven sağlıyoruz. Operasyon merkezlerimizde turnikelerimiz yüz okuma sistemine geçirdik ve termal kamera kullanımını devreye aldık. Yemekhanemizde yiyecekleri hijyen kurallarına uygun şekilde sunuyoruz. Aldığımız tüm önlemler için günlük denetim yapıyor, işyeri hekimlerimiz ile ekip arkadaşlarımızın sağlık durumlarını yakından takip ediyoruz. Müşterilerimizin ve Trendyol Express ekibimizin sağlığı ve güvenliği için imza zorunluluğunu kaldırarak temassız teslimat uygulamasını başlattık. Operasyon ve Saha ekiplerimizde ihtiyaç duyan arkadaşlarımıza psikolojik danışmanlık desteği sağladık.

Tüm ekip arkadaşlarımızla beraber çalışmalarımızı sağlıkla yürütüyoruz. Bu zor günlerde onların sağlığını koruyabilmek adına kontrollerimize ara vermeden devam ediyoruz.
Trendyol olarak yaş ortalaması genç, 4 bin kişilik büyük bir ekibiz. Her zaman olduğu gibi bu dönemde de ekip arkadaşlarımızın da görüşlerini alarak onların sağlığı ve güvenliği için üzerimize düşeni yapıyoruz.

Evde kaldığımız bu dönemde özellikle öğrenme ve kişisel gelişim faaliyetlerine odaklandık. Ekip arkadaşlarımızın profesyonel gelişimlerini desteklemek amacıyla Trendyol learning platformumuzdan pek çok eğitimi ekip arkadaşlarımıza sunduk. Uzaktan çalışma döneminde aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın oryantasyon süreçlerini de başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Evden çalışma uygulaması ekip arkadaşlarımız için önemli konular arasında yer alıyor. Her yerden çalışabilmemize olanak sağlayan araçlarımız ve alt yapımız sayesinde tüm süreçlerimizi dijitale taşıdık ve hızlı otomasyonlar geliştirdik. Ekip arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu evlerinde çalışmaya devam ediyor. İhtiyaçları olması halinde teknik konularda hızla destek veriyoruz. Değişimi sahiplenen bir ekibiz. Bu yüzden yeni araçlara hızlı şekilde adapte olabiliyoruz. Evde uzun süre vakit geçirdiğimiz bu dönem için psikolojik destek hattı da oluşturduk, arkadaşlarımız bu hat üzerinden destek alabiliyor. İçinden geçtiğimiz bu dönemde de Türkiye’ye en büyük pozitif etkiyi yaratan ekip olmak için var gücümüzle çalışıyor, sürekli gelişerek daha iyisi için çabalıyoruz.

Kesintisiz hizmet için var gücüyle sahada çalışmaya devam eden ekip arkadaşlarımızı da yakından takip ediyoruz. Sağlık ve hijyen konularında kendilerini düzenli olarak bilgilendiyoruz. Ayrıca aile bütçelerine ek ödeme ve hijyen, gıda ürünlerinden oluşan paketlerimizle destek oluyoruz.

Aynı dönemde ekiplerimizin motivasyonlarını artırarak onlara destek olmak amacıyla #İçtenBirTeşekkür kampanyasını başlattık. Kurye ekiplerimizin fotoğraflarını şehrin merkezi noktalarına yerleştirerek onlara bir sürpriz yaptık. Kampanyamız sosyal medyada da yoğun ilgi gördü. Paket bekleyen binlerce müşterimiz kargo çalışanları için kapılarına #İçtenBirTeşekkür notu bıraktı.


Beti Yuhay Almozlino
Trendyol Group İnsan Kaynakları Direktörü

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.