Değişimi Kucaklamak Mı, Geride Kalmak Mı: Bulut & Güvenlik & Sanallaşma

Teknoloji Zirvesi’nde “İş. Bugün. Şimdi” teması ile düzenlenen panellerin ikincisi, “Değişimi Kucaklamak Mı, Geride Kalmak Mı: Bulut & Güvenlik & Sanallaşma” başlığı altında gerçekleştirildi.

Turkcell Teknoloji Yönetimi ve Güvenlik Direktörü Feridun Aktaş moderatörlüğünde Boyner Grup IT Koordinatörü Ozan Akkaya, EnerjiSA IT Direktörü Gökalp Oger ve Yemeksepeti CTO’su Bülent Akar “Değişimi Kucaklamak Mı, Geride Kalmak Mı: Bulut & Güvenlik & Sanallaşma” panelinde görüşlerini paylaştılar.

 

Bulut sistemlerinden alınan çevrimiçi hizmetin devamlılığı, verilerin güvenliği ve gizliliği ve sanallaşmanın iş hayatına entegrasyonu, gelişimi ve geleceğe dair öngörülerin paylaşıldığı panelde öne çıkan başlıklar şu şekilde:

 

Turkcell Teknoloji Yönetimi ve Güvenlik Direktörü Feridun Aktaş:

“Değişimin ve bunun hızının öngörülememesi sorunu cevaplanması gereken en önemli sorulardan birisi.”

“Verinin işlenmesi, farkı endüstri ve işlerde kullanılması ve desteklenmesi değişen teknolojinin entegrasyonu için üzerine düşülmesi gereken bir konu.”

 

Boyner Grup IT Koordinatörü Ozan Akkaya:

“Bu teknolojik dönüşümlerle, artık peş peşe mağazalar açma devri bitti. Mağazaları geliştirme ve eldeki veriye tepki verebilme dönemi geldi.”

“Eğer yeteri kadar verileri depolama yerleri olmazsa, Cloud kullanarak dışarıdan kaynak kullanmak zorunda kalıyoruz ve boşuna o kadar para yurtdışına çıkmış oluyor. Bunu kendi ülkemizde başarabilmeliyiz.”

“Doğru dış kaynak kullanma ve ortaklara sahip olmak da  bir profesyonelliktir.

 

EnerjiSa IT Direktörü Gökalp Oger:

“Enerji ve elektrik sektörünün özelleştirilmesi, sayacın hesabını tutan ve enerjiyi dağıtan şirketlerin farklı olmasına ve bu farklılıkta bir tekel oluşmasına sebep oldu.”

“Veriyi ve sistemleri ülke içinde yönetmediğiniz durumda, yöneten ülkelerle stratejik ilişkilerinizi iyi tutmak zorundasınız.

“Bizim yaşadığımız sıkıntıyı kendi sıkıntısı gibi hissedecek şirketlerle ortaklık anlaşmaları yürütmeye çalışıyoruz.

 

Yemeksepeti CTO’su Bülent Akar:

“Yemeksepeti her ne kadar e-ticaret perspektifine sahip olsa da, aldığınız gömlek bir gün sonra gelse dert etmezsiniz ama yemeğiniz 5 dk geç gelse kızarsınız.”

Değişim bu hızla ilerledikçe karşı koymak yerine kabullenmek ve adapte olmak lazım.

“Kullanıcımızın ve restoranların, işlerini en arzuladıkları şekilde geliştirmek ve devamlı online olmak, gerekli performansı sağlayacak altyapıya sahip olmak amacı için çalışıyoruz.

 

“Değişimi Kucaklamak Mı, Geride Kalmak Mı: Bulut & Güvenlik & Sanallaşma” paneli, Haliç Kongre Merkezi’nin Sadabad Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.