artwork

“Değişim ve Dönüşümün Hikayesi”

1 yıl önce

0

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu İzmirden Current Works Dijital Reklam Ajansı oldu. İzmirde faaliyet gösteren dijital reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın kurucu ortağı Ömer Yoluktan dinledik. 

Current Works, hikayesini “teknolojideki gelişmelerin yarattığı değişimi yakalayanların hikayesi” olarak tanımlıyor. Ajans, SEO, sosyal medya, grafik tasarım, veri analizi ve yazılım alanlarında deneyimli ve profesyonel kadrosuyla birlikte birçok dijital pazarlama çalışmasına imza attı. Markaları, Türkiyede ve etkin olmak istedikleri ülkelerde üst sıralara taşıma hedefiyle, 24 farklı dilde SEO, kreatif hizmetler ve içerik pazarlama alanlarında markalara hizmet sunuyor.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz? 

Ömer Yoluk: Current Works olarak yaratıcılığımızın temelinde verileri analiz etmek ve yorumlamak yer alıyor. Kısaca veri tabanlı bir dijital pazarlama ajansıyız diyebiliriz. Çünkü çalıştığımız kurumların dijitalde erişilebilir olması ve erişen kişilere hitap edebilmesi için nasıl sorusunun cevabını verebilmemiz gerekiyor. Kısaca veriler hem yol göstericimiz hem de esin kaynağımız oluyor diyebiliriz.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?  

Ömer Yoluk:  Hizmet verdiğimiz kurumlar için seo, sosyal medya yönetimi, dijital pr ve reklam çalışmalarını yürütüyoruz. Verdiğimiz hizmetin kapsamı kurumun ihtiyacına göre değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca bünyesinde dijital pazarlama ekibi olan kurumlar için dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti sunuyoruz.

Burak Becan: Ajansınız İzmir’de yer alıyor. İzmir’deki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler? 

Ömer Yoluk:  Çalışmalarımızı dijital kanallar üzerinden yürüttüğümüz için lokasyondan kaynaklı dezavantajla karşılaşmıyoruz. Çünkü hem yurtdışındaki kurumlarla hem de Ankara ve İstanbul gibi ülkemizin çeşitli şehirlerindeki kurumlarla rahatlıkla çalışabiliyoruz. Dijital kaynakların sağladığı erişim imkanı birçok engeli ortadan kaldırıyor. Bundan dolayı İzmirdeki bir ajansın İstanbula göre dişe dokunur avantajı yada dezavantajı olmadığını söyleyebiliriz.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?  

Ömer Yoluk:  Current Works olarak güçlü ve dinamik bir ekibe sahibiz. Ekibimiz hem yaş grubu hem de mesleki yetkinlik bakımından çeşitliliği de içinde barındıran bir ekip. Bu sayede hem ayaklarımız yere sağlam basıyor hem güncel kalabiliyor hem de problemlere hızlı çözümler üretebiliyoruz.

Burak Becan: Currentworks Dijital Reklam Ajansı olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?  

Ömer Yoluk:  Çalışan bulmakta zorlanmıyoruz ancak dijital pazarlamaya duyulan ilgi pandemiyle birlikte çok hızlandığı için sektörde tecrübeli çalışan bulmakta zorlanabiliyoruz. Ancak bu zorluğun yıllar içerisinde azalacağını ve kariyer planını dijital pazarlama sektöründe ilerleten çalışanların avantajlı olacağını düşünüyoruz.

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek? 

Ömer Yoluk: Salgın süreci birçok sektörün yara almasına sebebiyet verdi. Kısıtlamalar ve tüketici davranışlarındaki değişimler bazı sektörlerin daha çok büyümesine imkan tanırken birçok sektörün daralmasına sebebiyet verdi. Dijital pazarlama sektörü de koronavirüs döneminde sıkıntı çekmeyen nadir sektörlerden biri oldu. Çünkü bu sürede insanların dijital bilgisi hızla arttı ve tüketici davranışındaki değişikliklerle beraber kurumlar dijital pazarlamayı tercih olarak değil ihtiyaç olarak görmeye başladılar. Bu süreç insanlığın seyrini değiştiren bir süreç oldu ve kurum olarak güncelliğe verdiğimiz titizlik sayesinde bu değişimle daha da güçlendik.

Burak Becan: Bundan sonrası için hedefleriniz neler?  

Ömer Yoluk: Ağırlıklı olarak sağlık kurumları ve sağlık turizmi acenteleri ile çalışıyoruz. Sağlık pazarlaması alanında lider kurumlardan biriyiz ve hedefimiz yerimizi sağlamlaştırmak ve devamlılığını sağlamak. Sağlık sektörü pazarlamasında hem Türkiyede hem de globalde lider bir kurum olmayı amaçlıyoruz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 129. sayısında yayımlandı.