artwork

Değişim pandemi dinlemez

2 sene önce

0

Pandemi tüm dünyanın ve ülkemizin iş yapış şekillerine farklı bir bakış açısı getirdi şüphesiz…  Bizim kültürümüz, aileye, sevdiklerimize kısaca ‘insan’a yönelik bir felsefe barındırdığından, bu süreçte de gelenekten alınan güçle, geleceğe uzanan dokunuşlar düsturumuz oldu. Her ne kadar yaz ve güneşin insanlara moral aşılamasını bir nevi panzehir saysak da sıkıntılı günler geçirdik. Bu tarz durumlarda ne yazık ki ilk kesilen kalem olan reklam bütçelerinin azalması, her outdoor mecrası gibi bizi de olumsuz etkiledi. Ancak bu dönemde mass mecralarının anlaşmasını uzun soluklu ve henüz çok yeni yapmış bir firma olarak heyecanımızı yatırımlarımız ile birleştirdik ve bugün meyvelerini alıyoruz.

Pandemi döneminde öncelikle İstanbul’un en önemli kitle ulaşım aracı olan Metro İstanbul’daki envanterimizin bakımını yaparak ve ünitelerimizi yenileyerek metronun eski canlılığına döneceği günlerin hazırlığını yaptık. Neyse ki o günler artık geldi. Haftalık yolcu sayısı 12 milyon kişi olan Metro İstanbul’un trafiği Ağustos ayı itibari ile haftalık 9.5 milyon kişiye ulaştı. Eylül sonu itibari ile de bu sayının 11 milyonu aşmasını bekliyoruz. Ayrıca pandemi döneminde ürettiğimiz “Metrowall” isimli yeni ünitelerimizi de Eylül ayında markalar ve hedef kitleleri ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

Pandemi döneminde, ofisimizi taşımanın ve Metro İstanbul’un yanı sıra, diğer mass mecramız olan ON TV en keyifli uğraşımızdı. ON TV dışarıdan bakıldığında devralınan bir mecra gibi görünse de, değişim sadece mecranın ismi ve kurumsal kimliği ile sınırlı kalmadı. Ekranından ünitesine, yazılımından yayın akışına kadar her şeyi ile yepyeni bir mecra ürettik. Yeni ünitelerimizi Dolmabahçe, Levent, E5 Köprü girişi, Fenerbahçe Stadyumu önü, Ortaköy meydanı gibi şehrin ihtiyacına uygun noktalarda konumlandırdık ve bugün 15 lokasyon ve 24 face olarak yayındayız. 2021 yılında ise finalde 60 lokasyon ve 100 face olacak şekilde yatırımlarımıza devam ediyor ve network’ümüzü genişletiyoruz.

ON TV’ye yaptığımız bir diğer yatırım da yazılım ve teknoloji üzerine oldu . Yüksek teknoloji ürünü olan ekranlarımızı Ekim ayı itibari ile “gerçek anlamda” programatik ile buluşturuyoruz. Konvansiyonel kullanımların yanı sıra; Her bir ekrana entegre edilen yüksek kapasiteli beaconlar ve kameralar ile reklamverenlerin  ON TV’yi, bidding,  targeting ve diğer programatik reklamcılık modelleri ile efektif kullanmalarının önünü açıyoruz. Yaptığımız tüm testlerde gerek ölçüm, gerekse hedefleme olarak çok iyi sonuçlar aldık ve otoritelerce takdir gördük. Bugüne kadar çok konuşulan, yapılması hayal edilen ve gerçek anlamda ilk kez Panoffect’in cesaret ederek ciddi bir yatırım ile hayata geçirdiği ON TV, şimdiden Türkiye’deki en nitelikli ve prestijli “Dijital Out Of Home” mecrası oldu bile. Bugün ulusal ve global pek çok marka bunu gördü ve kampanyalarında  ON TV’ye yer vermekteler. 

Televizyon tecrübeli bir yönetici olarak ON TV’nin en inandıgım özelliklerinden birisi de yayın akışındaki içeriklerin günlük olarak değişmesi. Hatta finans, hava durumu, trafik gibi içeriklerimiz de içeriğin doğasına uygun olarak anlık güncelleniyor. Sonuçta “content is the king!” Magazinden spora, sağlıktan kültür sanata ve teknolojiye kadar yayaların ve sürücülerin “bir bakışta” algılayacağı dinamik içerikler ile sloganımız olan “şehrin dijital yüzü” olmaya gerçek anlamda talibiz.

Elbette ki projeler de ON TV’nin tercih edilmesi için iyi bir sebep olacak. Düşünsenize anlık olarak spot değiştirilebilen, her bir ekranı birbirinden bağımsız çalışabilen ve o anda yayınlanan reklamın hedef kitlesini tanıyan bir sistemle markalı içerikler başta olmak üzere neler yapabileceğinizi!

Bu arada, yukarıdakiler sadece başlangıçtı. Yakın gelecekte dijital envanterimiz sadece ON TV ile sınırlı kalmayacak. Metro İstanbul’un da dijital dönüşümüne başlayacak ve Istanbul’un kimliğine uygun mecralarımızda, markalarımızla birlikte olacağız.

Oben Yıldırım
Chief Sales Officer, Panoeffect Medya

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.