Değer yaratacak ve umut vereceğiz

Bu yıl hepimizin değişmez gündem maddesi şüphesiz COVID-19 salgını oldu. Koronavirüs salgını tüm dünyayı çok hızlı ve derinden etkiledi. İçinde bulunduğumuz süreçte tüketicilerimizin önceliklerinin değiştiğini gözlemledik. Hepimizin birincil önceliği kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı haline geldi. Bu nedenle çoğumuz işten sosyal yaşantıya, tüm hayat düzenimizi ev içine taşıdık. İşlerimizi de sosyal ilişkilerimizi de mümkün olduğunca online olarak devam ettirdik. Evlerimize kapanınca sosyal medya, sosyalleşmemiz için daha önce denenmemiş yöntemleri denediğimiz bir platform haline geldi. Markaların da tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermelerinin yanı sıra topluma fayda sağlamaları bu dönemde hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Yaptığımız araştırmalarda hijyen ve sağlık konularının öne çıkmasıyla birlikte markalardan topluma katkı sağlamaları konusunda beklentilerin arttığını da gözlemledik.

Öncelikle PepsiCo olarak gıda konusundaki uzmanlığımızı kullanarak ulusal yardım girişimlerine destek olduğumuzu belirtmek isterim. COVID-19 ile mücadeleye katkı sağlamak için Türkiye’de ihtiyaç sahiplerine 12 milyon TL değerinde gıda ve temizlik malzemesi yardımında bulunduk. Bunun yanı sıra, Pepsi ile, Andrea Bocelli, Lady Gaga, Elton John, Priyanka Chopra Jonas, Lizzo, Chris Martin, Paul McCartney, Stevie Wonder gibi dünyaca ünlü yıldızların yer aldığı “One World: Together at Home” (Tek Dünya: Evde Birlikte) özel etkinliğine destek olduk. Tüm dünyada merakla takip edilen bu etkinlik sağlık çalışanları ve Dünya Sağlık Örgütü yararına gerçekleştirildi.

COVID-19 salgınıyla birlikte küresel olarak karantina süreçleri devam ederken, içerik tüketim alışkanlıkları da hızlıca değişti. Bu süreçte umut verici, içinde bulunduğumuz olumsuz süreci bir nebze daha katlanılabilir hale getiren aktivitelerin ön plana çıktığını gözlemledik.

Bunlara ek olarak, eğlence alanında güçlü bir geçmişe sahip bir marka olarak ana amacımız tüketicilerimizi gülümsetmek olduğu için bu süreçte hem bu misyona hem de marka kimliğimize uygun projeler yapmaya özen gösterdik. Pepsi markamız ile pandemi başlangıcında, marka yüzümüz olan Beyazıt Öztürk’ün evinde çektiği “#EvdeKalmaVakti” temalı reklam filmiyle evde kalmanın önemini vurguladık. Ayrıca, Pepsi olarak, evde kaldığımız dönemde tüketicilerimizin keyifli zaman geçirmeleri için bayram öncesi ünlü isimlerin katılımıyla online bir konsere ev sahipliği yaptık. Pepsi’nin reklam yüzü Beyazıt Öztürk (Beyaz), müzik ve eğlence dünyasının ünlü isimlerinden; Ceylan Ertem, Fatma Turgut, Mehmet Erdem, Sertab Erener ve Sıla’nın evlerinden katılarak performanslarını gerçekleştirdikleri ‘’Pepsi ile Evlere Şenlik!’’ konserini, Pepsi Türkiye YouTube kanalından 4 milyon kişi izledi.

COVID-19 salgınıyla birlikte küresel olarak karantina süreçleri devam ederken, içerik tüketim alışkanlıkları da hızlıca değişti. Bu süreçte umut verici, içinde bulunduğumuz olumsuz süreci bir nebze daha katlanılabilir hale getiren aktivitelerin ön plana çıktığını gözlemledik. Bu içgörüyle, pandemi sürecinde başlayan ve çok iyi bir izleyici kitlesine ulaşan ‘Mücbir Sebepler’e Pepsi, Lipton Ice Tea, Fruko ve Yedigün markalarımızla dahil olduk.

Şimdiye kadar olduğu gibi önümüzdeki normalleşme sürecinde de her an kolay ulaşılabilen, hijyen standartları yüksek, güvenilir ve empati kurabilen markalar tüketicilerin marka tercihi kriterlerinde en üst sırada yer alacak. Biz de Pepsi, Lipton Ice Tea, Fruko ve Yedigün gibi markalarımızla pandemi sürecinde olduğu gibi sonrasında da tüketicilerimize değer yaratacak ve umut verecek kampanyalar yapmaya devam edeceğiz.

Aslı Önder
PepsiCo Türkiye İçecek Kategorisi Pazarlama Direktörü

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.