artwork

Dayanışma birlikte güzel

4 yıl önce

0

COVID-19 sebebiyle bugüne kadar deneyimlemediğimiz koşulların içinden geçiyoruz. Bu yüzden Anadolu Efes olarak ilk günden itibaren bilim insanlarının ve gerekli yasal düzenlemelerin gösterdiği doğrultuda hareket ederek planlarımızı yaptık. Her zaman olduğu gibi odağımıza, çalışanlarımızın ve paydaşlarımızın sağlığını ve ekosistemimizin sürekliliğini aldık.

Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından hızlıca aksiyon alarak tüm sistemimizi yeni koşullara adapte ettik. Güçlü teknik altyapımız sayesinde evden çalışma düzenini kolaylıkla hayata geçirdik. Çalışanlarımızın iletişim konusundaki becerileri evden çalışma düzenini sorunsuz biçimde geçirmemizi sağladı. Bugüne kadar daha az kullandığımız görüntülü görüşme araçları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Pandemi sürecinde çalışanlarımızın kendilerini psikolojik olarak da güçlü hissetmeye devam etmeleri için “Çalışan ve Aile Destek Platformu”nu hayata geçirdik. Çalışanlarla iletişimimizi maksimumda tutarak kendileri ve aileleri için gereken tüm desteği sağladık.

Normalleşme döneminde ise çalışanlarımızın sabah evden çıkıp akşam eve dönüşlerine kadar olan tüm süreci sağlık öncelikli bir anlayışla dizayn ettik.

Ofislerimizde sosyal mesafe ve hijyen odaklı önlemlerimizi alırken, çalışanlarımıza yeni çalışma koşulları ile ilgili eğitim verdik. Kurum kültürümüz ve çalışanlarımızın katkıları yeni sürece hızlı biçimde adapte olmamızı sağladı. Ofis çalışanlarımız için dönüşümlü bir sistem kurarak ofis içindeki insan yoğunluğunu azalttık. Risk grubundaki çalışanlarımız ise evden çalışmaya devam ediyor. Çalışanlarımızın bir araya geldiği yemekhane ve sosyal alanlarda teması azaltacak önlemleri hayata geçirdik. Örneğin, yemekhanelerde çapraz oturma düzeni ve masalar arasına pleksiglas uygulaması getirdik. Hâlâ ofislerimize dışarıdan ziyaretçi kabul etmiyoruz.

Fabrika ve saha çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini sağlamak için en üst düzeyde önlemlerimiz bulunuyor. Tüm çalışma alanlarımızda ve araçlardaki dezenfekte çalışmalarımız ise düzenli olarak sürüyor. Çalışanlarımızın ihtiyaçlarını dinleyerek çözümler üretiyoruz.

Tüketicilerimiz için ise 50 yıldır olduğu gibi Anadolu Efes olarak ilk günden itibaren bilim insanlarının ve gerekli yasal düzenlemelerin gösterdiği doğrultuda hareket ederek planlarımızı yaptık. Her zaman olduğu gibi odağımıza, çalışanlarımızın ve paydaşlarımızın sağlığını ve ekosistemimizin sürekliliğini aldık.

hijyen odaklı üretimimizi sürdürüyoruz. Üretimimiz tamamen el değmeden, kapalı sistemlerle gerçekleştiriliyor. Kutulu ürünlerimizde “Temiz Kapak”, yani ilk kez tüketicinin açacağı folyolarımız bulunuyor. Geri dönüşümlü şişelerimizi bugüne kadar olduğu gibi dolum öncesinde 85 derecede özel bir yöntem ile yıkıyor ve dolum sonrasında da pastörize ediyoruz. Tüm kasalarımız fabrikaya girişte ve çıkışta dezenfekte ediliyor. Aynı şekilde dağıtım araçları da belirli aralıklarla dezenfektasyon işlemine tabi tutuluyor. Ayrıca bu dönemde çoklu ambalajlarımızın üretimini de artırdık.

COVID-19 sürecinde diğer bir önceliğimiz ise binlerce işletme ve yüzbinlerce çalışana istihdam sağlayan ekosistemimizin sürdürülebilirliğine katkı sağlamaktı. Bu kapsamda iş ortaklarımızla dayanışma içerisinde olmayı çok önemsedik.

İlk olarak “Dayanışma Birlikte Güzel” diyerek harekete geçtik. COVID-19’dan etkilenen yeme içme ve eğlence sektörü çalışanlarının yanında olmak için Anadolu Efes olarak Ahbap Derneği ile başlattığımız kampanya sayesinde toplam 7000 sektör çalışanına destek olduk.

Yine Ahbap Derneği iş birliği ile yeme-içme sektörünün geçici olarak kapanması sebebiyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına mama ve kulübe desteği sağlayarak Kendine Has Dayanışma’yı başlattık.

KKTC’de Lefkoşa Belediyesi ve Girne Belediyesi ile Altın Patiler Derneği, Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği ve Sessiz Kullar Derneği ile iş birliği yaparak oradaki patili dostlarımıza da aynı şekilde destek olduk.

Anadolu Efes olarak önümüzdeki günlerde de farklı paydaşlarla iş birlikleri yaparak sosyal fayda projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali Festtogether’ı destekleyerek İhtiyaç Haritası üzerinde listelenen başta sağlık sektörü ihtiyaçları olmak üzere, uzaktan eğitim sürecinde bilgisayar ihtiyacı olan öğrencilerin, sahne sanatları emekçilerinin, müzik sektöründe teknik çalışanlarının ihtiyaçlarını karşıladık.

Salgın sebebiyle kapalı olan özel tiyatrolara katkı sağlamak için Tiyatro Kooperatifi tarafından başlatılan Bizde Yerin Ayrı kampanyasına kurumsal destek veren ilk şirket olduk. Bu kapsamda satın aldığımız 1.000 gösterim kartını COVID sürecinde aktif rol alan Türk Tıp Öğrencileri Birliği’ne hediye ettik.

İçinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde iklim değişikliğinin ne kadar büyük bir risk olduğunu bir kez daha gördük. Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalara yenilerini eklemeye bu dönemde de devam ettik. 22 Nisan Dünya Günü’nde çevresel sürdürülebilirliğe olan tutkumuzu ortaya koyan “Çevreye Artı Değer” manifestomuzu yayınladık.

Bununla birlikte evde olduğumuz bugünlerde çevrenin önemini bir kez daha hatırlamak amacıyla Anadolu Efes olarak hayallerine ortak olduğumuz genç girişimcilerden Ecording’in bir projesine destek olduk. 22 Nisan Dünya Günü’nde Ecording’in bu süreçte başlattığı ‘Evde Kal Ormanı’ projesine, tüm paydaşlarımız adına 25 bin tohum atışı yaptırarak destek olduk.

Çevreye Artı Değer” yaklaşımımız kapsamında servis sunum malzemelerimizde daha çevreci çözümler bulmak için üniversiteler, farklı tedarikçiler ve girişimcilik ekosistemiyle yakından çalışıyoruz. Bu bağlamda tek kullanımlık bardak üretimlerimizde doğa dostu biyobozunur malzemelere geçmeye başladık.

Atık kirliliği konusunda da ‘Çevreye Artı Değer’ katmak için de harekete geçtik ve Anadolu Efes Gönüllüleri olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ile birayaya gelerek, Caddebostan sahilinde çöp topladık. Bu faaliyeti farklı lokasyonlarda gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz.

 

Selda Susal Saatçi
Anadolu Efes Türkiye Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...