Daima iletişim

İniş ve çıkışlarla dolu bir yılı geride bıraktık. Türkiye’de ve bölgemizde öne çıkan olayları alt alta sıraladığımızda, iletişim sektöründe olumlu gelişmelerin ağır bastığını, ancak genel gündemdeyse olumsuz gelişmelerin baskın olduğunu görüyoruz.

2014 yılı boyuca, iletişim alanını kapsayan etkinlikler gelişerek devam etti. Gerek pazarlama iletişimi tarafında, gerekse PR tarafında yine çok parlak projelerle karşılaştık.

Sürdürülebilirlik iletişimi giderek önem kazanan bir alan olarak öne çıkıyor. Borsa İstanbul’un bir sürdürülebilirlik endeksi oluşturması, karmaşıklaşan çevresel ve sosyal riskler karşısında “sorumlu yatırım” yaklaşımının yaygınlaşması, bu alana yönelik ilginin artacağını gösteriyor.

Kurumsal İletişimciler Derneği olarak gitgide kalabalıklaşan bir aile haline geliyoruz. Genç profesyoneller ve iletişimci adaylarıyla buluştuğumuz sertifika programımızı bu yıl içinde hayata geçirdik ve geliştirerek sürdürüyoruz. İletişim sektöründeki paydaşlarımızla işbirliği yaparak, meslek standartlarımızın ve genel anlamda da sektörün, küresel ölçekteki standartları yakalaması için çalışmaya devam edeceğiz.

2015’e pek çok soru işaretiyle birlikte giriyoruz. Türkiye’de ve dünyadaki gelişmeler, ekonominin eskisi kadar hızlı büyümeyebileceğini gösteriyor. 2010’lu yılların kalan yarısını belirleyecek bir seçime giriyor olmamız da şirketlerin temkinli davranmasını beraberinde getirecek.

Bu gelişmeler, kurumsal iletişimcilerin önüne yeni fırsatlar ve zorluklar çıkaracak.

Ekonomik durgunluk dönemleri, aynı zamanda markaların bir sonraki büyüme dönemi için konsolidasyona gittiği, hazırlandığı zamanlardır. Bu dönemde marka itibarına yatırım yapmayı sürdürenler, büyüme döneminde bir adım önde olacaktır. Kısa vadeli düşünüp aksiyon alanlarsa toparlanmakta zorlanacaktır. İletişimin iyi günde, kötü günde bir süreklilik içinde olması gerektiğini vurgulamalıyız.

KİD ailesi olarak, herkese mutlu ve sağlıklı bir 2015 diliyoruz.

 

Bengi Vargül

Kurumsal İletişimciler Derneği Başkanı

Twitter: @bengivargul

 Bu yazı Campaign Türkiye Ocak 2015 sayısında yayınlanmıştır. 


Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.