Daha yaratıcı olduk

Pandemi ortaya çıktığı ilk andan itibaren çalışanlar bilgilendirilmeye başlandı. Sağlık açısından risk grubunda olan çalışanlar evlerine gönderildi.

 Erdal Kale,                                                                   OPN, Board Member

Çalışma ortamı sürekli dezenfekte edildi. Şirket girişine ve muhtelif yerlere dezenfektanlar konuldu. Kuryeler steril bir alanda teslim alınıp dezenfekte edildikten sonra dağıtıldı. Ofis dışında da kullanılması için bütün personele dezenfektanlar dağıtıldı.

Toplu taşıma ile gelen arkadaşlarımız için evlerinden alınıp akşam mesai bitiminde tekrar evlerine bırakılacak şekilde araç organize edildi.

Türkiye’de ilk kayıbın yaşanmasıyla beraber 16 Mart itibarıyla bütün çalışanlar evlerine gönderildi. O günden beri bütün çalışanlar sürekli iletişim halinde ve gelişmeleri birbiriyle paylaşıyor. Amaç; mümkün olduğunca insanları daha izole olacakları bir ortamda, evlerinde tutarak, virüse maruz  kalmalarını önlemekti ve çok şükür bu süreçte herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadı.

Daha önce ofis ortamında gerçekleştirilen toplantılar video konferans ile yapıldı. Bu süreçte teknoloji ve olanakları daha çok kullanılır oldu.

Evden çalışma konusunda da ciddi herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Yaşanan küçük sıkıntılar ise, daha çok internet bağlantı hızı ile ilgili sıkıntılardı ve onlar da hemen çözüldü. Ofis ortamında yapılan bütün işler evden yapılmaya başlandı. Daha önce ofis ortamında gerçekleştirilen toplantılar video konferans ile yapıldı. Bu süreçte teknoloji ve olanakları daha çok kullanılır oldu. Eylül ayına kadar evden çalışılmaya devam edilecek. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına bakarak Eylül ve sonrası için nasıl bir yol izleneceğine karar verilecek.

Bu süreçte karşılaşılan tek engel yüz yüze görüşememek ve toplantı yapamamak oldu. Teknolojinin de yardımı ile de bu engel rahatça aşıldı. Hatta, yolda geçirilen zaman azaldığı için

daha çok çalışıldı. Bu nedenle kampanya süreçlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.

Markalarımız pandemi ve bu süreçte yapılan örnek çalışmalarla ilgili olarak sürekli bilgilendirildi. Daha çok araştırma yapıldı ve gerek Türkiye’de gerekse dünyanın diğer ülkelerinde yapılan çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler paylaşıldı. Her hafta gönderilen bilgilerle onların da güncel kalmalarını sağlandı.

Pandemi; yıllardır konuştuğumuz ama çok yavaş hayata geçirmeye çalıştığımız evden çalışma, dönüşümlü çalışma ve daha çok araştıracak zaman yaratma konusunda hızlı hareket etmemizi sağladı. Sanırım yaptığımız işlerde daha yaratıcı olmakla birlikte çalışma şeklimizde de daha yaratıcı olmamızı sağladı.

 

Erdal Kale,

OPN, Board Member

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.