artwork

Daha multi kültürel bir marka olmak…

3 yıl önce

0

ÇÖZÜM ve yeni kurulan OPEn Türkiye ve MEA CEO’su Can Aksüyek ile PEUGEOT’nun hem global hem de bölgesel işlerine imza atacak olmalarını, bu sürece nasıl hazırlandıklarını ve OPEn’ın yapısını konuştuk.

PEUGEOT’nun global konkur sunumuna iş üreten 4 ajanstan biri olan ÇÖZÜM’ün 9 aylık konkur dönemini pandemiye rağmen nasıl başarılı tamamladıklarını, ÇÖZÜM ve yeni kurulan OPEn Türkiye ve MEA CEO’su Can Aksüyek anlattı. Aksüyek, markanın geçirdiği dönüşüm sürecine dikkat çekerken PEUGEOT’nun Fransa dışına çıkıp farklı ülkeler, kültürler, bakış açılarını da iletişimine yansıtmak ve daha multi kültürel bir marka olmak istediğini belirtti.

Kamer Yılmaz Peugeot’nun global konkuruna katılmak ve bu büyük konkurun kazanılmasında önemli bir rol üstlenen bir Türk ajansı olmak nasıl bir duygu?

Can Aksüyek Tarifsiz. Omnicom bünyesinde PEUGEOT için kurulan OPEn altında yeni dönem global ve bölgesel kreatif işlerinden sorumlu 4 ajanstan biri oldu. Hub ülke olarak PEUGEOT’nun hem tüm MEA bölgesinden sorumlu bölgesel ajansı hem de PEUGEOT Türkiye’nin tüm strateji ve yaratıcı çalışmalarını yürütecek yerel ajansı olduk.

Sadece ajans olarak değil, Türk reklam sektörü ve ülke olarak da gurur duymamızı gerektiren önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum.

Kamer Yılmaz Öncelikle Peugeot ve OPEn arasındaki bağdan bahsedelim isterim. Bize Omnicom for Peugeot Engine’i anlatabilir misiniz?

Can Aksüyek 2020 Ocak ayında başlayan ve 9 ay süren bir konkur süreci sonunda PEUGEOT; 1 Ocak 2021 itibarıyla tüm reklam ve pazarlama iletişimlerini Omnicom Group bünyesinde PEUGEOT için kurulan OPEn ile yürütme kararı aldı, kısaca: Omnicom for Peugeot Engine. Bu yenilikçi ajans modelinde markanın tüm pazarlarda ihtiyacı olan pazarlama aktivitelerini desteklemek amacıyla bir yapı kuruldu. Omnicom bünyesinde bulunan reklam, iletişim, yaratıcılık, teknoloji, inovasyon ve aktivasyon alanlarındaki en iyi yeteneklere tek kaynaktan erişim sağlanacak. Bu iş birliği PEUGEOT’nun önümüzdeki dönem global büyüme planları doğrultusunda da yeni bir dönemi başlattı.

OPEn’ı oluşturan ajanslar her ülkede farklılık gösteriyor. Bizim de bu sürece ÇÖZÜM olarak dahil olmamız 2020 başında Omnicom tarafından karar verildi. Türkiye, stratejik konumu sebebiyle markanın yeni dönem stratejileri doğrultusunda en önemli bölgelerden biri. Hem Türkiye ekibi hem global ekipler tarafından değerlendirildiğimiz bir süreçten geçtik.

Kamer Yılmaz Bu noktada Çözüm’ün konumunu da biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Can Aksüyek Çözüm, 1982 yılında kurulan Türkiye’nin en büyük bağımsız ajanslarından biriyken 2014 yılında çoğunluk hissesi Omnicom tarafından satın alındı. Bugün yaklaşık 100 kişilik bir ekiple 45’e yakın markaya tam hizmet ajansı olarak hizmet veriyor.

Marka portföyünde Eti, Perfetti, Borusan Holding, Divan, Yayla, Doğan Holding, Kanal D, Kibar Holding, Vavacars, Millenicom, Avva, Kâmil Koç gibi şirketler var. One Show, New York Festivals, Effie, Kristal Elma gibi birçok yarışmadan .dülleri var. Omnicom bünyesine dahil olduğumuzdan beri de sürekli bir büyüme içindeyiz. 2020 gibi tarihe geçen bir yılın ikinci yarısında aldığımız yeni markalarla 2021 yılına %70 büyüyerek girdik. Bu yeni gelişmeyle beraber mevcut operasyonumuz dışında sene başında Türkiye’de sadece PEUGEOT markasına hizmet vermek üzere OPEn yapısını hayata geçirdik.

Kamer Yılmaz Marka çok uzun bir zamandır aslında farklı bir ajansla çalışıyordu. Ancak hem de pandemi sürecinde bir değişikliğe gidip yeni ajans arayışına girdi. Markanın, ne gibi beklentileri vardı?

Can Aksüyek PEUGEOT yaklaşık 30 yıldır BETC ve Havas grubuyla çalışıyordu. Bugüne kadar markaya her alanda birçok katkısı olmuş. Marka zaten bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Bunu pazara sürdüğü yeni modellerden araçların tasarımına, teknolojik detaylardan satış sonrası hizmetlerine kadar her yerde görüyorsunuz. Bunun paralelinde marka ve iletişim tarafında da yeni bir dönemi başlattı. Artık Fransa dışına çıkıp farklı ülkeler, kültürler, bakış açılarını da iletişimine yansıtmak ve daha multi kültürel bir marka olmak istiyordu.

PEUGEOT Pazarlama ve İletişim Müdürü Thierry Lonziano bu değişimi: “OPEn, markamızın dönüşümünü hızlandırmada bize çok büyük katkı sağlayacak. PEUGEOT, nerede olursa olsun OMNICOM’un en yetenekli çalışanlarını ve en yetkin teknolojilerini kullanarak, daha entegre, bilgiye doğrudan erişen ve uluslararası odaklı yeni bir ajans modelinden faydalanacaktır” diye açıkladı.

Geçen yılki PEUGEOT CEO’su Jean- Philippe Imparato da “Gücünü güçlü bir marka tarihinden alan PEUGEOT; müşteri deneyimlerinin dijitalleşmesi, çevrimiçi satışlar ve mobilizasyon ile uluslararası gelişimini hızlandırmayı amaçlıyor. OPEn, hedeflerimize daha inovatif yöntemlerlerle ulaşmamızı sağlayacak yenilikçi bir ajans modelidir” diyerek basına g.rüş belirtti.

Kamer Yılmaz Pandemi döneminde konkur süreci nasıl ilerledi? Konkur sürecini olumlu ya da olumsuz etkiledi mi?

Can Aksüyek Süreç pandemi öncesi başladı ama asıl yoğunluğu pandeminin en sıcak döneminde geçirdik. Henüz normal çalışma düzenini evlerden devam ettirmeyi öğrenirken bir anda kendimizi dev bir global konkurun ortasında bulduk. Ajans seçimi dahil tüm süreci Paris merkezli pazarlama yönetim şirketi The Observatory International yönetti. Yaklaşık 9 aylık bir süreç geçirdik. Uzun ve zorlu olacağı başından belliydi.

Konkur için aylar boyunca çalışacak, dedike bir yaratıcı ve strateji ekibi kurduk. Ajans içi yapılanmamızı ve marka dağılımını buna göre baştan değiştirdik. Sürecin her aşaması online yönetildi. Gece, gündüz, hafta sonu, bayram, pandemi bağımsız 7/24 kesintisiz iletişimde olan ve en zor anlarda bile bugüne kadar şahit olmadığım bir heyecan, motivasyon ve özveriyle geçen bir dönem geçirdik. Sağlam çıkamayacağımızı hissettiğimiz anlar oldu. Bu dönemin iş yapış tarzımızı ve ajans içi ilişkileri yeniden şekillendirdiğini düşünüyorum.

Tüm konkur sürecini Paris OPEn merkez ofisi yönetti. 4 hub ülke belirlendi: Fransa, Türkiye, Arjantin ve Hollanda. Bu ülkelerden bizim gibi Omnicom ajansları seçilerek tek bir yönetim altında farklı takımlar olarak çalıştık.

Ortak strateji doğrultusunda her ülke farklı yaratıcı çalışmalar üretti. Aslında bir nevi iç konkur. Bu yaklaşımlar Peugeot Fransa yönetimine sunuldu. Bu toplantıda ana konkur sunumuna bizim Türkiye olarak getirdiğimiz konsept üzerinden ilerlenmesine karar verildi. Diğer ülkeler bizim kampanya üzerinden çalıştı ve toplamda 3 ülke yönetim kuruluna sunum yaptık. Final sunumda da yine Türkiye olarak bizim işler seçildi ve hayata geçirilmesi için start verildi.

Bizim yaklaşım seçildikten sonra geçen yılın PEUGEOT CEO’su Jean-Philippe Imparato’nun “Yeni dönem Peugeot marka imajını anlatacak bu yaklaşımın özellikle Türkiye’den çıkmış olması çok mutlu etti” sözlerini herhâlde hep hatırlayacağız.

Kamer Yılmaz Aslında burada belki de yeniden şunun altını yeniden çizmek gerek: Siz Peugeot Türkiye için değil, Peugeot’nun global ajansı olarak ilerleyeceksiniz. Bu da sizin için ayrı bir challenge olacak, bir markanın global olarak yeni vizyonunu anlatmak, kampanyası için hazırlık yapmak nasıl bir süreci beraberinde getirdi?

Can Aksüyek Ocak 2020’den beri aktif olarak global Peugeot markası için çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Konkur sadece konkur olarak kalmadı, sunduğumuz kampanyanın tüm parçaları; film, tasarımlar, dijital fikirlerin neredeyse tamamının prodüksiyonuna 10 gün içinde start verildi. 1 Mart itibarıyla tüm dünyada lansmanı yapılacak Peugeot markasının yeni imaj kampanyası da bizden çıkmış oldu.

Bu kadar büyük ve önemli bir markanın yeni dönem marka vizyonunu anlatacak işin bizden çıkıyor olması ajans adına ve kişisel olarak herhâlde bugüne kadar yaşadığımız en büyük başarı. Tüm ekibin de benzer bir şekilde hissettiğini düşünüyorum. Müthiş bir mutluluk, motivasyon ve gurur var. Marka imaj kampanyasının arkasından da hemen başka bir lansman için prodüksiyona başladık bile.

Kamer Yılmaz Şu anda bir kampanya sürecine hazırlanıyorsunuz. Bu hazırlık sürecinden bahsetmeniz mümkün olur mu?

Can Aksüyek Konkurda sunduğumuz kampanyanın film çekimleri Lizbon’da gerçekleşti, maalesef pandemi ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle katılamadık. Kampanya mart ayında Fransa ve dünyada yayına girecek, metropollerin duvarlarını, açık hava mecralarını süsleyecek. Dijital fikirler ünlü yüzlerle hayat bulacak. Bu konuyla ilgili zaten önümüzdeki günlerde ayrıntılı detayları da paylaşıyor olacağız.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.