Daha iyi fikirler için, Spielberg

Mediacom’dan Sue Unerman’a göre, problemleri daha iyi fikirlerle çözmek istiyorsanız, tıpkı Steven Spielberg gibi konfor alanınızın dışına çıkmalısınız.

Sue Unerman: Daha iyi fikirler için, Spielberg - Campaign Türkiye

Sorunları kreatif yollardan çözmek artık herkesin işi için önemli. İnovasyon, günlük işimizin bir parçası.

Bazen bu, yeni şeyleri yeni yollarla yapmak anlamına geliyor; bazen yeni şeyleri eski yollarla ya da eski şeyleri yeni yollarla yapmak…

Medyada inovasyon üzerine iki adet hakim düşünce okulu var. Bunlardan ilki, henüz yeterince şeyin değişmediğine inanan; insanlara doğru mesajla ve doğru zamanda erişilmesi yoluyla markaları büyütecek ve yeni teknolojiler kullanarak daha etkili iş yapılmasını sağlayacak olan radikal değişimler olduğundan emin olan profesyoneller.

Diğerleri ise dijital ütopyaya hakaretler yağdırıyorlar ve pazarın geleneksel marka inşa tekniklerine geri döneceğini savunuyorlar.

Medya sahası bu karşıt tutuculuklar nedeniyle gidiş gelişe daha az müsait bir hal aldı.

Gerçek ise bu ikisinin arasında yatıyor.

Çünkü dayandığı şeyler şunlar: Marka, kategori, hedef kitle ve etkililiğin zaman ölçeği.

Yeni problemleri çözmemizi sağlayacak daha iyi fikirler ortaya çıkarmak üzere güce ihtiyacımız var.

Sinemanın önemli isimlerinden Steven Spielberg on yılın gişe rekorları kıracak filmi için çalışıyordu. Bu yazıyı okuyan herkes onun en azından bir filmini seviyordur: Jaws, Jurassic Park, Schindler’s List, Raiders of The Lost Ark ve dahası. Harika eserlerine, hayranlarından ve güçlü eleştirilerden oluşan orduya rağmen onun denenip güvenilmiş tekniklere ve çalışma şekillerine sırtını dayamadığını bilmek ilginç ve işe yarar.

Spielberg sırtını kazandığı üne yaslayabilirdi. Ama yapmadı. Kırk yıldan uzun bir deneyimin ardından kamerasını, gerçekleri konuşabilecek kadar cesur kadınları ve sorgulanabilir haberlerin mevcut durumunu yansıtan yeni sinema üslubuna çevirdi.

Yeni vizyona giren The Post, The Pentagon Papers’ın hikayesini anlatıyor ve ABD hükümetinin Vietnam Savaşı hakkında söylediği yalanların gün yüzüne çıkışını belgeliyor. Belgeler nihayet The New York Times’a sızdırıldı fakat Nixon’ın avukatları yayınlanmasını yasakladı. The Washington Post bunları alıp yayınladı. Yapılması çok riskli olan, patron ve editörü hapse gönderebilecek bir şeydi bu. Patron Katherina Graham, hükümetin tüm gücüyle yüzleşmesine rağmen gerçeğin ardında durdu.

Spielberg bunun kendisinin ilk politik gerilim filmi olduğunu belirtiyor. Yeni mücadeleleri sevdiğini çünkü gerçekten ne yaptığını bilmediği zamanlarda en iyi fikirleri ortaya çıkarttığını söylüyor: “Tabanlarımın değil topuklarımın üzerinde durduğım zaman daha iyi fikirler elde ediyorum. Çünkü düşmek istemiyorum ve bunun için de dengemi sağlamam gerekiyor… Bu korkutucu ama aynı zamanda da sağlıklı.”

2018’de problemleri çözmek için daha iyi fikirler mi istiyorsunuz? Onlara ihtiyacınız olacak. Konfor alanınızın dışına çıkın. Kazandığınız bilgi ve deneyimi koruyun fakat ona çok da fazla bel bağlamayın. Parmaklarınız üzerinde durun.

Cesur liderler için beş taktikSue Unerman
MediaCom Chief Transformation Officer
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.