artwork

Daha adil bir dünya için…

3 yıl önce

0

The Body Shop, girişimci ve aktivist Anita Roddick tarafından kurulduğu 1976 yılından itibaren her yaşa ve her cilt tipine uygun geliştirdiği ürünleriyle hizmet veriyor. Markamız “business can be a force for good”, “iş iyilik için bir güç olabilir” felsefesine öncülük ederken, amacımız her zaman daha adil ve daha güzel bir dünya için savaşmak oldu. Bu amaç bizim kutup yıldızımız ve yaptığımız her işi yönlendiren bir güç durumunda. The Body Shop markası olarak, insan aktivitesinin doğa ile uyumlu bir şekilde çalıştığı, tüm insanlığa ön yargısız ve eşit bir şekilde davranıldığı bir dünya için mücadele ediyoruz. 

The Body Shop bugüne kadar mağaza ve ürünlerini her zaman çevre ve insan haklarına yönelik konulara dikkat çekmek amaçlı konumlandırdı. İnsan haklarını, hayvanları ve doğayı korumaya yönelik kampanyalarıyla ön plana çıkarken, sektörde de önemli ölçüde farklar yarattı.

The Body Shop, hayvanlar üzerinde kozmetik deneylerine son verilmesi ile ilgili yürüttüğü ilk kampanyayı 1989 yılında gerçekleştirdi ve bu alanda ilk küresel kozmetik şirketi oldu. The Body Shop’ın kampanyaları, İngiltere ve AB’de hayvan deneylerinin yasaklanmasında da önemli bir rol oynamıştır. The Body Shop markası olarak, 2018 yılında dünya çapında hayvan deneylerinin sonlanması adına 8.3 milyon kişi gibi harika bir sayıda imza topladık. İhtiyaç dışı ve “zalimlik” olarak nitelendirdiğimiz bu uygulama sona erene kadar da sektördeki diğer oyuncular ve dünya çapındaki hükümetlerle çalışmaya devam edeceğiz.

The Body Shop aynı zamanda 1987 yılında kendi Yerel Adil Ticaret programını “Community Fair Trade” başlatan ilk kozmetik perakendecisidir. Bizler pozitif bir sosyal değişim için tutkuyla çalışan uzman üretici gruplar ile uzun vadeli ticari ortaklıklar kurmayı hedefliyoruz. Bugün dünya çapında birçok üreticiden kaliteli içeriklerin yanı sıra, aksesuar ve ambalaj gibi pek çok ürün tedarik ediyoruz. 2019 yılında yenilikçi bir tedarik zinciri projesini de Yerel Adil Ticaret programına dahil eden markamız, Bengaluru, Hindistan’daki atık toplayıcılarından geri dönüştürülmüş plastik tedarik etmeye başladı.

Her yıl dünya çapında birbirinden etkili sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren markaya ek olarak, Türkiye’de de yerel STK’lar ile çalışmalar gerçekleştiren The Body Shop, 2019 yılında devlet korumasında yetişen gençlere burs sağlamak için Hayat Sende ile bir iş birliği yaptı. 2020 yılında ise özellikle COVID-19 kaynaklı sokağa çıkma yasaklarında artan ev içi şiddet vakalarını hedefleyerek TKDF “Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu” ile işbirliği çerçevesinde hem farkındalık hem de bağış projesi yürüttü. Bu anlamlı proje ile farkındalık yaratmayı da amaçlayan marka, mağaza ve online satış kanallarında satılan ürünlerinden elde edilen gelirin bir kısmını ev içi şiddet vakalarından etkilenen kadınların temel ihtiyaçları ve danışmanlık hizmetleri için kullanılmasına katkıda bulunması adına federasyona bağışladı.

The Body Shop “iş iyilik için bir güç olabilir” felsefesi ile doğdu ve bugün çok daha fazla işletme bu fikri ön plana çıkararak hizmet veriyor, bu da bizi çok mutlu ediyor. Bunun, hepimizin desteği ile gelişmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. 2019 yılında The Body Shop B Corp sertifikasını aldı ve 70’den fazla ülkede 150’den fazla sektörü dahil eden 4000’den fazla benzer felsefeyle yola çıkan işletmenin yer aldığı küresel bir topluluğun parçası oldu. B Corp olan şirketler gönüllü olarak kurumsal yönetim, yerel ekonomi ve toplum ile çevre gibi alanlarda değer yarattıklarını gösteren yüksek performans standartlarını karşılarken, daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonominin parçası oluyorlar. Bu başarı ile birlikte bir sonraki adımımız ise daha kapsamlı ve tutku ile sürdürülebilir bir strateji geliştirmek. Markamızın hedefi; insan, toplum, doğa ve gezegenimiz için yenilikçi bir işletme olarak pozitif bir etki bırakmak.

Şu an The Body Shop ürünlerinin %60’ı vegan. 2023 sonuna kadar ise ürün portfolyomuzun tamamının vegan formülasyonlu ve The Vegan Society tarafından tescilli olmasını hedefliyoruz. Bu yıl ekim ayında tamamı vegan olarak yenilenmiş formülleri ve geri dönüştürülmüş ambalajları ile yeni body butter’larımız Türkiye’de de raflarda olacak. 

The Body Shop, aynı zamanda dünya çapında 500’den fazla mağazasında yeniden dolum istasyonları kurdu. 2022’de ise bu sayıyı 800’e çıkarmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de kurmayı hedeflediğimiz bu istasyonlarda müşterilerimiz duş jeli, şampuan gibi ürünlerini yeni bir ambalaj ihtiyacı olmadan yeniden dolum yapabilecek. Tüm bu taahhütlerimiz göz önüne alındığında sürdürülebilir ve etik güzellikte markanın çıtayı yukarı taşımak için ne kadar tutkulu olduğunu gösteriyor.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...