artwork

Content Marketing’in 2013’te durumu ne olacak?

11 sene önce

0

Content Marketing Institute ve MarketingProfs’un birlikte yaptığı “B2B Content Marketing: 2013 Benchmarks, Budgets and Trends” raporunda content marketing’in 2013’te de önemini giderek artıracağı ortaya konuluyor. Araştırmaya göre Amerika’da şu anda content marketing’e pazarlama bütçelerinden ayrılan bütçe yüzde 33’e ulaşmış durumda. Bu rakam 2011’de yüzde 26 idi. 2013’te content marketing bütçesini ayıracak şirketlerin oranı ise yüzde 54.

Rapora göre sosyal medya yüzde 87 ile en sık kullanılan içerik mecrası. Onu web sitesinde makale yayınlamak takip ediyor. Ancak pazarlamacılar içerik dağıtımı için basılı mecraya giderek daha az ilgi gösteriyor. Geçen seneye göre tüm taktiklerin kullanılışında bir artış gözlenirken basılı sadece dergilerin kullanımı aynı kaldı.

Content marketing’in en büyük zorluğu olarak pazarlamacılar “yeterli içerik üretimini” ve “etkileşim yaratan içerik üretimini” gösteriyorlar. Bunu ardından da en büyük zorluk bütçe yetersizliği olarak gösteriliyor.

B2B alanında hizmet veren şirketlerin içeriği dağıtmak için kullandığı mecralardan LinkedIn bu yıl Twitter’ı geçti. Yüzde 83’ü LinkedIn kullanırken %80’i Twitter kullanıyor. Facebook ise Twitter’la aynı yüzdelere sahip.

 

Burçin Tarhan / Campaign Türkiye Yazı İşleri Müdürü
burcin@campaigntr.com

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ocak 2013 sayısında yayınlanmıştır.