artwork

Content marketing, klasik reklamdan daha sıcak geliyor

10 sene önce

0

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan iki araştırma content marketing’in konumunu ve önemini ortaya koyuyor. Görünen o ki, tüketiciler markaların kendileri için içerik üretmesini seviyor.

Content marketing şirketi Seven’ın yaptığı araştırmaya göre tüketicilerin çoğunluğu content marketing’e geleneksel reklam yöntemlerinden daha sıcak bakıyorlar.

Araştırmaya göre tüketicilerin sadece %10’u markaların reklamlarına olumlu yaklaştıklarını söylerken %57’si markaların kendileri için içerik üretmesine “kesinlikle” olumlu yaklaştıklarını ya da olumlu yaklaşma eğilimleri olduğunu belirtiyor.

Ayrıca kıdemli pazarlamacıların %77’sinin tüketicilerin geleneksel reklama göre içeriği tercih ettiğini düşündükleri belirtiliyor.

Araştırmaya katılan pazarlamacılar bütçelerinin %20,6’sını sahip olunan medyaya, %28,8’ini satın alınan dijital medyaya, %50,6’sını ise satın alınan geleneksel medyaya ayırıyor.

B2B’de içeriğin önemi

Bir başka araştırma ise B2B şirketlerin content marketing’e verdiği önemi gösteriyor. Brightcove’un Content Marketing Institute ve MarketingProfs ortaklığıyla 1200 Amerikalı B2B pazarlamacıyla yaptığı araştırmaya göre content marketing kullananların oranı yüzde 93. Pazarlamacıların yüzde 73’ü geçen seneye göre daha fazla içerik ürettiğini belirtiyor.

Araştırmada blog, sosyal medya, gazete ve video gibi mecralar olmak üzere hedef kitleye mesajlarını ulaştırmak için 13 farklı ortam kullanıldığı belirtiliyor.

Pazarlamacılar en önemli sorun olarak ise zamansızlık ve hedef kitlenin ilgisini çekecek içerik üretmeyi gösteriyorlar.

Araştırmaya katılan pazarlamacıların yüzde 58’i gelecek yıl content marketing bütçelerini yükseltmeyi planladıklarını belirtiyor.

Tesco İngiltere’nin en yüksek tirajlı dergisini yayınlıyor

Süpermarket devi Tesco hep en iyi içerik pazarlama örneklerinden biri olarak gösterilir. Bu güne kadar hep içerik pazarlama alanında iyi projelerle karşımıza çıktı. Son yeniliği ile artık her markanın yayıncı olarak çalışması gerektiği düşüncesine bağlılığını kanıtladı. Çünkü İngiltere’nin en yüksek tirajlı ve en fazla okuyucuya ulaşan dergisini yayınlamaya başladı.

Dergi, Tesco’nun “Her lokmayı sev” (Love Every Mouthful) mesajının etrafında yapılanan, basılı ve dijital içerik programının bir parçası.

Tesco’nun daha önce iki ayda bir yayınlanan iki dergisi vardı. Yeni dergi eski Tesco Real Food ve A5 formatındaki Tesco dergisini bünyesinde bulunduruyor ve yılda 10 kere yayınlanacak. Dergi her ay 7,2 milyon kişiye ulaşacak.

Tesco’nun içerik ortağı Cedar tarafından hazırlanan dergi, perakende müşterileriyle yiyecek, aile ve yaşam konuları etrafında buluşuyor. Basılı ve tablet formatlarında yayınlanan dergi, artırılmış gerçeklik özelliği kullanılarak hazırlanmış kapaklara

sahip ve tıkla-satın al özelliği ile gelişmiş bir e-ticaret özelliği bulunduruyor. Derginin web sitesi ve sosyal medya platformları bulunuyor.

Resmi denetlenmiş sonuçlara göre eski Tesco dergisi 1.945.015 dağıtım sayısına sahipti ve her sayısı 7,2 milyon okuyucuya ulaşıyordu.

B2B’de İçerik

%30 B2B pazarlama bütçelerinden content marketing için ayrılan oran

%58 B2B pazarlamacılar arasında gelecek yıl content marketing bütçesini artırmayı planlayanların oranı

%73 Oranında pazarlamacı geçen seneye göre daha fazla içerik üretiyor

Kaynak: BrightCove B2B Content marketing  2014 Benchmarks, Budgets & Trends

Burçin Tarhan / Campaign Türkiye Yazı İşleri Müdürü

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Kasım 2013 sayısında yayınlanmıştır.