Coca-Cola: “Reklamlarımıza Nisan ayından itibaren bir süre ara veriyoruz”

Coca-Cola ve tüm markaları Nisan ayından itibaren reklam çalışmalarına bir süre ara verecek.

Dünyanın koronavirüs salgını ile savaştığı bu günlerde markalar da salgın ile ilgili çeşitli aksiyonlar almaya çalışıyorlar. Coca-Cola Türkiye de bu markalar arasındaki yerini aldı ve yapmış olduğu açıklamada Nisan ayından itibaren reklam çalışmalarına bir süre ara vereceğini duyurdu. Bu süreçte önceliğinin; çalışanları ve toplumların güvende ve iyi durumda olduklarından emin olmak olduğunu belirten marka, birlikte mücadele etmenin önemini de vurguladı.

Açıklamanın devamında; şirket olarak COVID-9 salgınından etkilenen insanların mücadelesine destek olmak için global olarak 120 milyon doların üzerinde bağış desteği sağlayacağını da belirtiyor.

Coca-Cola Türkiye, 22 Mart’tan itibaren iletişiminde koronavirüsü odağına aldı. Pek çok marka gibi Coca-Cola Türkiye de #evdekal çağrısı yaptı, ardından sosyal mesafeye dikkat çekti.

 

View this post on Instagram

 

Sevdiklerin için #EvdeKal, dizinin tadını buz gibi Coca-Cola ile çıkar. Durdur. Coca-Cola. Devam.

A post shared by Coca-Cola Türkiye (@cocacola_tr) on


Son olarak da reklam faaliyetlerine ara verdiğini ve global olarak 120 milyon doların üzerinde bağış yapacağını duyurdu.

Markanın global olarak tutumu
Coca-Cola, 22 Mart’ta New York’ta Times Square’de ikonik ilan panolarından birini kullanarak “ayrı kalmak, birleşmenin en iyi yoludur” dedi. Marka bu dönemlerde sosyal mesafeyi ve evde kalmanın önemini vurguladı.

Coca-Cola, koronavirüs pandemisine karşı insanları uyarmaya yönelik bir iletişim yolu seçti. Ancak ilk olarak 24 Mart’ta marka Birleşik Krallık’taki tüm markalarının pazarlama çalışmalarını durdurduğunu paylaştı.

Şirket, kararı periyodik olarak gözden geçireceğini ve bir sonraki çeyreği incelemekte olduklarını belirtti. Coca-Cola sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Koronavirüsle ilgili karşılaştığımız ciddi durumun ışığında, planlanan pazarlama faaliyetlerimize devam etmenin uygun olacağına inanmıyoruz. Hepimiz bu çok farklı koşullara uyum sağlamak için uğraşıyoruz. Çalışmalarımızı önümüzdeki haftalarda ve aylarda tüketicilerimiz, müşterilerimiz ve toplumların yararı için nasıl bir fark yaratabileceğimize odaklayacağız” dedi.

Marka, Birleşik Krallık’ta MediaCom, Ogilvy, McCann ve Wieden & Kennedy gibi çeşitli ajanslarla çalışıyor.

Ayrıca; Premier League, Euro 2020 ve Olimpiyat Oyunları dahil olmak üzere pandemi nedeniyle ertelenen önemli etkinliklerin de sponsoru.

Coca-Cola, 2019 yılında globalde Diet Coke, Coca-Cola Zero Sugar, Fanta, Sprite ve Powerade gibi markalarının reklamları için 3,7 milyar £ (4,2 milyar $) harcamıştı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.