Site icon Campaign Türkiye

Cannes Lions 2023’ten altı trend

2023’te yüz yüze olarak geri dönen Cannes Lions Yaratıcılık Festivali, 19-24 Haziran tarihleri arasında Fransız Rivierası’nda gerçekleştirildi. Yaratıcı ajans Wunderman Thompson, bu yıl Cannes’da öne çıkan 6 trendi sıralıyor.

“Yaratıcılığın Evi” 70. yılını kutlarken, reklam dünyasının tanınmış ajansları Cannes Lions 2023 için başvurularını yaptı. 2022’de katılımların %6 artmasıyla da Fransız Rivierası’ndaki bir haftalık etkinlik tüm hızıyla geri döndüğü anlaşılıyordu.

AI Devrimi

Üretken yapay zeka, 2023’te hayal gücünü ele geçirdi ve bu yılki festivalde konuşulan konu oldu. Uzmanlar, bunun yalnızca yaratıcılığı güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda toplumsal düzeyde faydalar sağlamaya başlayarak gerçek bir oyun değiştirici olacağı tahmininde bulunuyor. Ancak markalar dikkatli, etik ve sorumluluk bilinciyle ilerlemeli.

Eşitlik Açığı

Taahhütlere ve verilen sözlere rağmen kapsayıcılık konusunda kat edilecek çok yol var. Markalar, kültürü ve toplumu şekillendirmekten aktif olarak fırsat yaratmaya ve marjinal gruplara yer açmaya kadar geniş bir role sahip. Hızlanmanın ve eşitlik konusunda gerçekten çalışmaya başlamanın zamanı geldi.

Komik Olmayı Geri Döndürelim

Issızlıkta birkaç yıl geçirdikten sonra, mizah bir patlamayla geri döndü. Kahkaha, markalar için güçlü bir araç; bağlılığı, elde tutmayı ve hatta satın alma olasılığını artırır ancak yine de pandemi çağında markalar bundan uzak durdu. Şimdi eğlence ekonomisi çağında (bu yılki Future 100’de öngörüldüğü gibi), her markanın eğlenceyi geri getirmesi için açık bir çağrı var.

‘A-List’ Yaratıcılar

Ünlüler markalar için her zaman çekici olmuştur ve son yıllarda birçoğu hayranlarıyla derin, özgün ilişkiler kurmuştur ancak marka bilinci oluşturma, içerik ve eğlence arasındaki sınırlar bulanıklaştıkça, ünlüler elçi ve destekçi rollerinin ötesine geçiyor, kendi yaratıcı kaslarını esnetiyor.

Sosyal Paradoks

Yapay zeka ve gelecekteki potansiyeli hakkındaki abartılı konuşmalar sırasında birkaç kişi, tam burada, şu anda burnumuzun dibinde olan güçlü bir marka fırsatına dikkat çekti. Sosyal medya, milyarlarca ilgili ve yaratıcı bir kitleyi kumanda ediyor. Yine de markalar bir muammayla karşı karşıya; bu fırsat, söylem ve well-being üzerindeki etkilerinden dolayı marka güvenliği konusundaki endişeleri de beraberinde getiriyor.

İklim: küçük “i” ile

Pek çok kişi olası inceleme ve tepkilerden uzak durduğu için bu yıl iklim üzerinde sınırlı bir şekilde duruldu ancak yeni araştırmalar, sürdürülebilirliğin marka mesajını güçlendirebileceğini gösteriyor. Bu, soruna özgün bir şekilde yanıt vermeye çalışan cesur markalar için bir fırsat.

Ne söylediler?

“Sektörümüz değişiyor ve hepiniz yapay zekayı çözmeye çalışmadan önce, neden tüketicilerin dikkatinin olduğunu noktada nasıl hikaye anlatacağınızı bulmaya çalışmıyorsunuz?”

Gary Vaynerchuk,
VaynerMedia Kurucusu ve CEO’su

 

“İnsanlar canlılık ve neşe istiyor. Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda komik olmak sorun değil. Derslerdense gülmeyi yeğliyoruz.”

Christina Bauer-Plank
Global Marka Başkan Yardımcısı, Hellmann’s ve Soslar, Unilever

 

“Kültürü yaratan sizlersiniz ve onu geliştirme gücünüz var.”

Danai Gurira
Aktör, Oyun Yazarı ve BM Kadın Temsilcisi

 

“Yapay zekadaki en önemli bileşen kendisi değil, insanlardır. Bu, yaşamımızda karşılaştığımız en büyük yaratıcı fırsat.”

Robert Wong
Google Creative Lab CCO’su

 

Marie Stafford
Global Director, Wunderman Thompson

 

John O’Sullivan
Lead Trends Consultant, Wunderman Thompson Intelligence

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 134. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version