Çalışanlarımız en büyük önceliğimiz

GittiGidiyor olarak koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri ilk gününden beri çok yakından takip ediyor, gerekli her önlemi almaya özen gösteriyoruz. Hem GittiGidiyor çalışanlarının hem de toplum sağlığının korunması adına önlemlerimizi hızla hayata geçirdik. Dünyada Koronavirüsün ortaya çıkışıyla birlikte; henüz Türkiye’de ilk vaka görülmeden önce hazırlıklarımıza başladık. Bu doğrultuda tüm çalışma alanlarımız ve ortak kullanılan tüm ekipmanlarımız düzenli olarak dezenfekte edildi. Çalışanlarımızın ulaşımı için kullanılan servislerde maske ve dezenfektan bulundurma kararı devreye alındı. Ülkemizde ilk vakanın görülmesinin ardından da 1 gün içerisinde karar alarak evden çalışma uygulamasını başlattık. 13 Mart’tan bu yana evden çalışmaya devam ediyoruz.

Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği en büyük önceliklerimiz arasında yer alıyor. Evden çalışmaya başlamamızla birlikte çalışma arkadaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ettik. Ofis kapalı olsa da evde konforlu bir çalışma ortamı sağlamak adına çalışanların ofisten çalışma sandalyeleri ve diğer gereksinimlerini eve götürebilmeleri konusunda yardımcı olduk. Maske, kolonya, dezenfektan gibi ürünlerden oluşan hijyen seti hazırlayarak tüm çalışanlarımızın evine gönderimde bulunduk. Tüm bunlarla birlikte şirket doktorumuzla düzenli bir şekilde online olarak bir araya geliyor ve merak ettiklerimizi sorarak bilgi alıyoruz. Ayrıca çalışanlarımıza ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti sağladığımız “Çalışan Destek Programı”mız tüm hızıyla faaliyetlerine devam ediyor. Ücretsiz online mindfulness ve egzersiz dersleri ile de ekibimizin motivasyonunu en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Tamamen ofise dönüş kararını, çalışanlarımızın güvenliğinden emin olduktan sonra almayı planlıyoruz.

Müşterilerimizin mecra tüketim alışkanlıklarındaki değişimleri de günlük olarak takip ettik. Bu dönemde farklı olarak çok fazla dijital yayına entegrasyon yaptık ve markamız hakkında konuşulmasını sağladık.

Öte yandan tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için de hiç durmadan çalışıyoruz. GittiGidiyor olarak bu dönemde tüketici davranışlarını yakından takip ettik ve onların ihtiyaçlarına göre bir planlama yaptık. Tüm elde ettiğimiz iç görülere dayanarak iletişim stratejimizi 2 faza böldük. Öncelikle tüketicilerin ilk etapta temel ihtiyaçlara yönelik alışveriş yaptıklarını gözlemledik ve birinci fazda tamamen rasyonel ihtiyaçlara yönelik iletişim gerçekleştirdik. Özellikle süpermarket kategorisinin altını çizerek ihtiyaçları olan tüm ürünleri güvenle evlerine teslime ettiğimizi anlattık. İlk panik anını atlattığımız ve sürece yavaş yavaş alıştığımız dönemde ise iletişim stratejimizin ikinci fazını devreye aldık. Evde yaşamın güzelliklerle dolu olduğunu gösterdiğimiz ve evde yaşama değer katacak ürünleri ön plana çıkardığımız “Her şey senin evinde” kampanyasını başlattık. Bu iletişim kampanyasında tüketicilerin mutfaktaki hünerlerini ortaya çıkaracak, yeni hobiler bulmalarına yarayacak, ailesiyle oyunlar oynamasını sağlayacak, bedenine ve ruhuna iyi gelecek egzersizler yapmasına yardımcı olacak tüm ürün önerilerini site üzerinde özel olarak tasarladığımız bir alanda gösterdik. Bu kampanya ile siteye çok yüksek trafik çekmeyi başardık ve ciddi satış başarısı yakaladık. Bu tarz duygusal ihtiyaçlara yönelik kampanyalara devam ettik ve sonraki ay “Yenilenme Zamanı” dedik. Bu kampanyada ise tüketicilerin hem evini hem de kendini yenilemeleri için önerilerde bulunduk. Müşterilerimizin mecra tüketim alışkanlıklarındaki değişimleri de günlük takip ettik. Bu dönemde farklı olarak çok fazla dijital yayına entegrasyon yaptık ve markamız hakkında konuşulmasını sağladık.

Pandemi sonrası yeni normalde, tüketicilerin dijital çözümlere de uyum sağladığını gözlemledik. Temastan uzak durmanın büyük önem taşıdığı bu süreçte, tüketiciler dijital dünyanın sağladığı kolaylıklardan daha fazla yararlanmaya başladı. Bu trendin de devam edeceği görüşündeyiz. GittiGidiyor bir teknoloji şirketi ve dijitalleşme DNA’mızda bulunuyor. Tüm yaşamın etkilendiği bu süreçte tüketici ve satıcılarımızın yanında olarak onlara destek vermeyi sürdüreceğiz.

Feyza Dereli Fedar
GittiGidiyor Pazarlama Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.