Bu süreç kalıcı etkiler bırakacak

Türk Telekom olarak, 48 milyonu aşkın abonemizden aldığımız güçlü bir motivasyonumuz var. İnsan odaklı yaklaşımımız ve toplumsal sorumluluk anlayışımızla en zor koşullarda dahi, her bir vatandaşımızı mutlu ederek değerli hissettirebilmeyi görev biliyoruz. Onlara kesintisiz iletişim sağlamak için gece-gündüz hizmet ediyoruz.

Bu anlayışla, Türkiye’de ilk vakanın açıklandığı 11 Mart tarihinden sonra hızlıca organize olduk. Türk Telekom olarak müşteri merkezlerimizde, ofislerimizde ve tüm çalışma alanlarımızda Sağlık Bakanlığı’nın yönergelerine uygun aksiyonları aldık. 19 Mart’tan itibaren çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığını korumak için işlerini ofis dışından yürütebilecek tüm çalışanlarımızı ev-ofis düzenine geçirdik. Personelimizin büyük çoğunluğu hâlen evden çalışıyor, ancak işi gereği ofiste bulunması gerekenlerin de uyması gereken belli kurallar bulunuyor.

Müşterilerimizle temas hâlinde olan saha çalışanlarımıza maske, eldiven, galoş, dezenfektan vb. kişisel koruyucu ekipmanları tedarik ettik. Binalarımızdaki mutfak, kafeterya, yemekhane gibi alanları geçici olarak kapattık. Personel servisi hizmetlerimize bir süre ara verdik. Ofis ve çalışma alanlarımıza dışarıdan ziyaretçi kabul etmiyoruz. Temas olasılığı bulunan tüm alanlarda maske ile dolaşımı zorunlu tutuyoruz. Bina girişlerine, katlara ve ofislere belli aralıklarla el dezenfektanları yerleştirdik. Aynı anda asansör kullanabilecek kişi sayısını, asansörlerimizin metrekare büyüklüğüne göre sınırlandırdık. Ofise dönüş programı kapsamında yemekhane ve çalışan servisi gibi ara verdiğimiz hizmetleri, kontrollü ve aşamalı şekilde, belli kıstaslar kapsamında yeniden sunmaya başlayacağız.

Abonelerimizin hayatını kolaylaştıran mobil uygulamamız ‘Online İşlemler’in kullanımı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 arttı. Uygulama, Nisan ayında 181 milyon kez ziyaret edilerek rekor kırdı.

Müşterilerimizi mümkün olduğunca evden çıkmadan işlem yapmaları için ‘Mobil Online İşlem Merkezleri’mize yönlendirdik ve bu alana ilâve kaynaklar ayırdık. Abonelerimizin hayatını kolaylaştıran mobil uygulamamız ‘Online İşlemler’in kullanımı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 arttı. Uygulama, Nisan ayında 181 milyon kez ziyaret edilerek rekor kırdı. Sabit hatlardaki talep artışına ek olarak, görüntülü konuşma ve video içeriklerine yönelen ilginin yoğunlaşması ile birlikte data tüketimindeki yükseliş de devam edecek.

Evden çalışma, uzaktan eğitim, çevrim içi alışveriş gibi konular, artık hayatımızda çok daha fazla yer tutuyor ve tutmaya da devam edecek. Evlere kapanma ve daha az dışarıda olma hâli, çevrim içi toplantıları, eğitimleri ve sosyalleşmeyi beraberinde getirdi. Bu süreç, özellikle mobiliteyi ve dijitalleşmeyi hepimiz için öncelikli kıldı. Biz de Türk Telekom olarak odaklandığımız 5G, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti, fiber, akıllı şehirler gibi yeni nesil teknolojilere daha da hız verdik.

Süreç boyunca çok sayıda kampanyaya imza attık. Örneğin; EBA içerikleri kapsamında, öğrencilerimize sunulan 3 GB ücretsiz interneti, bu dönemde 8 GB’a çıkardık. Uzaktan eğitime devam eden üniversite öğrencilerimize de 6 GB ücretsiz internet sağlıyoruz. Sağlık personeline iki ay boyunca ayda 500 dakika ve 5 GB, aile sağlığı merkezi çalışanlarına iki ay boyunca ayda 10 bin dakika, sahada çalışan sağlık personeline ise üç ay boyunca ayda 15 bin dakika ve 15 GB data hediye ettik. 65 yaş ve üzeri müşterilerimize ev telefonlarından ücretsiz her yöne 500 dakika görüşme imkânı sunduk.

Salgınla ilgili bugünlerde ikinci dalga ve farklı senaryolar konuşulurken, sürecin kalıcı etkiler bırakacağını düşünüyorum. Yeni normal, iş yapma biçimimizden yemek yeme ve alışveriş alışkanlığımıza kadar her şeyi uçtan uca değiştiriyor. Özellikle sağlık, eğitim gibi sektörlerde dijitalleşme hızlanıyor ve hepimize yeni alışkanlıklar kazandırıyor. Bizler de bu sürece hızla adapte olarak personelimize, müşterilerimize ve tüm paydaşlarımıza karşı millî sorumluluk bilinciyle faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu konuda öncelik verdiğimiz iki husus var. Birincisi, çalışanlarımızın ve toplumumuzun sağlığını korumak; ikincisi ise herkes için kesintisiz iletişimi sağlamak. Her ikisinin de üstesinden başarıyla geldiğimizi gönül rahatlığıyla ifade edebilirim.

Yusuf Kıraç
Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.