artwork

“Bosch her zaman hazır”

3 yıl önce

0

Öncelikle; geride bıraktığımız 2020 yılını tüketici davranışları olarak analiz etmemiz gerekirse; pandeminin tetiklediği durgunluk dönemi tüketici davranışlarında köklü değişimlere yol açtığından önceki durgunluk dönemleriyle hem şirketler hem tüketiciler açısından kıyaslanamayacak kadar benzersiz. Hem son kullanıcılar hem iş ortakları fiziksel olarak aldıkları hizmetler yerine dijital kanallara yönelmiş durumda. Bu geçiş çok da hızlı gerçekleştiği için, şirketimiz gibi dijital dönüşüme süreçlerini daha önceden adapte etmiş şirketlerin ön plana çıktığını gördük. Bu noktada sadece şirketlerin dijitalleşmesi değil, bu sürece çeviklikle yön verebilen çalışanların katkısı ise çok değerli oldu. Çevik pazarlamanın kilit noktası nedir derseniz? Bosch Termoteknik’e göre müşteriyi iyi anlamak deriz. ‘Her zaman her yerde önce müşteri’ vizyonumuzla müşteri yolculuğunun her noktasında sunduğumuz ürün ve hizmetlerde hep kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını önceliklendiriyoruz.

Üstün teknolojilerle ürettiğimiz ürünleri en kaliteli ve en hızlı şekilde kullanıcılarımızla buluşturmayı önemsiyoruz. Müşterilerimizi odağımıza alarak onlara, beklentilerinin de ötesinde ürün ve hizmetler sunmak şirketimizin en temel stratejisini oluşturuyor. Online satışın bir anda hayatımızın merkezine oturmasıyla birlikte bizler de son kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını öngörerek bu dönemde online satış kanalımızla da hizmet vermeye başladık. Kolay monte edilebilen veya montaj gerektirmeyen ürünlerimizi online satış kanalımız aracılığı ile satışa sunuyoruz. Ayrıca doğalgazın henüz gelmediği bölgelerde de elektrikli ürünlerle kullanıcılara ısıtma ve sıcak su sağlamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda elektrikli konvektör ürünümüzü de portföyümüze ekleyerek ısıtma ürün gamımızı zenginleştiriyoruz.

Müşteri odaklı stratejimizin, kullanıcılarımız tarafından da başarıyla değerlendirilmesi bizim için oldukça önemli. The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nin ısıtma kategorisinde, Bosch markası ile “Yılın İtibarlısı” ödülüne layık görüldük The ONE Awards gibi özel bir platformda halk oylamalarıyla “Yılın İtibarlısı” seçilmekten dolayı gurur duyduğumuz bir yıl oldu. Bununla birlikte; sosyal medya da bizler için son kullanıcı ile etkileşime geçtiğimiz en önemli mecra. Geleneksel pazarlama yöntemleri ile tamamına erişemediğimiz müşterilerimize farklı içeriklerle ulaşırken, aynı zamanda çift taraflı etkileşim imkânı da yakalıyoruz. Müşterilerimizin yorumlarını 7/24 gözlemleyebildiğimiz ve çözümleyebildiğimiz sosyal medya platformları bizi müşterilerimize daha da yakınlaştırdı. Bu müşteri odaklı yaklaşımımız, şirketimizi sosyal marka olma hedefine doğru taşıyan en önemli etkenlerden oldu. Sosyal medya aktivitelerimizden dolayı iki yıl üst üste Social Media Awards tarafından Bosch Termoteknoloji markamızla kazandığımız altın ödül ve Buderus markamızla kazandığımız gümüş ödül bizim için çok anlamlı. Tüm pazarlama ekibi olarak müşterilerimizi ve onların ihtiyaçlarını daha iyi anlamaya odakladığımız 2020 yılında, The Hammers Award’da sektör ödülleri ana kategorisinin Yapı ve İnşaat Sektörü alt kategorisinde ısıtma sektörünün önde gelen markalarından Buderus, En İyi Pazarlama Takımı seçildi.

İçerik yığınında fark edilmek de daha önceki dönemlere göre daha da önem kazandı. Evde çok zaman geçirildiği ve bu yüzden içeriklerin hızlıca tüketildiği bir dönemde bizler de ürettiğimiz tüm içerikleri bu anlamda daha da çeşitlendirdik ve tüm dijital mecraları o mecranın gerekliliklerine göre şekillendirdik. Bu bağlamda; Isıtma sezonuna yeni başlangıç yaptığımız kış aylarında ürünlerimizin güçlü yanlarını müşterilerimize anlattığımız kampanyalarımızla her iki markamızla yer aldık. Üstün teknolojili Bosch Termoteknoloji kombilerimizi “Bosch her zaman hazır” sloganımızla hayat her daim beklediğimiz gibi gitmese de Bosch olarak bu zor zamanlarda dahi müşterilerimizin yanında olduğumuzu, kendilerine konfor sunduğumuzu anlatıyoruz. Kendileriyle anlamlı bir bağ kurarak, sağlam, güvenilir ve kolay kullanılabilen ürünlerimiz ve yetkin servis hizmetlerimizle her daim tüketicilerimizin yanında bulunduğumuzu vurguluyoruz.

Isıtma sezonunda Buderus markamızla da yine bir ilke imza attığımız “Kadın Aklı Seçimin Uzmanı!” projesini interaktif bir video ile hayata geçirdik. Kampanyanın içgörüsünde; Kadınların kombi satın alma kararına katılımlarını artırmayı hedefliyoruz. Yaptırdığımız araştırmalara göre kadınlar seçim yaparken keşif odaklı davranıyor ve mümkün olduğunca görüş ve veri toplamaya yönelik davranış sergiliyorlar. Bu bilgi doğrultusunda kadınların seçim yapmada uzman olduklarının altını çizdik ve YouTube kanalımızda interaktif videomuzu yayınladık. Kombi satın alma kararında bugüne kadar erkeklerin daha etkin rol aldıklarını gözlemlemekle birlikte, bunun devam etmesinin yanı sıra, kadınların da bu sürece dahil olmasını ve kadınların hayatın her alanında olduğu gibi bu alanda da rolünün artmasını hedefledik. İnteraktif videomuzda izleyiciler ev konsepti içerisinde birbirinden farklı seçimler yapabiliyor. Her videonun sonunda yapılan seçim izleyicileri farklı bir senaryoya yönlendiriyor ve izleyicilerin seçimleriyle farklı hikayeler oluşturuluyor.

2020 yılında; müşterilerimizin arama motorlarında yaptığı arama sonuçlarına göre son kullanıcılar için bilgi videoları hazırladık. Her iki marka içinde büyük ilgi gören ve arama motorlarında sektörümüz ile ilgili en çok sorulan sorulara cevap niteliğinde çektiğimiz videolarla YouTube listelerimizi oluşturduk.

2021 yılında da müşterilerimizle her temas noktasında onlara fayda ve değer yaratmaya odaklanıyoruz.. 2021 yılında; online pazarlama kanallarındaki aktivitelerimizi zenginleştireceğiz Dijital kanallar üzerinde yürüttüğümüz reklam çalışmalarını yani performans pazarlama stratejimizi, elde ettiğimiz verileri daha da anlamlandırarak geliştiriyoruz. Geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla çok daha detaylı ölçümlemeye olanak vermesi nedeniyle stratejimize dinamik olarak bu yöntemle yön veriyoruz.

 

Ali Aktaş

Bosch Termoteknik Türkiye, Ortadoğu ve Kafkasya Pazarlama Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...