Bonobos yeni kampanyasında maskülen tanımını sorguluyor

Erkek giyim markası Bonobos, dünya üzerinde birden fazla erkek tipinin olduğunu bilen bir marka. Erkeklerin hayatını olumsuz etkileyen toksik kalıpları ortadan kaldırmayı hedefleyen Bonobos yeni kampanyasında maskülen tanımını sorguluyor.

Bonobos’un kampanyası için 172 kişiyle maskülenliğin tanımı üzerine röportajlar gerçekleştirilmiş. 90 saniyelik videoda hem görünüm hem de kişilik olarak birbirinden çok farklı tiplere sahip erkekler yer alıyor. Sözlükten “maskülen” kelimesinin anlamını okuyan erkekler, aslında hiç de belirtildiği gibi olmadıklarını söyleyerek kendi tanımlarını yapıyorlar.

18 Temmuz’da başlayan #EvolveTheDefinition kampanyası, toplumun erkekler üzerine yüklediği ve yer yer tehlikeli hale de gelebilen tanım ve dayatmaları ortadan kaldıracak diyaloğu başlatmayı hedefliyor. Bu sayede marka, daha kapsayıcı, çeşitliliği destekleyen ve kültürel normları sorgulayan kimliğini de öne çıkarıyor.

Bonobos’un Observatory Marketing iş birliğiyle gerçekleştirdiği projede hayatı toksik maskülenlik tanımlarıyla şekillenmiş babalara ve genç oğullarına da yer veriliyor. “Her erkeğe uygun” felsefesi ekseninde kurulan Bonobos yeni kampanyasında maskülen tanımını sorgularken, sadece “güçlü, delikanlı, agresif” gibi kavramları değil; ırk, yaş, fiziksel görünüm gibi özellikler üzerinden yapılan ayrımcılığı da tartışmaya açıyor.

Kampanyanın evolvethedefinition isimli bir web sitesi de bulunuyor. Burada 172 videonun tamamını izleyebilir, kendi “maskülen” tanımınızla kampanyaya dahil olabilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak, Fernando Desouches’nin reklamlardaki değişmesi gereken maskülenlik tanımıyla ilgili yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.