artwork

Blab için ne dediler?

4 sene önce

0

Blab’ı beraber çalıştığı markalardan dinleyelim…

Mehmet Tüfekçi
Türkiye Pazarlama Direktörü, Arçelik

Yaklaşık iki buçuk yıl önce Arçelik markamızın dijitaldeki faaliyetlerini üstlenecek bir ajans arayışımız vardı. Konkur süreci için davet ettiğimiz ajanslardan birisi de Blab ekibiydi. Blab’ın dijitalde gerçekleştirdiği viral etkisi yaratan, sosyal medyada oldukça konuşulan işleri dikkat çekiyordu ve yakından takip ediyorduk. Konkur sonucunda ajansımızı seçtik ve Arçelik markamızın tüm dijital hesaplarının yönetimi ve dijital kampanyalarının oluşturulmasında Blab ekibiyle ilerleme kararı aldık.

Arçelik olarak sektörde öncü ve takip edilen bir markayız. Bu nedenle yaptığımız pazarlama faaliyetlerinin, özellikle sosyal medya gibi yapılan iletişimin etkisini hızlıca görebileceğimiz ortamlarda hedef kitleye doğru bir mesajla ulaşması oldukça önemli. Blab ekibinin hızı ve yaratıcılığı özellikle hızlı işler yapmamızda çok etkili oldu. Blab’ın çalışma stilinden dolayı detaylı hazırlanan her briefimiz için hazırladıkları tek bir fikir oluyor. Hızlı değişen dijital işlerdeki yaklaşımlarının ve çalışma şekillerinin distruptive olması bizim de beğenimizi kazandı. Ajans olarak her projeyi detaylı bir şekilde düşünürken, bütün dijital kanallar için derinleşmeyi o kanalın yapısını ve dinamiklerini düşünerek hazırlıyorlar. Kreatif ekipleri güncel trendleri yakından takip ederken bize bir çok şaşırtıcı fikirle gelerek yaptığımız işlerin sonucunun farklı ve etkili olmasını sağlıyor. Ortak çalışmamız ve sinerjimizin iyi olması sayesinde Youtube’da son 2 yıldır Leaderboard’da 1 numara olan çalışmalar gerçekleştirdik ve birçok ödül aldık. Google ve Facebook verilerine göre en çok case-study çıkartan markalardan biriyiz.

Blab, çalışmalarında veriye dayalı olarak müşteri datası ve müşteri tercihlerinin dijital dünyadaki verileri üzerinden sürekli kendini güncelleyerek çalışıyor. Dolayısıyla güncel trendleri de yakından takip etmekte ve markalarımıza güzel katkılar sağlamakta.

 

Murat Zengin
Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, Opet

Blab sektörde yaptığı ayırt edici ve lezzetli işleri ile pazarlamacıların dikkatini uzun süredir çeken bir ajans. Üç ortaktan Viktor ile uzun yıllara dayanan tanışıklığımız var. Kendisi sektörün önemli stratejik zekâlarından birisidir. Öner ile de geçmiş yıllarda beraber çalışmışlığımız var. Her zaman yaratıcı zekasına güvendiğim yapıcı insanlardan birisidir. Biz öncelikle grup şirketi Deeper ile çalışmaya başladık. Standart araştırma problemlerini aşan aksiyona yönelik yeni nesil içgörü bulma aracı olarak müthiş faydalandık. Blab ile daha sonra iddialı bir promosyon projesi iletişimi üstünden birlikte çalışma fırsatı yakaladık. Buradaki iletişim problemini pratik ve etkili bir şekilde çözdüler. Projeden sonra ajans konkurumuza katıldılar ve yine oldukça iş odaklı yaklaşımları ile konkuru kazandılar.

Blab öncelikle iş sorununa odaklanan bir ajans. Yapılanışları ve projeye yaklaşımları, merkeze problemi alıp doğru çözümü iletişime taşımak üzerine kurulu. İçgörüyü yaratmak değil, tespit etmek gibi basit ama temel bir özellikleri var. Projeyi onlara verdiğinizde öncelikle stratejinin örüleceğine sonrasında yaratıcı fikrin doğacağına güveniyorsunuz. Strateji ise veriden besleniyor. Kullanmak isterseniz güncel ve modern bir araştırma yapısı var. Bir önemli özellikleri pratik olmaları. Fikri en kısa yoldan sonuca ulaştırabiliyorlar. Yaratıcı çözümleri kuvvetli fikir ve görselliklere dayanıyor. Patinaj çekmiyorlar. Bu da projelerde verimlilik sağlıyor.

Ayrıca Blab’ın en önemli ayırdedici özelliklerinden biri de güncel araştırma metodolojisi ile beslenen yaratıcı stratejiyi lezzetli ve anlaşılır iletişim araçlarına döndürme yeteneğine sahip olmaları..

 

Dumrul Sabuncuoğlu
CEO, Overteam

İlk kez Meyhanedeyiz.biz için yaptıkları son filmin sunumunda (Gidersin) bir araya geldik Blab ekibiyle: Doğru sezilmiş tüketici içgörülerinin yaratıcı dönüşümü adeta kusursuzdu, hepimizi en azından birkaç dakika duygu dolu bir sessizlikle baş başa bıraktı film. Ama bu ilk tanışmada beni en çok etkileyen Blab’ın kibirsiz, komplekssiz son derece çözümcü ama bir yandan da yaratıcılıktan hiç ödün vermeyen duruşu oldu. Bu ikisini ustalık ve yumuşaklıkla bir araya getirmek çok zordur bizim sektörde.

Biz bu geniş coğrafyada- muhabbeti, mezesi ve müziği ile -yüz yıllardır yaşayan bir kültüre, özgün bir oluş ve yaşam tarzına şahitlik etmeyi, bu kültürün maddi yaşamına ve kendini ifade etme biçimlerine destek olmayı, onu geliştirmeyi iş edinmiş bir markayız. Blab’ın bu işe en özel katkısı ne diye soracak olursanız:. Meyhanedeyiz.biz’in şairidir, şiirini yaratmıştır Blab. Şiir yoksa, duygu yoksa kültür de yoktur.

Blab’ın endüstrideki ayırdedici özelliklerine gelirsek de… Tamam, işte burada iş konuşalım. Biraz uzun bir hikaye bu: Önce reklamcılar, iletişimciler vardı, iyilerinden bahsediyorum tabi.. Eski güzel konvansiyonel dünyamız. Sonra dijital dünya geldi. Ve genç dijital “iletişimciler”… Yavaş başlayan, sonra ansızın çok hızlanan bir değişim… Çok da deneysel, her gün yeni bir şey öğrendiğimiz, bildiklerimizin her gün biraz değiştiği olağanüstü bir süreç. Pek çok 360 ajansın, dijital departmanı ile ATL departmanı birlikte çalışmakta hala çok zorlanıyor.

Blab bu ikilemi aşmayı hedefleyerek başladı işe. Ve dijital oluşla, iletişim sanatını erkenden ve ustalıkla sentezleyebilen bir ajans olmayı başardı. Mecra ya da yöntem değil, fikir bazlı yaratıcılığı merkezine koydu. Bunu yapmak için sürekli kompleksleşen mecra deneyiminin laboratuvarını oluşturmayı da göze aldı…

Aslında bizim işimiz de fark yaratan tek şey yaratıcılıktır… Ve bir defa yetmez. Blab çok ama çok yaratıcıdır, hem de – zor olan da bu ya , hep yaratıcıdır. Her defasında merakla bekletmeyi ve şaşırtmayı başarır.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 98. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...