artwork

“Bizi en iyi yaptığımız işler anlatır”

1 sene önce

0

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Antalyadan Talya Tasarım oldu. Antalyada faaliyet gösteren dijital reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın kurucu ortağı Ferdi Yılmazdan dinledik.

Talya Tasarım, markalar için yaratıcı fikirler üreten ve bu doğrultuda stratejiler geliştirerek onlara birçok farklı hizmet sunan dijital bir reklam ajansı. “Bizi, en iyi yaptığımız işler anlatır.” Sloganıyla yola çıkan ajans, kurulduğu günden bugüne markaların ihtiyaçlarına çözüm sunmayı hedefliyor.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?  

Ferdi Yılmaz: Talya Tasarım için yaratıcılığı odağında tutan bir dijital pazarlama ajansı veya reklam ajansı diyebiliriz. Her zaman kreatif fikirlere odaklanıyor, insanların ilgisini çekecek ve beğenisini toplayacak çalışmalar ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Sevilen markalar yaratmak için marka imajı oluşturan, bu imajı güçlendiren ve ürün satışını artırmaya odaklanan bir reklam ajansıyız. 

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Ferdi Yılmaz: Markalarımız için yaratıcı fikirler ve stratejiler geliştiriyor, ihtiyaçları belirleyerek birçok farklı hizmet sunuyoruz. Şık logolar, kurumsal kimlikler ve ilgi çekici sloganlarla sıfırdan marka oluşturduğumuz bir markalama hizmetimiz bulunuyor. 

Ayrıca markaları dijital dünyada güçlendirecek hizmetler de sunuyoruz. Kullanıcı dostu internet siteleri ve mobil uygulamalar geliştiriyoruz. Etkileşim hedefleyen sosyal medya içerikleri ve düşük maliyetle yüksek performans gösteren sosyal medya reklamları oluşturuyoruz. Markalarımızın arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğü de bizim için önem taşıyor. İnternet siteleri için SEO içerikleri oluşturuyor, Google Ads reklam yönetimi de yapıyoruz.

Bunlara ek olarak güçlü bir prodüksiyon ekibimiz var. Ürün fotoğraflarından, tanıtım ve reklam filmlerine kadar birçok farklı işi başarıyla gerçekleştiriyoruz. Burada sürekli olarak gelişen bir teknoloji ve değişen trendler var. Sürekli olarak günümüzü yakalamak gerekiyor. Prodüksiyon ekibimizin en kaliteli cihazları kullanması için teknolojiyi yakından takip ediyoruz.

İşimizin müşteri ilişkileri yönetimi tarafı da bulunuyor. Markalarımıza 4 farklı dilde iletişim hizmeti sağlıyoruz. Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde sosyal medya moderasyonu ve şikayet yönetimi hizmeti veriyoruz. 

Burak Becan: Ajansınız Antalya’da yer alıyor. Antalya’daki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler? 

Ferdi Yılmaz: Antalya’da olmanın avantajlarıyla başlayalım. Burası dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğundan tüm dünyanın ilgisini çeken bir şehir. Dünyanın dört bir yanından insanlar tatil için Antalya’ya geliyor. Bu da burada yüksek kaliteli otel markalarının yer almasını sağlıyor. Bu otellerle yakından çalışma fırsatı buluyoruz. Prodüksiyon ekibimizle sürekli olarak otelleri ziyaret ediyor, video ve fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyoruz. Otellere ek olarak Türkiye’nin en önemli havayolu firmalarından birinin de merkezi Antalya. Bu durum bize bu markayla yakından çalışma fırsatı sağlıyor. Bugünlerde birlikte heyecan verici bir proje üzerinde çalıştığımızı söyleyebiliriz.

Şehrin doğal güzelliği ve senenin yarısından uzun süren yaz tatili havası burayı hem bizim hem de çalışanlarımız için mutlu bir ortam sağlıyor. Motivasyonumuz yüksek bir şekilde, büyük bir keyifle çalışıyoruz. 

Antalya’nın İstanbul’a göre dezavantajıysa Türkiye’deki birçok markanın merkezinin İstanbul’da olması ve dolayısıyla çalışmak için İstanbul içindeki ajanslara öncelik vermeleri. Uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla bu durumun günden güne değişeceğini ve İstanbul dışındaki ajansların sayısının daha da artacağını düşünüyoruz.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? 

Ferdi Yılmaz: Güçlü bir ekibe sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Antalya merkezli bir ajansız ama şehir dışında, hatta yurt dışında bile çalışanlarımız var. Mesela Art Direktörümüz Belçika’nın Gent şehrinde, Kreatif Direktörümüz İstanbul’da yaşıyor. Günümüzde işler online yürüdüğü için tüm ekibin aynı çatı altında bir araya gelmesi gerekmiyor. 

Prodüksiyon ekibimizden az önce de bahsetmiştim. Her zaman Antalya’nın en iyisi olma hedefiyle çalışıyoruz. Hıza çok önem verilen, sürekli deadline’ların konuşulduğu bu sektörde yeterince dinamik olduğumuza inanıyoruz. Her zaman yüksek kaliteyi yakalayarak hızlı olmayı amaçlıyoruz.

Burak Becan: Talya Tasarım olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?  

Ferdi Yılmaz: Yüksek kalite odaklı olunca çalışan bulmakta ister istemez biraz zorlanıyorsunuz. Biz, yeni iş arkadaşı ararken önce portfolyosuna bakıyoruz. Büyük işler yapmış olmasına ya da büyük işler yapabilecek potansiyele sahip olmasına dikkat ediyoruz. Talya Tasarım olarak yeni çalışmalara, yeni başarılara imza atma konusunda çok heyecanlıyız. Bizde yeni işe başlayacak bir arkadaşımızın da bu heyecanımızı kesinlikle paylaşmasını istiyoruz.

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek? 

Ferdi Yılmaz: Pandemi, özellikle turizm ve seyahat sektörlerini derinden etkiledi. Antalya’nın geçim kaynağı büyük bir yara aldı diyebiliriz. Biz bu durumdan negatif etkilenmemek için daha çok çalıştık ve bu çalışmalarımız sonuç verdi. Birçok ajans ne yazık ki pes etmek zorunda kalırken ajansımız büyüdü. Ekipçe uzaktan çalışma disiplinimiz ve sadece turizm odaklı olmamamız bizi başarıya taşıyan önemli faktörler arasındaydı. Çok çeşitli sektörlerde hizmet veren önemli markalar için çalışıyoruz. Medikal, eğitim, üretim, perakende, inşaat ve beyaz eşya gibi birçok farklı alanlardaki işletmelere reklam hizmetleri sağlıyoruz.

Burak Becan: Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Ferdi Yılmaz: Ülke çapında duyulan ilgi çekici kampanyalar yaratmak için çalışıyoruz. Bunun sonuçlarını almaya başladık, son derece önemli markaları müşterilerimiz arasına kattık. Bu örnekleri daha da artırmak istiyoruz. Ajansımızın bilinirliğini artırmak gibi önemli bir hedefimiz de var. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, markaların reklam ve dijital ajans arayışında akıllarına ilk sıralarda gelen bir isim olmak istiyoruz. 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.