Bilgilendirme yapmanın önemi

Dave Trott, yaşanmış bir polisiye hikayeden yola çıkarak sektörde tarafların birbirleriyle iletişimi zamanında sağlamalarının önemini anlatıyor.

2017’nin kasım ayında 11. bölgenin polis memurları uyuşturucu baskınına hazırlanıyordu. İki şüpheli adamın Detroit’teki bir evin önünde uyuşturucu sattığından haberdarlardı. Birçok iri, kuvvetli ve silahlı adamların eve girdiği söylendi. Ev uyuşturucu dolu olduğu için burayı basmak zorunda oldukları aşikardı. Polisler sokakta uyuşturucu satan iki adamı gördüklerinde tanıdılar ve onlara doğru yaklaştılar: “Polis, tutuklusun.”

Uyuşturucu satan adamlardan biri şöyle karşılık verdi: “Defol git buradan, her şeyi mahvedeceksin.”

Polis tekrar bağırdı: “Yere yat seni lanet olası!”

Adamın “geri çekil” diye bağırmasının üzerine polislerden biri silahını çıkardı, adamları yakaladı ve yere yatırdı.

Adam: “Deli misin sen?”

Polis: “Kapa çeneni.”

Adamlar kavga etmeye başladı, daha çok sayıda adam evden hızla uzaklaştı. Polis dışarıdaki şüphelilerle kavga ederken 11. bölgeden birkaç polis daha koşarak evin içinde kalan adamlara yetişti ve kavga etmeye başladı.

Düzinelerce iri ve güçlü adam yumruklaşıyor ve bağrışıyordu. Çünkü içerideki adamlar uyuşturucu satıcısı değil, 12. bölgedeki polislerdi. 11. ve 12. bölgeden iki düzine iri polis, birbirlerine şiddetli bir şekilde vurmaya başladı. Evin içinde, verandada, yolda, sokakta… Komşular ayağa kalktı ve bu görüntüyü ağızları açık izlediler.

12. bölgedeki (evin içinde bulunan) polisin insanları uyuşturucu satın alırken yakalamak için bir operasyonda olduğunu biliyorlardı. Bu yüzden – uyuşturucu satıcıları gibi – sivil kıyafetler giymişlerdi. Herkes; 12. bölge ve komşular, aniden ortaya çıkıp kavga etmeye başlayan 11. bölgenin ne yaptığını merak etti. Hepsinin polis olduğu anlaşıldıktan sonra bile kavga devam etti. 12. bölge, 11. bölgenin kendi alanlarına üç blok yakında bir dalavere çevirmelerinin üstlerine vazife olmadığını söyledi. 11. bölge ise 12. bölgenin arama emri olmadan evi basma hakkı olmadığı ile karşılık verdi.

Bilgilendirme yapmanın önemi-campaigntr

Kavga sona erdiğinde birkaç polisin hastaneye götürülmesi gerekiyordu. Silahlar ve sopalarla saldırıldı ama ne mutlu ki kimse öldürülmedi.

Detroit emniyet amiri James Craig, 40 yıllık kariyeri boyunca en utanç verici olayın bu olduğunu belirtti.

İç İşleri neyin ters gittiğini bulabilmek için soruşturma yapıyor ancak bu zaten oldukça açık. İki taraf da birbirleriyle konuşmuyordu çünkü iki taraf da görevde olduğunu düşünüyordu.

Bir taraf diğeriyle konuşmadığında gerçekleşecek olan şey budur. Medya, yaratıcı taraf ile konuşmadan önce alan için yer ayırdığında; stratejik planlama departmanı, brief’i yaratıcı ile konuşmadan yazdığında… Çünkü sürecin en önemli kısmında görev aldıklarına ve bunu kimseyle tartışmalarına gerek olmadığına karar vermişlerdir. Onlar neye karar vermişse diğerleri de buna uymak zorunda kalacaklardır. Ancak sonra işler çok yolunda gitmezse bu şaşırtıcı olmaz.

Bir grup insan, kendilerinin önemli oldukları konusunda karar kıldığında ve kendi yaptıklarını kimse ile paylaşmaya ihtiyaç duymadıklarında ne olduğunu tahmin edin.

Creative Mischief, Predatory Thinking ve One Plus One Equals Three kitaplarının yazarı

Dave Trott

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 90. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.