artwork

Benim asıl kahramanlarım, kötü adamlarım

3 sene önce

7

Happy People Project’te copywriter olarak çalışan Sezengül Keleş, hayatının kahramanlarını yazdı: “Bu olayın kahramanı benim.”

Sezengül Keleş                                            Copywriter, Happy People Project

Kahraman…
Sözlüğe göre, bir olayda önemli yeri bulunan kimse. “Kahramanın kim?” sorusundaki olaysa benim hayatım. Dolayısıyla bu olaydaki en önemli kişi, yani bu olayın kahramanı benim. Çünkü bugün sahip
olduğum her şey, ben onları istediğim için hayatımda. Başıma gelen tüm güzel şeyler, ben yaşanmasına izin verdiğim için yaşandı.  Başarılarım, benim emeklerim sayesinde başarı. Yani en azından başta öyle düşünüyordum.

Düşünmek yüzeyden derine doğru bir yolculuk. Bu yolculuksa yukarıda bahsettiğim yüzeyde başladı. Derine indikçe yüzeydeki düşüncelerimin yanıltıcı olduğunu fark ettim. Çünkü her ne kadar kendi kararlarımın sonuçlarını yaşıyorsam da beni karar aşamasına getiren başkaları. Yani hikâyenin asıl kahramanları.

Meselâ; ben yaşıma göre beklenenden daha fazla mesleki deneyim edindim. Bunu direkt kelimesini t olmadan yazıp, üstelik doğru olduğunu iddia edip, beni üniversiteden soğutan ve 17 yaşında sektöre girmeye iten akademisyen sayesinde başardım.

Evet, ben kendi ayaklarımın üstünde durmayı başardım. Bunu yine yapardım. Ama “kadınsın yapamazsın” diyenleri duydukça daha da bi’ inatla yaptım.

Ben her birini ayrı ayrı sevdiğim birsürü güzel hikâyede rol aldım. Hayattaki güzelliklerin ne kadar kıymetli olduğunu, onların peşinden koşmam ve karşıma çıktığında doya doya yaşamam gerektiğini, öngöremediğim kötü olaylar ve karşıma çıkan tüm o kötü kalpli insanlar sayesinde öğrendim.

Yani demem o ki, her şey yolundayken bunları ve buraya yazamayacağım onca şeyi yapmak aklımın ucundan bile geçmezdi belki. Bu yüzden benim asıl kahramanlarım, kötü adamlarım. Beni o durumlara sokan tüm kötü adamlara teşekkürler.

Bir de unutmadan, ben bugün en çok sevgiden ve sağlıktan güç alıyorum. Bugün böyleysem sevdiklerim kapalı kapılar ardında üzülürken onlara sarılıp rahatlatamamanın çaresizliğini yaşadığımdan, duygularımızı maskelerin ardına saklamak zorunda kalmamızdan, namıdeğer COVID-19’dan. Yaşayıp atlatanlar, hala yaşayanlar ve maalesef belki de yaşayacaklar var aranızda biliyorum. Hepinize sağlık ve sabır diliyorum.

Bu olaydaki asıl kahramanlarımıza; sağlıkçılarımıza kucak dolusu teşekkürler.

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 99. sayısında yayımlanmıştır.