artwork

Belirsizlik duygusunu ortadan kaldırıyoruz

8 ay önce

0

Geçtiğimiz iki yıllık süreç, satın alma alışkanlıklarının değiştiği ve farklı demografik grupların başta e-ticaret olmak üzere dijitalleşen hizmetleri deneyimlediği bir dönem oldu. Pandemiyle  ivme kazanan sektörler için yasakların kalktığı ve büyük ölçüde normalleştiğimiz şu dönemde elde edilen bu kazanımları koruyabilmek öne çıkıyor.  E-ticaret şirketleri, tüketicilerin kazandığı alışkanlıkları sürdürmesini ve markalarıyla olan bağlılıklarını korumayı amaçlıyor. Pandemi sürecinde adeta birer dark store’a dönüşen marketler, bugün normal işleyişleri yanında kapıya teslimat operasyonunun bir parçasına dönüştü. Amaç, tüketiciye uygulama üzerinden daha fazla ve farklı e-ticaret aksiyonları aldırabilmek. Bu anlamda bence 2022’nin sıcak konularından biri salgın ve buna bağlı artan dijitalleşme nedeniyle yaşanan gerçeklik algısındaki bozulmayı markaların nasıl yönetebildiği olacak.

Salgın hayatımıza en çok farklı dijital araçları kullanarak ürün temin etme alışkanlığını kazandırdı. Enflasyona bağlı alım gücü düşüşü ise tüketicileri daha fazla araştırmaya, fiyat odaklı satın almalar yapmaya yönlendirdi. Üst segment bir marketi tercih eden sosyo-ekonomik gruptaki tüketiciler artık discount marketleri de tercih ediyor. Büyük bir kesim alışveriş için daha az masraf yapabilecekleri yollar arıyor, indirim ve kampanyaları takip ediyor. Karşılaştırma siteleri ve kupon paylaşan hesaplar hiç olmadığı kadar revaçta. 

Otomotiv piyasasında fiyatlarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle ciddi bir belirsizlik söz konusu oldu. Araç satmak veya almak isteyenler “doğru fiyat” konusunda ikinci el ilanlara, sıfır km fiyatlara, güvendiği bir tanıdığa başvuruyordu. Her ay yüz binlerce araca ve milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan bir platform olarak erişebildiğimiz geniş veri havuzunu, tüketicinin fayda sağlayacağı şekilde onlara sunmakla ciddi bir güven tesis ettiğimizi söyleyebilirim. “Arabam kaç para?” herkesin merak ettiği soru. Geliştirdiğimiz yapay zeka tabanlı algoritma sayesinde bir otomobilin boya, değişen ve tramer bilgilerine göre hangi fiyat aralığında, ne kadar sürede satılacağının bilgisini ücretsiz sunuyoruz. Bu nedenle tüketicinin “belirsizlik” duygusunu ortadan kaldırıyoruz. 

Müşteri deneyimi bizim gibi dijital servis sunan şirketler için sürdürülebilir olmanın en önemli parçası. Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz platform takibi, kullanıcı analizleri ve kalitatif araştırmalarla sunduğumuz hizmetin ne gibi kusurları olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bizim için otomobil sahibi olan, kullanan, satmayı veya satın almayı düşünen herkes adına arabam.com tek bir platform olabilmeli ve holistik bir servis sunabilmeli. Bu amaçla “arabam garaj” isimli yeni hizmetimizin erişimini genişletiyoruz. Aracınızı bir kez arabam garaj’a

ekledikten sonra düzenli olarak piyasa fiyatını sizin adınıza takip ediyor, dilerseniz fiyat artışı veya düşüşü olduğunda size haber veriyor, aracınızı kullanırken yolda kalırsanız en yakın assistance hizmetinin nerede olduğunu ve size hangi ücret ile kaç dakikada ulaşacağını iletiyor. Assistance hizmetini, uygulamamızdan hiç çıkmadan temin edebileceğiniz gibi oto kuaför hizmetinden, akaryakıt alımına, periyodik bakımdan sigorta veya kredi işlemlerine kadar tüm detayı aynı uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Metaverse şu sıralar çok popüler ancak bana mevcut durum, her markanın “metaverse’teki ilk” etiketini alabilmek için dahil olduğu sunî bir yarış gibi geliyor. Markaların uygulamaları, sanal alanları ziyaret ve NFT koleksiyonu toplama ile sınırlı. Bu dünyada yer alan varlığınız için harcanan zaman ve bütçe nihai bir tüketici faydası yaratıyor mu, bunu değerlendirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Kurum olarak otomotiv piyasasıyla ilgili bilgilendirici, eğlenceli ve değer katan çok farklı bir metaverse deneyimini, dünyada çok az bilinen destekleyici bir multimedya bakışıyla kısa süre sonra hayata geçirmeyi planlıyoruz. İlk olma gibi bir kaygımız yok, daha ziyade fark yaratabilmeyi ve tüketicilerin zihninde yer alabilmeyi amaçlıyoruz.

arabam.com otomobille ilgili her konuda tüketicinin yanında olmayı hedefleyen bir marka. Sıfır km araçların en detaylı bilgi ve fotoğraflarını içeren, ikinci el araçların piyasa fiyatını nokta atışı sunan, ilan verecek zamanı olmayanlara aynı gün araçlarını satıp 15 dakikada parasını güvenle alabilecekleri Trink sat! çözümünü sunan, araç kullanıcılarına tüm ihtiyaçları için tek noktadan servisler veren bir ekosistem. Otomobille ilgili teknik bir bilgi arayanlara blog içerikleri sunan, araç incelemeleri, sokak röportajları ile otomobilde A’dan Z’ye her şeyi barındıran tek platform olduğunu söyleyebilirim. 

Dr. Naim Çetintürk
arabam.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.