Keşif: Başak Aydın Notz

Başak Aydın Notz Freelance İllüstratör

ODTÜ’de Çevre Mühendisliği Bölümü’nde okuduktan sonra İşletme Master’ı yapan Notz, Kısa bir süre Ankara’da çalıştıktan sonra UC Berkeley’e gidip e-commerce programına başlıyor.. Program bittikten sonra çalışmak için bir süre daha kalmaya karar veren Notz, San Francisco’ya taşınıp kariyerinin gidişatını tamamen değiştiriyor. Burada Letterpress sanatı ile tanışan Notz, kendi letterpress stüdyosunu, Small Square Design’ı kuruyor. San Francisco’dan sonra Chicago’ya yerleşen Notz, şimdilerde daha çok illüstrasyon ve grafik tasarım ile meşgul.

 

 

Kamer Yılmaz İllüstrasyon sizin için bir ifade biçimi mi yoksa daha çok beğendiğiniz görüntüleri kaydettiğiniz bir günce mi?
Başak Aydın Notz Çizdiklerim günlük hayatımda gezilerde, toplantılarda gözüme takılanlar, aklımda kalanlar. Mekanların güzelliği de etkiliyor; ama bir odak nokta seçip onun detaylarını incelemek ve sonra da gezdiğim, gördüğüm yerleri, yaptıklarımı çizimlerimdeki detaylarla hatırlamak hoşuma gidiyor. Çizimlerime genelde notlar da koyuyorum, mekanı hatırlatan.
Benim için bir ifade biçimi bu, günce olmasının yani sıra… Herkes kendince yorumluyor hayatı. Ben de yaşadığımız hayatın, sıradan dediğimiz günlerin bile ne kadar özel olduğunu en azından kendime, belki başkalarına da anlatmak için gördüğüm güzellikleri seçip çiziyorum. Belki bir taş, çiçek, deniz kabuğu, böcek başkalarının ilgisini çekmiyor olabilir, ama hızla koşmak yerine durup detaylarına bakınca bu objelerin, hayatın keyfini daha iyi çıkardığımı düşünüyorum.

Kamer Yılmaz Aynı zamanda satışını da yapıyorsunuz illüstrasyonlarınızın. Bu fikir nasıl ortaya çıktı, ne zamandan beri uğraşıyorsunuz, ilgi nasıl?
Başak Aydın Notz Genelde kişiye özel işler yapıyorum. Kitap tasarımı, ambalaj için çizim, logolar, ancak bu ürünlerin fiyatı yüksek oluyor uzun zaman aldığı için. Açıkçası aklımda çok da direkt satış yapma fikri yoktu, Small Square Design zamanında yeterince uğraşmıştım bununla. Yeni online basım şirketleri sayesinde kendim için yaptığım illüstrasyonları bastırıp satmak çok envanter gerektirmiyor. Beğenilen, istek gören 1-2 çizimi web sayfamın dükkanına koydum sevenler için.

Kamer Yılmaz Şu anda sanırım Amerika’da yaşıyorsunuz; illüstrasyon alanına geçişinizde acaba farklı bir ülkede olmanın etkisi oldu mu?
Başak Aydın Notz Kesinlikle. Yeni bir ülkede yasamak, yeni düzene alışmak insanın kendisini çokça sorgulamasına sebep oluyor. Geride kalan düzen ve aile, arkadaşlar olmayınca, bu yeni ortamda “kimim ben, ne yapmak istiyorum, ne yapmayı seviyorum” sorularına başka bir açıdan bakabildim. Arkamda bıraktığım meşgul, koşturmacalı hayat olmayınca, daha derin düşünebildim. Hemen olmadi tabii değişim ama zaten hep aklımı çelen kreatif kariyere geçiş yolculuğu yeni bir ülkede olunca başlayabildi.

Kamer Yılmaz İlham aldınız sanatçılar, illüstratörler var mı?
Başak Aydın Notz Son dönemde hem kağıtla hem de dijital çalışan illüstratörlerin işleri ilgimi çekiyor. İki gruptan da beğendiğim birçok sanatçı var: Rae Dunn, Carson Ellis, Wendy McNaughton, Diva Pyari, Rebecca Green, Maira Kalman, Mark Conlan, Jean Julien, Rose Wong, Julia Rothman, Marie-Laure Cruschi, Aiko Fukawa, Akira Kusaka. Bu sanatçıların bir kısmı editöryel çalışıyor, bazıları kitaplar için çizim yapıyor, bazıları da reklam amaçlı çiziyor. Hepsinin tarzı birbirinden çok farklı ve büyüleyici. İllüstratörler dışında son zamanlarda bana esin kaynağı olan kişiler de oluyor: Tadao Ando ve Virgil Abloh.

Kamer Yılmaz Bu alanda neler yapmak istiyorsunuz, hayalleriniz neler?
Başak Aydın Notz En büyük hayalim uluslararasi dergi ve gazetelere editöryel illüstrasyon yapabilmek. Ayrıca kitaplar için çizimler yapmak çok hoşuma gidiyor ve bu tarz yeni projeler üzerinde çalışmayı çok istiyorum. Bir de kendi kitabım var, tabii biraz daha vakit bulduğumda…

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.