artwork

Bard, yeni güncellemeleriyle birlikte artık Türkçe olarak da kullanılabiliyor

8 ay önce

0

Google olarak bu yılın başlarında deneysel ve sohbete dayalı bir yapay zeka (AI) hizmeti olan ve LaMBDA tarafından desteklenen Bard’ı erken deney aşamasında bir ürün olarak ABD ve İngiltere’de kullanıma açmıştık. Yaratıcılığı beslemek, üretkenliği artırmak ve fikirleri hayata geçirmek için yardımcı bir araç olarak geliştirdiğimiz Bard, şimdi yolculuğuna yeni ülkeler, yeni diller ve yeni güncellemeler ekleyerek etki alanını genişletiyor. Bard, geçtiğimiz günlerde kullanıcı deneyimini daha fazla özelleştirebilecek, yaratıcılığı artırabilecek ve daha fazla şey yapılabilmesine olanak tanıyan yeni özellikleriyle birlikte aralarında Türkçenin de olduğu 43 yeni dilde ve 59 yeni ülke ve bölgede kullanıma açıldı. 

Yapay zekaya yönelik cesur ve sorumlu yaklaşımımızın bir parçası olarak, yeni ülkelere ve dillere yayılma konusunda uzmanlar, karar verici ve düzenleyici kurumlarla proaktif bir şekilde iletişim kurarak ilerlendi. Önümüzdeki dönemde de yapay zeka ilkelerini bir rehber olarak kullanmaya ve kullanıcı geri bildirimlerini dikkate almaya ve kullanıcılarının gizliliğini ve verilerini korumak için adımlar atmaya devam edeceğiz.

Bard’ın yeni özellikleriyle tanışın

  • Yanıt dinleme özelliği sayesinde kullanıcılar artık Bard’ın verdiği cevapları sesli olarak dinleyebiliyor. 
  • Yanıtlarda ayarlama yapma özelliği sayesinde kullanıcılar basit, uzun, kısa, profesyonel ve gündelikten oluşan beş farklı seçeneğe göre yanıtların tonu ve stilini ayarlayabiliyor. Bu özellik şu anda yalnızca İngilizcede kullanılabiliyor olsa da yakında yeni dillerde kullanılabilecek. 
  • Sohbetleri sabitleme, düzenleme ve değiştirme özelliğiyle Bard ile yapılan sohbetler sabitlenebiliyor ve daha sonra erişilebiliyor. 
  • Kodları daha fazla yere aktarabilme özelliğiyle Artık Bard’ın yazdığı Python kodları Google Colab ile birlikte Replit’e de eklenebiliyor.  
  • Yanıtları paylaşabilme özelliğiyle sohbetin bir bölümü ya da tamamını başkalarıyla paylaşılabiliyor. 
  • İstemlerde resim kullanabilme özelliğiyle Google Lens’in fonksiyonları artık Bard ürününde de kullanılabiliyor. Bard’ın fotoğraftan yapacağı analiz, şu anda yalnızca İngilizce olarak kullanılabiliyor olsa da yakında yeni dillerde de kullanılabilecek. 

*”Bard, bugün itibariyle aralarında Türkçenin de olduğu yeni dillerde ve yeni güncellemeleriyle kullanımda” (Google Blog).

 

Mehmet Keteloğlu

Google Türkiye Ülke Direktörü 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 134. sayısında yayımlandı.