artwork

Kahramanlar: Halil Kaçmaz

3 yıl önce

0

GoodWorks İletişim Danışmanlığı Müşteri Temsilcisi Halil Kaçmaz, “kahramanın kim?” sorusuna yanıt arıyor…

“Akbilimden utanç verici “yetersiz bakiye” sesi yükseldiğinde benim yerime akbilini basan teyze de ayağım kırıldığında beni final sınavıma kadar taşıyan taksici abi de; benim kahramanım.”

Halil Kaçmaz,                Goodworks İletişim Danışmanlığı

Bazı konuları birisi dile getirmediği ya da bir yerde okumadığımız sürece asla düşünmüyoruz değil mi? Ardından birisi bu konuyla ilgili bir içerik yazdığında, film çektiğinde ya da bir iş kurduğunda “yemin ederim benim aklıma gelmişti..” diyoruz.

“Kahramanın kim” sorusunun ardından içerikle ilgili bekleneni daha iyi anlamak adına önceki yazılara biraz göz gezdirdim. Okudukça yazılanları “evet bu işte, yok yok bu, ahan da bu” demeye başladım. Çünkü çok hızlı etkileniyoruz çevremizdeki faktörlerden. Halbuki olabilir mi Luke Skywalker benim kahramanım? İmkanı yok, filmlerin isimlerini say desen zor sayarım. Ayrıca benim gerçekten kahramanım olacak olsa bunlar, burada görmeden çoktan aklıma gelmeleri lazım.

Bu sürecin sonunda kapattım bilgisayarı düşünmeye başladım, kim benim kahramanım? Çocukluğuma dönüyorum; Spider-man ve Allen Iverson göz kırpıyor, Bob Ross “şuraya da küçük, mutlu ağaçlar çizelim” diyor. Biraz ileri sarıyorum; Nihat Kahveci, Peter Cech’i doksandan avlıyor, Kerem Tunçeri Sırbistan potasına turnikeyi bırakıyor. Daha da ileri sarıyorum; okumak istemediğim bir üniversitede ve şehirdeyim. Dönmek istiyorum, bırakmak istiyorum. Ailem zor şartlara rağmen “her zaman arkandayız, kendin için en iyisini sen bilirsin” diyor.

Dönüp baktığımda bana destek olan, beni heveslendiren ve beni bir yola sokan tanıdığım veya uzaktan imrendiğim birçok farklı kişi var. “E tamam amma uzattın, kahramanın hangisi” diye soracak olursanız; hiçbiri ve hepsi. Hayatımı temelinden değiştiren, tüm yanlış bildiklerimi unutturan ve düzelten bir kahramanım olmadı benim ve olmasın da.

Her zaman desteğini arkamda hissettiğim ailem ve dostlarım; benim kahramanım. Ülkesini gururlandıran ve yüzümüzde tebessüm yaratan her bir birey; benim kahramanım.

Çocukluğumda özendiğim, beni farklı konularda tutkulandıran kişiler ve karakterler; benim kahramanım.

Akbilimden utanç verici “yetersiz bakiye” sesi yükseldiğinde benim yerime akbilini basan teyze de ayağım kırıldığında beni final sınavıma kadar taşıyan taksici abi de; benim kahramanım.

Kahramanlar aslında her yerde, ufak dokunuşlarıyla hayatımızı daha katlanılabilir kılıyorlar. Yeter ki görmesini bilelim.

Halil Kaçmaz

GoodWorks İletişim Danışmanlığı Müşteri Temsilcisi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.