artwork

Anahtar kelime oluşturmada yeni trend: Geniş Eşleşme

2 yıl önce

0

Anahtar kelime arama konusu hem tüketiciler için hem de pazarlamacılar için oldukça önemli. Seçenekler bol olduğundan tüketicilerin ihtiyaç duyduğu ürüne ulaşmak için birden çok arama yapması gerekiyor. Dolayısıyla pazarlamacılar da hedef kitlelerine ulaşmak, site trafiğini artırmak, yeni müşteriler kazanmak ve satışları artırmak için anahtar kelimeleri manuel olarak sürekli güncellemek durumunda kalıyor. Ancak bu yaklaşım hem zaman hem maliyet anlamında külfetli olduğundan pazarlamacılar başka arayışlara başlamış durumda.

Veriye ve otomasyona dayalı pazarlama stratejilerinin gün geçtikçe popülerleştiği günümüzde, anahtar kelime oluşturma konusunda da “geniş eşleşme”yi ön plana çıkartmaya başladı. Geniş eşleşme sisteminde; kullanıcının son arama etkinlikleri, açılış sayfasının içeriği ve reklam grubundaki diğer anahtar kelimeler gibi detaylar dikkate alınarak bir anahtar kelime üzerinden alakalı tüm aramalarda görünürlük sağlanıyor. Örnekle açıklamak gerekirse “bilgisayar” anahtar kelimesi sisteme tanıtıldığında, sistem otomatik olarak “bilgisayar aksesuarları” ya da “bilgisayar modelleri” gibi türevleriyle de yapılan her aramada görünürlük sağlıyor. Geniş eşleşmede; en yeni arama trendlerini takip etmek, anahtar kelimeler ve aramalar arasındaki ilişkiyi keşfetmek ve otomasyona güvenmek de oldukça önemli. Bu sayede markalar hedeflerine ulaşırken, kullanıcılar da aradıkları ürün ve hizmete daha kısa sürede ulaşmış oluyorlar. 

Başarı örneği: MediaMarkt

MediaMarkt, geniş eşleşme tekniğinden faydalanarak dijitaldeki başarılarını artırmayı hedeflemiş markalardan biri. Geniş eşlemeye geçiş ile daha geniş bir kampanya havuzu yaratarak mevcut trafik ve dönüşüm rakamlarını artırmayı başaran marka, dönüşüm potansiyeli bulunan yeni kelimelerin geniş eşlemeye geçişi ile kampanyalara dahil edilmesinin de performans artırıcı bir etki yarattığını düşünüyor. MediaMarkt, geniş eşleme sayesinde dönüşüm oranlarında 3.5 kat, reklam harcamalarından elde edilen gelirlerde ise 2.5 katın üzerinde ciddi bir artış elde etmiş durumda. 

(*): “Yeni anahtar kelime arama tekniği ile trafiği artırmak” (Thinkwith Google).

 

 

Gökçe Üzümcü

Google Türkiye Çok Kanallı Alışveriş Sektör Lideri

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.