artwork

Ama önce gençler

2 sene önce

0

Başarılarıyla Z kuşağını etkileyen farklı disiplinlerden gençleri iş birliğinin elçisi haline getirdik. Yaratıcılığa yepyeni bir boyut getiren bu birlikteliklere Mavi olarak önümüzdeki sezonlar da devam edeceğiz.

Kurulduğu günden bu yana zamanın ruhunu koklayan, odağına her dönem gençliğin ve özgürlüğün sembolü haline gelen jean’i koyan bir marka olarak her yeni jenerasyonu yakından tanımak, anlamak ve onlarla aynı dili konuşabilmek bizim için çok önemli.

Mavi olarak her yıl yaklaşık bir milyon müşteri kazanıyoruz ve bunun %30’unu 25 yaş altı gençler oluşturuyor. Yeni jenerasyonu kapsayan bir marka olarak, global trendlerin en çok Z jenerasyonunun değerlerinden şekillendiğini görüyoruz. Moda sektörünü yakından etkileyen bu kitlenin değerlerini birkaç farklı boyutta ele alabiliriz.

1. Duyarlılıklarıyla öne çıkan bir jenerasyon. Dünyanın çok zarar gördüğüne ve bunun sonuçlarının onları, geleceklerini ve tüm canlıları etkilediğine inanıyorlar. Bu yüzden doğayı koruma bilinçleri oldukça yüksek. Hem kendileri bu konuda aksiyon almak istiyor hem de bunu kurumlardan ve markalardan talep ediyorlar. Biz de Mavi olarak duyarlılığımızı ve aldığımız aksiyonları her gün geliştirerek devam ediyoruz. Daha az su ve enerji kullanarak %100 vegan materyaller ve upcycle / recycle gibi inovatif tekniklerle ürettiğimiz, Mavi’nin bugüne kadarki en sürdürülebilir jean koleksiyonu All Blue’yu yeni modeller ve ürün gruplarıyla genişletiyor, derinleştiriyoruz. Aynı zamanda Coca Cola ile yakın zamanda bir iş birliği gerçekleştirerek, geri dönüştürülmüş pet şişelerden üretilen çok özel bir tişört koleksiyonu hayata geçirdik. Ayrıca 2014’ten beri Ekolojik Araştırmalar Derneği ile

birlikte nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını korumayı hedeflediğimiz İndigo Turtles projemiz, başta çalışanlarımız olmak üzere Z kuşağı müşterilerimizin en sevdiği sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alıyor.

2. Bireysel farklılıklara değer veriyorlar. Çeşitliliğin oluşturduğu renkli dünyalar onları heyecanlandırıyor. İş birlikleri bu jenerasyonun öne çıkan trendlerinden. Global moda markaları da her gün yeni ve şaşırtıcı iş birlikleriyle geliyor. Mavi olarak biz de bu sezon tamamen gençlerin dünyasından çıkan, çok ilham verici bir iş birliği hayata geçirdik: Ma Primi Giovani x Mavi. Ma Primi Giovani, İtalyanca “Ama Önce Gençler” anlamına gelen dünyanın dört bir yanında özellikle Z jenerasyonunun çok sevdiği bir sweatshirt ve tişört markası. Tasarımcısı ve sahibi ise 19 yaşında, İtalya’da moda okuyan, Defne Yiğit. Ma Primi Giovani ile bir araya gelerek, gençlerin artık üniforması haline gelmiş tişört ve sweatshirt’lerin yanı sıra elbiseler, sweatpant’ler, crop top’lardan oluşan yaratıcı, eğlenceli ve çok cool “Based On Youth” koleksiyonunu tasarladık. Bu iş birliğiyle hem Ma Primi Giovani’nin çok genç kitlesi Mavi’yle tanıştı hem de Mavi, Defne’nin hikayesini anlatarak çok fazla gence ilham oldu. Koleksiyonun iletişiminde de onların dünyalarından yola çıktık ve başarılarıyla Z kuşağını etkileyen farklı disiplinlerden gençleri iş birliğinin elçisi haline getirdik. Yaratıcılığa yepyeni bir boyut getiren bu birlikteliklere Mavi olarak önümüzdeki sezonlar da devam edeceğiz.

Hayatlarında yeni deneyimler arıyorlar. Dijitalde de bu şekilde yaşıyorlar ve kurgunun bir parçası olmak istiyorlar. Biz de Mavi’nin dijital stratejisi ve dilinde buna çok özen gösteriyoruz. Yeni marka yüzümüz Türk Futbol Milli Takımı ve Juventus’un 21 yaşındaki yıldız oyuncusu Merih Demiral’ı duyurduğumuz teaser ve lansman dönemi ise en iyi örneklerimizden biri. Klasik bir teaser yapmak yerine tüm Türkiye’yi dahil ettiğimiz bir iletişim kurguladık. “Mavi’nin yeni transferi kim?” diyerek Mavi’nin efsane yüzü Kıvanç Tatlıtuğ’nun yanına gelecek yeni isimle ilgili büyük bir merak uyandırdık. Her gün gençlerin yakından takip ettiği isimler aracılığıyla yeni ipuçları yayınladık. Burak Yörük, Hakan Hatipoğlu, Power FM DJ’leri Funky C, Burçin Acer, Efe Uygaç, Chaby, Cem Bölükbaşı, Sude Alkış, Socrates Dergi, Tribün, De Marke, Fanatik ve Mehmet Demirkol’un ipuçlarıyla onları her gün doğru isme biraz daha yaklaştırdık. Sosyal medya hesaplarımıza, çağrı merkezlerimize ve hatta mağazalarımıza binlerce tahmin geldi. Merih Demiral’ın duyurusunu da Kıvanç Tatlıtuğ kendi Twitter hesabından yaptı ve ona “Mavi’ye hoş geldin” dedi. İş sonuçlarıyla da çok başarılı olan bu proje Z kuşağının Mavi’yle iletişim olarak daha da yakınlaşmasına sebep oldu.

Serpil Berkan
CMO, Mavi

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 104. sayısında yayımlandı.