Akıl ve sihir bir arada

Pek çok alanda olduğu gibi pazarlama/ marka dünyasında da teknolojinin çok hızlı geliştiğini görüyoruz. Bugün reklam, medya ve benzeri konularda yapay zekadan hızla büyüyen chatbot’lara; görsel arama motorlarından kişisel ve bağlamsal pazarlamaya; Instagram Story ve filtrelerinden social commerce ve purposeful markalara kadar birçok alanda yeni gelişmeler yaşanıyor.

Pazarlama teknolojilerinin hızla geliştiği ve yatırım aldığı bu dönemde, biz Wunderman Thompson olarak iki adet global ana akımın öne çıkacağını öngörüyoruz:

1. Veriden gelen içgörülerin beslediği yaratıcılık ile en iyi müşteri deneyimi iletişiminin hedeflenmesi.

2. Ajansların veri, teknoloji ve yaratıcılığı bir arada sunmalarının beklenmesi. Bu şekilde, harcanan her bir kuruş ile maksimum fayda sağlanabilir.

Markaların tercihi: Akıl ve sihri beraber kullanarak en iyi müşteri deneyimi amaçlayan ajanslar…

Artık müşterileri, ürünleri kullanmaya ikna etmek amacıyla tek yönlü iletişime harcanan pazarlama bütçeleri hızla azalıyor. Bu yaklaşımın yerini ise müşterilerin ürün ile ilgili tüm deneyimlerinde en doğru içeriği, yaratıcılık ile birleştiren çift yönlü iletişim alıyor. Markalar bu yeni iletişim sayesinde müşterilerin mutlu olması, aldığı ürünü tavsiye etmesi ve tekrar satın alma arzusu taşımalarını sağlıyor. Bu tarz bir iletişimin üç önemli adımı bulunuyor;

1. Veriyi en iyi şekilde kullanarak müşteri deneyimini ve içgörülerini anlamak.

2. Yaratıcılığın sihrini en etkili şekilde kullanmak.

3. Teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak çift yönlü iletişime geçmek.

Veri ve müşteri deneyimi konusunda pek çok danışmanlık firması servis veriyor. Yaratıcılık, pazarlama ve teknolojik gücünü birleştirerek markanın müşterilerine hem kişisel hem de bağlamsal anlamda en etkili iletişimi yapabilen ajanslar global alanda daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bu servisleri bir arada verebilen ajansların müşterilerinin büyümelerine daha fazla katkı sağladıkları ve pazarlama harcamalarından en yüksek faydayı sağladıklarını görüyoruz. Tabii son dönemlerde bu alandaki çalışmaları etkileyecek önemli gelişmelerin altını çizmek gerekirse;

Müşteri datalarının gizliliği ve korunması: KVKK’nın markalar için önümüzdeki dönemde önemli bir başlık olacağını öngörüyoruz.

Insiding: Müşterinin ofisinde çalışan ajans elemanları. (Özellikle veri konusunda)

Danışmanlıktan ajanslara kayış: Hızlı değişen ve gittikçe daha teknolojik hale gelen pazarlama dünyasında ajanslar danışmanlık firmalarının verdikleri hizmetleri zaten içlerinde yer alan yaratıcılıkla birlikte sunuyor ve daha fazla etki yaratıyor.

Ender Buruk,
Wunderman Thompson 
CEO’su

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.