artwork

AI bizleri daha iyi yaratıcılar olmaya teşvik ediyor

8 ay önce

0

“Teknoloji sayesinde artık ortalama fikirlere pek de yer yok” diyen We Are Social Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Simon Richings, AI’ın yaratıcıları daha iyi olmaya ittiği fikrinde.

Yapay zeka için her gün yeni uygulamalar ortaya çıkıyor. Kod yazabilir. Bir MBA mezunu bile olabilir ama bir Nick Cave şarkısı yazamaz. Avustralyalı söz yazarı, son blogunda algoritmanın kendi tarzında bir şarkı yazma girişimini yalanladı. “Kıyamet yolda, bu şarkı berbat.” dedi. Ancak ChatGPT Cave gibi yazamasa bile yaratıcı çevrelerde AI’ın yeteneklerindeki bariz artış hakkındaki tedirginlik giderek büyüyor.

ChatGPT’nin arkasındaki beyin, OpenAI CEO’su Sam Altman, yakın tarihli bir röportajda bunu tartıştı: “İnsanlara 10 yıl önce AI’ın ana uygulamasının ne olacağını sorsaydınız muhtemelen (önce mavi yakalı meslekler için) size bunun yaşanacağını söylerlerdi. Fabrikalar, kendi kendine giden arabalar, teslimatlar. Sonra ‘düşük vasıflı’ beyaz yakalı meslekler gelirdi. Sonra programlama. Son olarak yaratıcı işler… Ama bunun tersi yaşandı.”

Yapay zeka devrimi önce yaratıcıları vurdu. DALL-E ve Midjourney gibi araçlar, dikkat çekiyor ve hayal gücünü canlandırıyor. Birkaç kısa anahtar kelimeyle yaratıcılar, fikirleri beyinden ekrana sinaptik hızlarda aktarabiliyor. Wes Anderson tarzında bir Star Wars filminin nasıl görüneceğini hemen görsel olarak hayal edebiliyoruz. Bu çok iyi. ChatGPT, Star Wars evrenini Wes Anderson’ın gözlerinden hayal ediyor.

Yani hepimiz işsiz mi kaldık?

AI’daki A “average”ı simgeliyor 

ChatGPT ve AI araçları yaratıcı süreci değiştiriyor ancak ortaya çıkan yaratıcı işi değiştirmiyor.

Nihayetinde ürettiği iş (doğası gereği) ortalama. Sam Altman’ın belirttiği gibi, “AGI esasen ortalama bir insana eş değerdir”. İnternetten hayal edilemeyecek kadar büyük miktarda veri kullanan dil işleme modeli, istatistiksel olasılığa dayalı sözcükler ve cümleler oluşturur.

Nick Cave’in dediği gibi: “Bu örnekte ChatGPT, gülünç bir taklittir. ChatGPT bir konuşma, deneme, vaaz veya ölüm ilanı yazabilir ancak gerçek bir şarkı yaratamaz.”

ChatGPT ne diyeceğini bilmiyor. Sadece ne söyleyebileceğimizi biliyor. Aslında bu, yaratıcılığın tam tersidir ancak yine de yaratıcılar için önemli etkileri bulunur. Bu araçlarla, Wi-Fi bağlantısı olan herkes kolayca, anında ortalama bir iş yaratabilir. Sıradanlık ilk kez neredeyse maliyetsiz hale geldi. Bu, yaratıcılar için çıtayı yükseltiyor. Gerçekten iyi olan işler daha da değerli hale geliyor çünkü artık ayırt edici, ilgi çekici ve akılda kalıcı olmak için gerekli olan şey bu.

Bilgisayar “işe koyul” diyor

Yaratıcılar ve teknoloji arasındaki ilişki, yapay zeka sayesinde yeni bir döneme giriyor. Bu araçlar mümkün olanı değiştiriyor ancak bunlar ucuz bir ikame değil, insani yeteneklerimizin güçlü bir uzantısı. İşte bu yüzden yapay zekanın ve yaratıcılığın geleceği konusunda iyimserim. Bu araçlar büyük şeyler başarmamıza yardımcı olacak. Yapay zeka, uzun vadede toplumu benzeri görülmemiş derecede dönüştürecek. Ancak kısa vadede çok daha küçük işler yapıyor. Sahte Nick Cave şarkıları yazmak veya pazarlama sektörü için ortalama işler ürettiğini ortaya çıkarmak gibi…

Şimdilik We Are Social’da ChatGPT kullanımını eğlenceli buluyoruz. Resepsiyonumuza kurduğumuz, büyük kırmızı telefon biçimindeki AI fikir oluşturucu aracılığıyla birkaç başlangıç fikri için ChatGPT’ye danışılabiliyor. Ayrıca brifing belgelerimize ChatGPT destekli bir dinamik alan ekledik. Ne zaman bir brief alsak, yapay zeka hemen bir avuç dolusu fikir üretiyor. Harika değiller ama mesele de bu; yaratıcı ekibimizin işi, “botu yendiklerinden” emin olmak.

AI teknolojisi, yapabileceklerimizi geliştirir. Yaratıcılık ölçütünü yükseltir ve harika fikirlere parlaması için daha fazla alan tanır. Böylece ortalama fikirlere pek de yer kalmaz. Daha iyi olmamız için bizi zorluyor çünkü vasat, maliyetsiz hale geldiğinde parlak, paha biçilemez hale gelir.

Simon Richings
We Are Social Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 133. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...